kleszcze

  kleszcze

  Niektóre sny bardziej przypominają koszmary, choć tak naprawdę niekoniecznie dzieje się w nich coś bardzo złego. Jednym z takich przypadków, kiedy budzimy się w złym nastroju i czujemy się nieco zagubieni, jest sen o kleszczach. Nikt nie lubi widzieć tych małych zwierzątek, niezależnie od tego, czy dzieje się to w rzeczywistości czy wyłącznie we śnie. Jakie informacje na temat snów o kleszczach można znaleźć w senniku?

  Utarło się, że kleszcze atakują od marca do kwietnia i od września do października. Wraz ze zmianami w pogodzie w naszej szerokości geograficznej miesiące te uległy zmianie. Warto stosować dobry preparat na kleszcze dla kota lub psa przez cały rok, by uniknąć chorób odkleszczowych. Istotne jest, aby po każdym spacerze dokładnie oglądać zwierzę, zwłaszcza w okolicy oczu, pod obrożą, pod ogonem, pomiędzy palcami i na powiekach. Jeżeli mimo zastosowania preparatu na kleszcze dla psa lub kota zauważysz pasożyta, spróbuj wyjąć go według rad zawartych w tym artykule lub udaj się do lekarza weterynarii – im szybciej, tym lepiej!

  Wiosną i ciepłą jesienią, głównie w lasach, licznie pojawiają się strzyżaki. To latające owady, które wielu zupełnie niesłusznie nazywa latającymi kleszczami. Co prawda ich ukąszenia mogą być bolesne i uciążliwe, ale nie jest prawdą, że podobnie jak zwykłe kleszcze, przenoszą boreliozę.

  Coraz cieplejsze dni budzą do życia przyrodę, w tym też kleszcze. Liczba tych pajęczaków z roku na rok się powiększa, a choroby, które przenoszą mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Doskonale pokazują to statystyki z minionego roku, który pod względem zakażeń wirusem odpowiedzialnym za kleszczowe zapalenie mózgu był rekordowy. Co możemy zrobić, aby nie zachorować?

  W czasie pandemii koronawirusa nie można lekceważyć innych wirusów, które także mogą być groźne dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest, przenoszony przez kleszcze, wirus kleszczowego zapalenia mózgu [KZM]. Przed chorobą można się ochronić jedynie poprzez szczepienia.

  Niektóre sny bardziej przypominają koszmary, choć tak naprawdę niekoniecznie dzieje się w nich coś bardzo złego. Jednym z takich przypadków, kiedy budzimy się w złym nastroju i czujemy się nieco zagubieni, jest sen o kleszczach. Nikt nie lubi widzieć tych małych zwierzątek, niezależnie od tego, czy dzieje się to w rzeczywistości czy wyłącznie we śnie. Jakie informacje na temat snów o kleszczach można znaleźć w senniku?

  Wędrówki po lesie i spacery w parku to popularny i bardzo lubiany sposób spędzania wolnego czasu, zwłaszcza latem. Niestety, wielu osobom przyjemność pobytu w otoczeniu przyrody psuje obawa przed kleszczami. Przenoszone przez te owady bakterie mogą bowiem wywołać boreliozę. Nad szczepionką przeciwko tej groźnej chorobie pracują francuscy naukowcy. Wyniki badań wskazują, że jest skuteczna i bezpieczna.

  Kleszcze kojarzą nam się z wiosną i latem, tymczasem okazuje się, że jesienią też są groźne. Jak je skutecznie usunąć, kiedy wbiją się w nasze ciało? Czy po każdym ugryzieniu kleszcza trzeba udać się do lekarza? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: lekarkę rodzinną, specjalistkę w leczeniu boreliozy Małgorzatę Konik.

  Kochasz chodzić po lesie i łąkach, ale z powodu kleszczy unikasz tych miejsc? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę w leczeniu boreliozy Małgorzatę Konik, aby powiedziała, czy jest jakiś skuteczny sposób na odstraszenie tych pajęczaków oraz jak bezpiecznie usunąć kleszcza, który wbił się już w ciało. Czy szybkie wykrycie i usunięcie kleszcza zwiększa nasze szanse na to, że nie zarazimy się boreliozą?

  Międzynarodowy zespół naukowców, badający roślinność na szczytach gór, odkrył, że w okolicach Giewontu wyrósł... pomidor. Według badaczy jest to niepokojące. Dlaczego? Jakie inne rośliny zaczynają rosnąć w górach? Czy to prawda, że w Tatrach pojawiły się kleszcze? Do Zakopanego pojechał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) - to druga najczęstsza choroba wywoływana przez kleszcze, obok boreliozy. Jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu? Jakie powikłania powoduje ta choroba? O tym, jak się przed nią chronić rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z prof. dr Joanną Zajkowską z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

  Ze względu na globalne ocieplenie kleszcze są problemem całorocznym, jednak wiosną i jesienią występuje ich najwięcej. Kleszcze są groźne nie tylko dla naszych czworonogów, ale także dla nas. Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby. Jakie? Co zrobić, gdy ugryzie nas kleszcz? Zgłosić się do lekarza, czy próbować wyjąć go samemu? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Małgorzata Konik, lekarz rodzinny i specjalista w leczeniu boreliozy oraz Cezary Okrasa, weterynarz.

  Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. Dlaczego te mieszkające w mieście są częściej zarażone boreliozą? Czy istnieje skuteczny sposób na uniknięcie zarażenia się tą chorobą? Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza? A co, jeśli nie wyjmiemy go w całości? O tym w Dzień Dobry TVN dr n. med. Marta Supergan-Marwicz z UwM i ratownik medyczny Ariel Szczotok.

  Męczenie kleszcza, który się w nas wpił, może spowodować, że zwymiotuje. To jedna z najgorszych rzeczy, które mogą nam się przydarzyć w takiej sytuacji - to właśnie w układzie pokarmowym pajęczaka znajdują się niebezpieczne dla nas bakterie. Jak go wyciągnąć? Czy wokół ugryzienia przez zarażonego boreliozą kleszcza zawsze robi się rumień? Jakie są objawy tej niebezpiecznej choroby? O tym w Dzień Dobry TVN Barbara Pasek, która choruje na boreliozę i dr Małgorzata Konik, która specjalizuje się w leczeniu choroby.

  Boreliozę musiała zdiagnozować sobie sama. Jak z nią teraz walczy? Jakie ma rady dla ugryzionych przez kleszcza? Dlaczego lekarze nie potrafią diagnozować i leczyć boreliozy? Z Barbarą Kurdej-Szatan rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Objawy tej choroby często pojawiają się nawet po kilku latach i bywają tak różne, że lekarze nie potrafią jej zdiagnozować. Borelioza - co robić, gdy już na nią zachorujemy? Dlaczego tak trudno ją rozpoznać?

  Ukąszenia kleszczy są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Wiemy, że przenoszą one boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, ale zapewne niewiele osób słyszało, że kleszcze roznoszą również bakterię, która może spowodować zakrzep krwi w kończynach, a nawet w głowie. Czy choroby wywołane tą bakterią często występują w Europie? Co robić, kiedy ugryzie kleszcz? Czy aparaty na kleszcze są skuteczne? Zapytaliśmy o to dr Piotra Gryglasa.

  Niestety, jak co roku, nastał sezon na kleszcze. Jak postępować i gdzie bywać, by tych groźnych owadów nie spotkać na swojej drodze? Czy bolerioza, czyli choroba przenoszona przez kleszcze, jest uleczalna? Na ile preparaty dostępne w aptekach skutecznie odstraszają kleszcze? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy internistę dr. Piotra Gryglasa.