Żywa choinka w domu to nie tylko piękne pachnące lasem drzewko, ale też czasami problemy. Sypiące się igły, to chyba najmniejszy z nich. Przed wniesieniem rośliny do domu warto ją dokładnie sprawdzić i oczyścić, by nie przyprowadzić nieproszonych gości. Wśród nich mogą być pająki, korniki, a nawet wszy. Jak się przed nimi chronić?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żywa choinka w domu. Jakie robaki można przynieść?
Choć sporu "żywa czy sztuczna" nie da się rozstrzygnąć, warto mieć jednak na uwadze, że razem z żywą choinką możemy przynieść do domu nie tylko zapach lasu, ale i jego mieszkańców. Między gałązkami mogą schować się pająki, trzpienniki, ryjkowce, modliszki czy ćmy. To jednak najmniej szkodliwi goście, którzy mogą zawitać w naszych progach. Dużo gorzej może być, gdy w drzewku schowają się osy, roztocza, przędziorki, mszyce, wełnowce czy korniki.
Początkowo możemy nie zauważyć ich obecności, bo osy czy roztocza obudzą się na wiosnę. Dopiero wtedy mogą zacząć się prawdziwe problemy, bo pozbycie się tych owadów będzie wymagało najprawdopodobniej profesjonalnej dezynsekcji. Z kolei przędziorki, mszyce i wełnowce mogą osiąść się na innych roślinach domowych. Ich usunięcie jest bardzo trudne, pojawienie się tych szkodników bardzo często oznacza konieczność pozbycia się wszystkich roślin z domu.
Jak oczyścić choinkę? Zrób to przed jej ubraniem
Przed wniesieniem choinki do domu, warto nią porządnie wstrząsnąć. Następnie przy pomocy latarki powinniśmy sprawdzić gałązki szczególnie przyglądając się szyszkom. Jeśli są wielkości orzecha włoskiego, bardziej okrągłe, zbite i bez wyraźnych łusek, to najprawdopodobniej gniazdo modliszek. Nie są niebezpieczne dla człowieka, ale mogą narobić w domu szkód. Ponadto warto przyjrzeć się korze i pniu drzewa. Przed ubraniem choinka powinna "odstać" dobę w ciepłym pomieszczeniu - wtedy to, co żywe, a zostało niezauważone, może zacząć się pokazywać. Jeśli usuniesz owady odkurzaczem, pamiętaj, by od razu zmienić worek.
Można również użyć specjalnych, owadobójczych preparatów. Odpowiedni należy dobrać korzystając z pomocy specjalisty. Co więcej - oprysk należy przeprowadzić poza domem, z dala od dzieci i zwierząt. Po takim zabiegu drzewko powinno pozostać jeszcze poza pomieszczeniem przez kolejne 24 godziny. Ubraną choinkę warto trzymać jak najdalej od innych roślin domowych, by uniknąć ewentualnego zarażenia wełnowcami, mszycami czy przędziorkami.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Jak ubrać i postawić choinkę, kiedy mamy psa lub kota? Te rozwiązania są bezpieczne dla zwierzaka i drzewka
- Łukasz Skop na tropie świątecznej choinki. Jak wybrać idealne drzewko?
- Świąteczne feng shui. W tym miejscu drzewko będzie miało wyjątkową energię
Autor: Maria Czarniecka
Źródło: radiozet.pl
Źródło zdjęcia głównego: JGI/Jamie Grill/Getty