Święta Bożego Narodzenia

  Święta Bożego Narodzenia

  Pandemia zdecydowanie wpłynęła na nasze życie. Zmienił się nie tylko tryb pracy i nauki, ale także sposób funkcjonowania. Wyluzowaliśmy! Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto choć raz nie przesiedział całego dnia w dresie, bez makijażu czy w artystycznym nieładzie na włosach. Luz i domowy klimat poczuła także Ula Chincz. Prezenterka pochwaliła się w sieci zdjęciem w wersji saute oraz zdradziła, że ostatni raz u fryzjera gościła trzy miesiące temu. Mimo wszystko musimy przyznać, że wygląda obłędnie.

  Unoszący się w powietrzu zapach korzennych przypraw i pięknie udekorowany świąteczny stół. Rozpoczyna się rodzinne biesiadowanie przy wieczerzy, a tu wpadka: rozlany na biały obrus lub kreację czerwony barszcz, wino, olej ze śledzika czy kleks z majonezu. Plamę zwykle chcemy szybko zmyć, by nie została z nami na dłużej. Czym możemy się ratować i jakie domowe środki będą pomocne w interwencji? Pokazywała to w naszym programie Małgorzata Świgoń, dziennikarka i autorka poradników.

  Pasterka to uroczysta msza, bez której wielu wiernych nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, w kościołach obowiązuje limit wiernych, którzy mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Jak w związku z tym będą wyglądać msze w czasie Bożego Narodzenia? Specjalny komunikat w tej sprawie wystosowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.

  Dopiero co uporaliśmy się z drugą falą koronawirusa, a specjaliści już alarmują, że przed nami trzecia. Tym razem jednak rząd postanowił nie nawoływać do odpowiedzialnego zachowania, lecz wprowadzić dodatkowe obostrzenia. Przez nie wiele osób musiało odwołać noworoczne wyjazdy. Inni jednak nadal planują obejść przepisy. Czy jest to możliwe i na kim spoczywa w takim wypadku odpowiedzialność, wyjaśniała adwokat Eliza Kuna.

  Boże Narodzenie będą przebiegać inaczej niż te, które pamiętamy. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Żeby uniknąć zakażenia święta spędzimy w kameralnym, mniejszym niż zwykle gronie, a zamknięcie hoteli i stoków narciarskich wymusiło brak grudniowych wyjazdów. To wszystko sprawia, że w tym roku na Boże Narodzenie wydamy mniej pieniędzy. Jakie zakupy ograniczymy?

  Wielu z nas nie może się doczekać świątecznych prezentów. Niestety nie zawsze te upominki są trafione. Skarpety, kapcie, kosmetyki - to z nich, statystycznie, cieszymy się najmniej. Co jeszcze widnieje na liście najbardziej niechcianych prezentów? Czy coś z tego zestawienia znaleźliście kiedyś pod choinką?

  Pierwsza gwiazdka, śpiewanie kolęd, jemioła, 12 potraw czy jedno wolne miejsce przy stole - są to zwyczaje znane w większości polskich domów. Wciąż jednak możemy się spotkać z tradycjami i wierzeniami, które znają tylko mieszkańcy danego regionu. Trudno powiedzieć, które z nich są wciąż kultywowane, a które nie. Natomiast niewątpliwie, część z nich może zaskoczyć.

  Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem, na który większość z nas czeka z utęsknieniem. Uroczysta wigilijna kolacja to wyjątkowy moment, kiedy gromadzimy się przy rodzinnym stole, dzielimy opłatkiem i składamy życzenia. Czy w czwartek 24 grudnia trzeba iść do pracy?