W twojej choince mogą być kleszcze. Jak się ich pozbyć?

Choinka, kleszcz
Kleszcze w żywej choince. Ekspertka zdradza, jak sobie z nimi radzić
Źródło: GettyImages
Świąteczna choinka to symbol radości i rodzinnej atmosfery, ale niestety czasami może być również schronieniem dla kleszczy oraz innych owadów. Niewidoczni gołym okiem lokatorzy mogą przenieść się wraz z nią do wnętrza mieszkania. Czy istnieje ryzyko ukąszeń w środku zimy? Jak zareagować, gdy zobaczymy kleszcza na choince lub w jej otoczeniu?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20240308_Kleszcze_REP_napisy
Uwaga! Kleszcze atakują! (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kleszcze w żywych choinkach

Grudzień nie jest miesiącem, który zazwyczaj kojarzy nam się z obecnością kleszczy w lasach. Skąd więc biorą się one na świątecznych drzewkach? - Grudniowa anomalia pogodowa w postaci wysokich - jak na ten miesiąc - temperatur, sięgających 10 stopni Celsjusza, to niestety świetna temperatura dla kleszczy, które wciąż są aktywne. Może się więc zdarzyć, że wraz z zakupioną choinką przyniesiemy do domu kleszcza - twierdzi w rozmowie z PAP biolożka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr inż. Anna Wierzbicka.

Choć zwykle spodziewamy się tych owadów w parkach czy na łąkach, obecnie można natknąć się na nie niemal wszędzie. - Naturalnie występują tam, gdzie są zwierzęta, gdzie jest gleba, na której coś może rosnąć. Będą to oczywiście parki, wszelkie lasy, ogródki działkowe. A teraz, jak mamy w Polsce też wędrowne kleszcze afrykańskie, to można na nie trafić nawet na plaży - wskazała ekspertka.

Ponieważ w lasach iglastych żyją zwierzęta, takie jak sarny czy jelenie, które są żywicielami kleszczy, w pochodzącej z takiego lasu czy z leśnej szkółki choince bożonarodzeniowej dość łatwo możemy znaleźć tego nielubianego pajęczaka.

Ekspertka ostrzega: "Nie ma skutecznego sposobu"

Zdaniem dr Wierzbickiej "tak naprawdę nie ma skutecznego sposobu, aby zapobiec przeniesieniu takiego niepożądanego gościa". Nawet jeśli kupimy choinkę zamkniętą w siatkę, to niekoniecznie uchroni nas przed przyniesieniem do domu owada. Z tak zamkniętego drzewka nie ma on jak wcześniej wypaść, zatem szanse na uniknięcie kleszcza są większe, jeśli zakupiony przez nas iglak stał już rozłożony przez dłuższy czas.

Potencjalnego kleszcza można też próbować się pozbyć przez wytrząchnięcie choinki przed wniesieniem jej do domu, ale to może oznaczać też pozbycie się części igiełek - radzi dr Anna Wierzbicka.

Jak reagować, gdy zobaczymy w domu kleszcza?

Jeśli spotkamy w domu kleszcza, bardzo ważne jest, by nie panikować. Najlepiej od razu spróbować go złapać.

- Następnie po prostu spuścić go w toalecie i przejrzeć domowe zwierzaki, czy nie złapały tego kleszcza, kręcąc się wokół choinki. Pamiętajmy też, że przy obecnych temperaturach obroże przeciw kleszczom, które zakładamy psom czy kotom, warto zostawiać również na zimę - twierdzi ekspertka.

- Poza kleszczami z choinką możemy przynieść pająki, przędziorki, czyli małe roztocza, które atakują szczególnie drzewka ozdobne, ale też biedronki, bardzo wiele różnych owadów, które zimują w formie imago, czyli dorosłej - wskazuje dr Wierzbicka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości