Kleszcze – jak skutecznie się przed nimi bronić?
Coraz częściej słyszymy, że populacja kleszczy rośnie. Główną przyczyną są zmiany klimatyczne. Łagodniejsze zimy sprzyjają przetrwaniu, a cieplejsze wiosny i jesienie wydłużają okres aktywności tych pajęczaków. Dodatkowo w przyrodzie zaczyna brakować naturalnych wrogów kleszczy, co sprawia, że ich liczebność może wzrastać w szybkim tempie. Jak zatem skutecznie się przed nimi bronić?
- Stosując chemię na pewne owady, okazuje się, że nie będzie pewnych ptaków. Wali na łeb, na szyję cały łańcuch pokarmowy. Nie możemy zaburzać ekosystemu. Hasła: "wytnij krzaki, bo będziesz bezpieczniejszy" nie mają racji bytu. Bioróżnorodność to jest klucz do tego, żebyśmy żyli zdrowiej - wskazywała Maja Popielarska.
Jak wskazała gościni Dzień Dobry TVN, idealnie sprawdzą się naturalne olejki eteryczne z oregano, drzewa herbacianego, geranium czy bazylii. Rozpylane w ogrodzie lub na ubranie mogą skutecznie odstraszać kleszcze. Dla osób, które szukają jeszcze bardziej zdecydowanych metod, prezenterka pogody poleca repelenty zawierające karydynę, citrodiol albo butyloacetyloaminopropionian etylu. Jest jednak jedno ale.
- Mam pewien problem, bo o ile zawsze będę namawiać do tego, żeby sadzić jak najwięcej roślin, to hasła pod tytułem: "rośliny, które ochronią cię przed kleszczami" - czegoś takiego nie ma. One rzeczywiście mogą odstraszyć, bo okazało się, że pewne substancje intensywne powodują, że są mniej chętne, ale to nie jest zabezpieczenie na sto procent - podkreśliła dziennikarka, zwracając uwagę, że najważniejsza jest regularna kontrola ciała.
Kleszcze - profilaktyka i kontrole ciała
Najważniejsze w sezonie wiosenno-letnim, zwłaszcza po spacerze w lesie czy w trawie, jest regularna kontrola ciała. To kluczowa metoda, która pozwoli nam uniknąć wielu problemów. Im szybciej znajdziemy i usuniemy kleszcza, tym mniejsze ryzyko infekcji. To podstawa, której nic nie zastąpi.
- Nie dajmy się zwariować, w psychice jest zakodowane, że musimy się cały czas kontrolować, może spowodować większe szkody, niż to, że wbije się kleszcz. Nie każdy kleszcz jest zakażony chorobami, które są dla nas niebezpieczne. Oczywiście nie można tego bagatelizować. Ważne jest, by np. wyczesać włosy, bo one mogą gdzieś wisieć. Kleszcz ma niesamowite detektory w przednich odnóżach, które wyczują ciepło, bo na to są wrażliwe i na dwutlenek węgla. One z 30 metrów potrafią wyczuć, że potencjalna ofiara nadchodzi - tłumaczyła autorka programu "Maja w ogrodzie".
Jednym zdaniem - ochrona przed kleszczami musi być wielowymiarowa. Jak radzi nasza gościni, dbajmy o bioróżnorodność w ogrodach, unikajmy chemizacji, stosujmy naturalne repelenty, a w razie potrzeby wspierajmy się bezpiecznymi środkami chemicznymi. Ale najważniejsze pozostają świadoma profilaktyka i codzienne nawyki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Uratowali psa, pod którym załamał się lód. "Niezwykła akcja"
- Pies w miejskiej przestrzeni. Jak zadbać o jego bezpieczeństwo?
- Skradziony psiak po 7 latach wrócił do opiekunów. "Nigdy nie straciliśmy nadziei"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News