choinka

  choinka

  Świerk serbski należy do rodziny sosnowatych. Nie sprawia dużych problemów w pielęgnacji, dlatego bardzo chętnie sadzony jest w ogrodach. Ponadto akurat ten gatunek świerka rośnie bardzo szybko! Jeżeli chcemy zazielenić swój ogród, z całą pewnością świerk serbski spełni swoją rolę.

  Koala stojąca na choince w salonie. Taki widok po powrocie do domu zastała McCormicków z Australii. Zwierzę pod nieobecność właścicieli weszło do domu, wdrapało się na choinkę, strąciło ozdoby, zaplątało w światełka i próbowało zjeść sztuczne drzewko. Nagranie z tego wydarzenia podbija sieć.

  Jakie mają pochodzenie tradycje wigilijne i zwyczaje bożonarodzeniowe? Wszyscy wiemy, że w Boże Narodzenie: nie może zabraknąć choinki, sianka pod obrusem i talerza dla nieznajomego wędrowca, kolację wigilijną rozpoczynamy od podzielenia się opłatkiem, a skończymy pasterką. Nie wszyscy jednak wiemy, skąd wzięły się te wszystkie zwyczaje i symbole. O ich pochodzenie zapytaliśmy ks. Sławomira Szczepaniaka. Gościa Dzień Dobry TVN uraczyliśmy niezłym bigosem ;)

  Nikt nie jest tak bardzo przywiązany do świąt jak górale. Dlatego też Boże Narodzenie to dla nich szczególnie ważny czas. Nasza kamera wybrała się na spotkanie ze Staszkiem Karpiel-Bułecką i Szymonem Chyc-Magdzinem, aby sprawdzić jak przygotowują się do świąt. Co jest dla nich najważniejsze podczas Bożego Narodzenia i jakie tradycje kultywują?

  W zeszłym roku straż pożarna jeździła do płonących choinek 1500 razy. Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują podczas przyozdabiania choinki lampkami? Po czym poznać, że światełka, które kupujemy są bezpieczne? Które lampki możemy bezpiecznie powiesić na zewnątrz? A co z łączeniem ze sobą kilku przedłużaczy? O bezpiecznych świętach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dominikiem Strzelcem.

  Ozdoby świąteczne wprowadzają niepowtarzalny klimat, dlatego wielu z nas lubi nimi udekorować mieszkanie. W Dzień Dobry TVN prowadząca warsztaty biophilic design Anna Piotrowska pokazała naszej dziennikarce Uli Chincz, jak przygotować dekoracje świąteczne z żywych roślin. Zobaczcie, jak sadziły las.

  Jak wybrać idealną choinkę na święta? Postanowił się tego dowiedzieć Maciej Dolega. A Wy, kiedy kupujecie i ubieracie choinkę?

  Pierwsza zasada obchodzenia się z choinką brzmi: "Nie zjadamy bombek!" Jednak kiedy w domu znajduje się niesforny szkrab, wszystko może się zdarzyć. Dlatego choinka powinna być przygotowana na wszelkie niespodziewane wypadki. Jakie ozdoby zapewnią nam bezpieczeństwo dziecka w kontaktach z Panną Zieloną? O tym w Dzień Dobry TVN ekspertka ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci Magdalena Kordaszewska.

  Zbliżają się Święta, czas więc pomyśleć o choince. W Dzień Dobry TVN Ula Chincz i stolarz Darek Wardziak pokażą, jak wykonać choinkę, która zmieści się w małym mieszkaniu i zadowoli minimalistę.

  Sianko pod obrusem, prezenty pod choinką, kolędy, 12 potraw, puste miejsce przy stole, Mikołaj i opłatek - każdy z nas, kto obchodzi święta Bożego Narodzenia zapewne zna te tradycje. Ale czy wszyscy wiemy, skąd się wzięły? Które z nich są tylko polskie? O pochodzenie świątecznych tradycji zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN ks. Sławomira Szczepaniaka.

  Choinki przystrojone zrobionymi własnoręcznie ozdobami wyglądają uroczo. Jak zatem je przygotować? Jakich materiałów użyć? O tym prowadząca cykl "(Ro)zważmy to..." Katarzyna Bosacka. Dowiedzieliśmy się również, jakie bombki są w tym roku najmodniejsze.

  Dlaczego żywe drzewko jest lepsze niż sztuczne i jak pielęgnować choinkę, żeby została z nami jak najdłużej? Bartek Jędrzejak spotkał się z Anną Malinowską rzecznikiem prasowym Lasów Państwowych.

  Przed Świętami Wiesiek "Złota Rączka" dostał specjalne zadanie. Ekspert Dzień Dobry TVN został poproszony o przystrojenie zewnętrznej choinki. Tym razem Wiesiek zamiast swojej skrzyneczki przyszedł do klientki z czerwonym woreczkiem:) Jakie były mu do tego potrzebne narzędzia?

  W sklepach - zwłaszcza tuż przed Bożym Narodzeniem - ozdoby świąteczne są dość drogie. Dlatego poprosiliśmy blogerkę Kasię Ogórek, by w Dzień Dobry TVN pokazała, jak zrobić efektowne ozdoby z tanich "materiałów". Zobaczcie zatem, jak wykonać łańcuch żurawinowo-popcornowy, aromatyczne lampiony z pomarańczy, choinkę z piórek, szyszkę z pistacji i wiele, wiele innych. Fajna zabawa dla całej rodziny :) Kasi pomagały dwa nasze elfy: Ula Chincz i Bartek Jędrzejak. Nasz pogodynek udowodnił, że żaden materiał się nie zmarnuje ;)

  Do Świąt Bożego Narodzenia zostało kilka dni, czas więc na ubranie choinki. Dla niektórych jest to spore wyzwanie, tak jak dla himalaistów zdobycie Mount Everestu. Na szczęście mamy Dorotę Szelągowską, która w Dzień Dobry TVN pokazała, jak to zrobić przy użyciu własnoręcznie zrobionych ozdób. Zobaczcie, jakie to proste.

  Choinka jest nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Jakie wybrać drzewko, by postało nam jak najdłużej? I co możemy zrobić z choinką, gdy opadną z niej wszystkie igły? Z Ryszardem Grzesikiem rozmawiał Bartek Jędrzejak, który opowiedział także o dzisiejszej pogodzie.

  W Dzień Dobry TVN Dorota Szelągowska podpowiada, jak udekorować mieszkanie zrobionymi przez siebie świątecznymi ozdobami i, jak przygotować niesztampową choinkę z drewna. Do dzieła!

  Z przybyszem z dalekiej północy spotkał się Marcin Sawicki. Dziennikarz Dzień Dobry TVN miał okazję, by uwolnić się ze złych wspomnień i traumy z dzieciństwa:) Jako 9-letnie dziecko znalazł pod choinką piżamę i skarpety. Mały Marcinek z prezentu był bardzo niezadowolony. Czy teraz po latach wybaczył Mikołajowi nietrafiony upominek? Marcin Sawicki zapytał również Mikołaja o to, czy ocieplenie klimatu utrudnia mu pracę? Czy zdarzyło mu się wręczyć komuś rózgę? I jak to możliwe, że Święty Mikołaj zdąża objechać cały świat w wigilijną noc?