Przybywa pacjentów z chorobami odkleszczowymi
Jeszcze dziesięć lat temu (w 2013 roku) liczba pacjentów z chorobami odkleszczowymi nie przekraczała 42 tysięcy. Z danych przedstawionych właśnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia jasno wynika, że pacjentów przybywa. W 2021 roku z chorobami przenoszonymi przez kleszcze do lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) zgłosiło się 85 tys. osób, rok później było ich już 95 tysięcy.
Najczęściej diagnozowaną chorobą odkleszczową jest borelioza. Szacuje się, że stanowi ona aż 99 proc. wszystkich rozpoznawanych schorzeń, które mogą przenosić te pajęczaki. Znacznie rzadziej wykrywa się - znacznie groźniejsze - kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W minionym roku zachorowało na nie pół tysiąca osób, z czego 80 proc. pacjentów wymagało hospitalizacji.
Choroby odkleszczowe. Kiedy jest szczyt zachorowań?
Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia tłumaczy, że w przypadku tych schorzeń wyraźnie widać sezonowość. - Najwięcej pacjentów do lekarza rodzinnego zgłasza się w miesiącach wakacyjnych, czyli od czerwca do września, kiedy spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. W czerwcu ubiegłego roku do lekarzy POZ zgłosiło się 12,5 tysiąca osób z chorobą odkleszczową, w lipcu - 14,7 tysiąca, w sierpniu - 14,1 tysiąca, we wrześniu - 10,4 tysiąca osób - powiedziała.
Warto dodać, że nie każde ugryzienie kleszcza oznacza, że zachorujemy. Jednak jeśli na skórze pojawią się rumień (trzeba jednak podkreślić, że jego wystąpienie nie jest regułą) oraz objawy przypominające grypę (gorączka, zmęczenie, bóle głowy, uczucie rozbicia), należy skonsultować się z lekarzem.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Za nami pełnia Księżyca. Czy wpływa ona na jakość naszego
- W Europie coraz częściej pojawia się nowy wirus odkleszczowy. Co o nim wiadomo?
- Nowatorska operacja w Lublinie. Dzięki niej 91-latka odzyskała wzrok
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: ArtBoyMB/Getty Images