Nieodzownym elementem sezonu letniego są kleszcze. Należy więc pamiętać, że ugryzienie przez tego szkodnika może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. W Polsce rośnie świadomość zagrożeń związanych z kleszczami, a co za tym idzie, pojawiają się pytania o możliwość uzyskania odszkodowania za skutki ugryzienia. Sprawdź, w jaki sposób możesz je uzyskać.
Jak się przed nimi chronić?
Wystarczy lasso, strzykawka lub pęseta.
Lekarz rodzinny pokazywał, jak prawidłowo usunąć kleszcza.
Kleszcze mogą być niezwykle niebezpieczne. Ich ugryzienie może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Jedną ze skutecznych metod ochrony przed ich inwazją w ogrodzie jest uprawa odpowiednich roślin, które odstraszają te owady. Zobacz, jakie gatunki warto zasadzić na działce i przy domu. Dzięki nim zapomnisz o nieprzyjemnych ukąszeniach kleszyczy.
Czy mogą też przebywać w naszych domach i mieszkaniach?
Monika Działowska, lekarka i autorka bloga "Pediatra na Zdrowie", opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, w którym obaliła mit na temat szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Wrotycz pospolity to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Jest to roślina wykorzystywana do odganiania owadów, w tym komarów i kleszczy. Sprawdzi się idealnie, kiedy wybieramy się na spacer, a zapomnieliśmy repelentu na owady.
Poznaj porady behawiorystki.
- Do tego stopnia bolało, że nie byłam w stanie wyprostować ręki - wyznała aktorka w cyklu dziendobry.tvn.pl "Diagnozy gwiazd" prowadzonym przez Berenikę Olesińską.
Jak się chronić?
Od jakiegoś czasu znacząco wzrosła liczba opiekunów, którzy zgłaszali się ze swoimi psami do weterynarza. Jednym z powtarzających się objawów była ciężka anemia. Naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Laboratorium Weterynaryjnego Vetlab wykazali, że prawdopodobnie przyczyną pogarszającego się stanu zdrowia był pasożytniczy pierwotniak Hepatozoon canis.
Co diagnozuje się najczęściej?
O czym jeszcze pisaliśmy w serwisie dziendobry.tvn.pl?
W Europie pojawił się nowy wirus. Mimo że przenoszony przez kleszcze patogen o nazwie Alongshan (ALSV) został odkryty w Chinach kilka lat temu, to zaczął pojawiać się na Starym Kontynencie. Czy jest niebezpieczny?
Kleszcze przenoszą choroby, które mogą być bardzo groźne dla człowieka. Jedną z nich jest borelioza. Mimo że zagrożenie w równym stopniu dotyczy każdego z nas, to najnowsze badania sugerują, że jej przebieg w dużej mierze zależy od płci. Co ustalili naukowcy?
Jak się chronić?
Borelioza to najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze. Tylko od stycznia tego roku lekarze rozpoznali dwa razy więcej zachorowań niż rok wcześniej. Jak rozpoznać boreliozę? Na czym polega jej leczenie? Dowiecie się tego z naszego materiału.
W poniedziałek, 15 maja w Dzień Dobry TVN nie brakowało tematów ważnych dla Polaków. Pisaliśmy m.in. o oskarżeniach wobec położnej Beaty K. Zastanawialiśmy się także, dlaczego młodzi ludzie często nie chcą wyprowadzać się od rodziców? Ponadto dowiedzieliśmy się, ile kosztują truskawki, co ruszyło się w sprawie 800 plus i jak zapobiec kłopotom z kleszczami. O tym wszystkim dowiesz się z dziendobry.tvn.pl.
Kleszcza do domu możemy przynieść my sami lub nasze zwierzęta. Istnieje wówczas ryzyko, że pajęczak spadnie na podłogę i, jeśli mamy małe dziecko, zostanie połknięty przez malucha.
Jak chronić się przed ukąszeniem kleszcza?
Jak nie dopuścić do zakażenia?
Ocieplenie klimatu spowodowało, że kleszcze są aktywne niemal przez cały rok, do tego można się na nie natknąć praktycznie wszędzie. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Co zrobić, jeśli znajdziemy na ciele tego groźnego pajęczaka? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Karolina Pilak, lekarz weterynarii.
Szczególnie wiosną i latem staramy się chronić przed kleszczami, ale trzeba robić to bezpiecznie. Szczególnie jeśli różne preparaty aplikujemy na skórę dzieci. Na co należy uważać i jakich substancji się wystrzegać?
Kleszcz to mały, pasożytniczy pajęczak. Żywi się krwią i atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Przenosi wiele groźnych chorób, które mogą zakończyć się nawet śmiercią. Jak w takim razie bronić się przed kleszczami? Co je przyciąga? Czy opryski są dobrym pomysłem? Jak go bezpiecznie usunąć? Odpowiadamy na te i inne pytania.
Jak przekonuje, zapuszczone owłosienie to jej aktualna "supermoc".
Kleszcze to pajęczaki, które mogą przenosić groźne dla nas schorzenia. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że osób z chorobami odkleszczowymi przybywa. W minionym roku samą boreliozę wykryto u ponad 17 000 pacjentów. Jak odwrócić ten trend?
Borelioza to jedna z chorób przenoszona przez kleszcze. Choć nie wszystkie pajęczaki są jej nosicielami, to okazuje się, że są miejsca, gdzie tych zakażonych jest znacznie więcej. W tym zestawieniu dominują cztery województwa. Które?
Kleszcze w tym roku jest bardzo dużo i stanowią dla psów duże zagrożenie, dlatego należy je odpowiednio chronić. Który sposób jest najbardziej skuteczny - obroża, tabletki, a może środki w sprayu? W Dzień Dobry TVN mówił o tym behawiorysta Radosław Ekwiński.