Materiał promocyjny

Kleszcze groźniejsze, niż myślisz. „Lepiej zabezpieczać niż leczyć” 

AWAL8075_Easy-Resize
Sezon na kleszcza - chroń swojego pupila
Źródło: Dzień Dobry TVN

Choroby odkleszczowe to poważne zagrożenie dla zdrowia psów. Aby się przed nimi uchronić, ważna jest regularna i odpowiednio dobrana profilaktyka. Środek ochrony przeciw tym pajęczakom musi skutecznie chronić psa i jednocześnie nie zagrażać zdrowiu pozostałych członków rodziny, w tym dzieci. Jaki produkt wybrać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała behawiorystka Anna Siek. 

Choroby odkleszczowe u psa

Kleszcze stanowią jedno z największych zagrożeń dla naszych psów. Przenoszone przez nie choroby mogą poważnie zagrażać zdrowiu pupilów. Wciąż wielu właścicieli uważa, że problem ten dotyczy jedynie letnich miesięcy. Tymczasem, jak tłumaczyła w Dzień Dobry TVN behawiorystka Anna Siek, kleszcze są aktywne przez cały rok. Oznacza to, że ochrona przed tymi pajęczakami jest konieczna niezależnie od pory roku. 

- Zawsze mogą przenosić choroby odkleszczowe, niezależnie od temperatury – powiedziała gościni. Ekspertka tłumaczyła, że najlepszym sposobem na zabezpieczenie zwierzęcia jest profilaktyka. 

Najbardziej powszechnymi chorobami odkleszczowymi są borelioza i babeszjoza. – Jeśli występuje rumień, widzimy zmiany w zachowaniu psa, to automatycznie udajemy się do weterynarza, zwłaszcza że niektóre objawy mogą wystąpić nawet kilka tygodni później – dodała Anna Siek. 

Kleszcze u psa – jak zapobiegać?

Czym kierować się podczas wyboru rodzaju ochrony przed kleszczami dla naszego psa? Zdaniem behawiorystki pod uwagę musimy wziąć kilka czynników, w tym długość sierści pupila, ponieważ np. obroża powinna mieć kontakt ze skórą.

– Jeśli mamy dziecko, warto zastanowić się, czy dziecko będzie dotykać pieska. Wówczas obroża może nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dotykając psa, dotykamy tego środka. Wtedy wybrałabym może tabletkę – powiedziała behawiorystka w Dzień Dobry TVN.

- W przypadku gdy pies lubi się kąpać, krople mogą się zmyć. Tu dopasowałabym ochronę do aktywności, trybu życia, tego z kim mieszkamy, jak mieszkamy i jak chcemy, żeby wyglądało życie z psiakiem – dodała.

Behawiorystka przypomina, by po każdym spacerze sprawdzać, czy pies nie przyniósł ze sobą do domu kleszcza.

– To jest bardzo ważne i można połączyć to z głaskaniem. Nie musi być to takie medyczne zaglądanie w różne miejsca, ale to są różne miejsca. Podczas wyciągnięcia kleszcza warto użyć specjalnych szczypczyków, żeby go wykręcić, a nie wyrwać, a wtedy odnóża nie zostaną w psie – radziła ekspertka.

Środki na kleszcze dla psów 

„Lepiej zabezpieczać niż leczyć” – regularna, odpowiednio dopasowana, bezpieczna profilaktyka przeciwko pasożytom dla psa to mniej stresu i problemów dla całej rodziny.

FRONTPRO® to smaczna i łatwa do podania tabletka do rozgryzania i żucia, która zapewnia psom ochronę przed pchłami i kleszczami, przez pełen miesiąc. Produkt działa od wewnątrz na zewnątrz, więc można przytulać psa beztrosko. Można go stosować u psów od 8. tygodnia życia oraz o masie ciała od 2 kg, bez ograniczeń rasowych, może też być stosowany u suk w ciąży i w czasie laktacji.

Lek działa szybko, zabijając kleszcze obecne na psie w ciągu 48 godzin, a pchły w ciągu 8 godzin od pierwszego podania.

Czat z behawiorystą - zakończony

Jak szybko muszę usunąć kleszcza, żeby uniknąć zakażenia?

  • Czas jest naszym sprzymierzeńcem. Im szybciej, tym lepiej. Możemy to zrobić samodzielnie albo czym prędzej udać się do lekarza weterynarii. Czas żerowania kleszcza jest różny - od 8 do 48 godzin.

Jakie są pierwsze objawy chorób odkleszczowych u psa? Po czym mogę poznać, że coś jest nie tak?

  • Jeśli po wyjęciu kleszcza zauważymy rumień lub jakąkolwiek niepokojącą zmianę, udajmy się do lekarza weterynarii. Jeżeli u psa został zauważony kleszcz i pies się źle czuje - ma temperaturę, jest osowiały, nie chce jeść - to należy udać się do lekarza weterynarii, bo to pierwszy objaw chorób odkleszczowych.

Czy ochrona przeciwkleszczowa jest inna dla dużych ras niż dla małych?

  • Dawkę preparatu dostosowujemy do wagi zwierzaka.

Czy są jakieś domowe sposoby na ochronę mojego psiaka przed kleszczem?

  • Teoretycznie najlepszą ochroną będzie każdorazowe przeglądnięcie sierści psa.

Gdzie szukać kleszczy u psa po spacerze?

  • Najbardziej atrakcyjne miejsca dla kleszczy są za uszami, na pachwinach, pod ogonem.

Mój pies jest alergikiem, często ma problemy skórne. Czy produkty na kleszcze mogą pogorszyć jego stan? Na co zwrócić uwagę?

  • Jeśli pies ma jakiekolwiek dolegliwości, warto przy wyborze środka kierować się wskazaniami lekarza weterynarii. Tabletki podawane doustnie mogą okazać się najlepszym wyborem, ponieważ nie podajemy ich na skórę.

Mam trzy psy, jeden nigdy nie ma kleszczy, za to dwa pozostałe łapią je bardzo często. (stosujemy obroże na kleszcze) Czy niektóre psiaki są bardziej narażone na ugryzienia?

  • Będzie do zależało od cech osobniczych jednostki - analogicznie jak z ludźmi i komarami.

Jaka forma ochrony przed kleszczami jest najlepsza dla psa, ale też bezpieczna dla członków rodziny?

  • Najlepszym wyborem będą tabletki podawane raz w miesiącu. Dzięki temu możemy bez obaw głaskać psa i nie mamy kontaktu ze środkiem aktywnym. Jednocześnie mamy pewność, że ochrona jest zachowana.

Mój piesek dostaje tabletki na kleszcze, a mimo to zdarzyło się, że kleszcz wbił się w skórę, czy tak powinno być?

  • Tabletki działają poprzez kontakt z wbitym w skórę kleszczem, w tym czasie dostaje on dawkę trucizny, która zabija pasożyta, a on odpada z sierści psa.

Witam. Mam dwa pieski, które są trochę w domu trochę na podwórku, ale w nocy są w domu. Jakie tabletki najlepiej użyć na kleszcze?

  • Na rynku pojawiły się tabletki podawane raz w miesiącu, które możemy zakupić w sklepie zoologicznym, jak i gabinecie weterynaryjnym. Podawanie leku każdego miesiąca umożliwia najrozsądniejsze dawkowanie substancji czynnej, która nie obciąża psa.

Witam, nasz pies bierze tabletki na kleszcze, lecz ostatnio mimo zabezpieczenia wyjęłam jej kleszcza machającego odnóżami, spryskałam jej ranę środkiem dezynfekującym, ale mimo to zrobił jej się obrzęk tak jak by pod skórą czy to normalne? Zniknie? Czy muszę udać się do weterynarza?

  • Tabletki na kleszcze działają tak, że kleszcz musi pobrać krew, której znajduje się substancja czynna. To normalnie, że w trakcie podawania tabletek, możemy znaleźć kleszcze wbite w skórę zwierzaka. Jednak kleszcze nie są groźne, ponieważ zaraz po rozpoczęciu pożywienia umierają i nie mogą więc przekazać groźnych patogenów. Jeśli zauważyłaś obrzęk, to bezzwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. Zleci on badania krwi, które potwierdzą lub wykluczą zakażenie chorobami odkleszczowymi. W przypadku ochrony przed kleszczami bardzo ważna jest regularność, aby uniknąć przerwy w zabezpieczeniu psa przed pasożytami. Pamiętajmy, że ciągłość zabezpieczenia będzie kluczowa, tak aby możliwie najskuteczniej uchronić przed intruzami.

Mam pytanie jak oduczyć suczkę 11 miesięcy robienia 💩 w nocy w łazience. Budzi się bezszelestnie i załatwia w łazience dość regularnie tylko w nocy. Nie piszczy, robi to po cichu. Jeśli ktoś z nas się obudzi i usłyszy, wychodzimy i zrobi na dworze. Zjada posiłek około 17-18, ostatni spacer 22-23. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie, bo już nam brakuje pomysłów. Co zrobić, aby nauczyć ją sygnalizować głosem, piszczeniem… z góry dziękuję

  • Może warto zmienić karmę na taką, która będzie posiadała mniej włókna. Zbyt częste oddawanie stolca może wynikać źle dobrane pożywienie. Można również nauczyć psa komunikowania tej potrzeby poprzez warunkowanie klasyczne.

Dzień dobry, a jaki preparat dla psa z zespołem Cushinga i ze złą wątrobą?

  • Tabletki mogą okazać się najlepszym wyborem, ponieważ nie ma przeciwwskazań nawet w przypadku suczek w ciąży czy w okresie laktacji, a to najbardziej wymagająca grupa. Wszelkie wątpliwości rozwieje lekarz weterynarii. Pamiętajmy również o odpowiednim dopasowaniu dawki dla czworonoga.

Dzień dobry! Co prawda pieska zabezpieczamy podwójnie, czyli dajemy mu tabletkę na kleszcze jak i popularną obrożę chroniąc też siebie. Natomiast mam pytanie odnośnie jego zachowania. Od 2 tygodni jest bardzo nachalny, piszczy, szuka atencji, ma bardzo duży apetyt, nie za bardzo śpi i ma ruchy kopulacyjne. Dodatkowo na spacerach pojawiła się agresja w stosunku do innych psów, z którymi miał już kiedyś kontakt. Czy to jest kwestia "budzenia się hormonów" po zimie?

  • Podłoża tego typu zachowań doszukiwałabym się w dolegliwościach zdrowotnych. Warto wykonać pakiet podstawowych badań, które pomogą nam zdiagnozować problem.

Mam pytanie, czy preparaty na kleszcze powinnam kupować tylko u weterynarza, żeby były skuteczne?

  • Na rynku dostępne są już preparaty o walorach weterynaryjnych dostępne również w sklepach zoologicznych. Dzięki temu są bardziej dostępne dla właścicieli psów.

Jakie są najlepsze zalecenia do zabezpieczenia przed pchłami i kleszczami psów? Wystarczy podawać lek wiosną, gdy kleszcze są aktywne czy to jednak za krótko?

  • Aktualnie kleszcze mogą być aktywne przez cały rok, dlatego warto wybrać zabezpieczenie, które pozwoli nam na zachowanie ciągłości działania. Dobrym wyborem mogą okazać się podawane raz w miesiącu tabletki w formie przysmaku.

Moja sunia jest w ciąży, co mogę jej podać na kleszcze, żeby było bezpieczne dla niej i dla szczeniaków?

  • W takim wypadku warto wybrać preparat pod okiem lekarza prowadzącego. Dostępne są na rynku preparaty podawane doustnie, które są bezpieczne dla suk w ciąży oraz w okresie laktacji. Dobranie preparatu podawanego co miesiąc będzie lepszym wyborem niż tabletek działających dłużej, ponieważ zawierają mniejsze stężenie substancji czynnej.

Jak oduczyć małego psa skakania do domowników podczas posiłków?

  • W pierwszej kolejności unikałabym podkarmiania w trakcie posiłków. Warto również pamiętać, że mówienie do psa podczas skakania, może być dla niego nagradzające. Polecam poczekać, aż pies zrezygnuje ze skakania i np. usiądzie i wówczas go nagrodzić.

Dzień dobry, nasz piesek ma 5 miesięcy, a nadal nie chce załatwiać się na zewnątrz. Potrafi przetrzymać bardzo długi spacer, wrócić do domu i od razu załatwić się na matach. Co robić ?

  • Może być to wynikiem nadmiernego stresu na dworze. W domu jest o wiele spokojniej i pies czuje się bezpieczniej. Pracowałabym nad zwiększeniem pewności siebie psa i każdorazowo nagradzała załatwienie swoich potrzeb na zewnątrz.

Dzień dobry. Chciałam zapytać o najważniejsze wskazówki, na które trzeba zwrócić uwagę, przyprowadzając noworodka do domu, gdzie jest chihuahua. Pies jest spokojny, ale zauważam, że kiedy w naszym domu pojawia się jakieś małe dziecko, reaguje taką zazdrością i szuka bardzo atencji.

  • W pierwszej kolejności popracowałabym z psem nad umiejętnością rezygnacji i wprowadziła ćwiczenia z panowania nad emocjami. Pojawienie się noworodka jest dużą zmianą w waszym życiu, mimo wszystko szukałabym przewidywalnego dla psa schematu dnia, który pomoże mu odnaleźć się w nowej sytuacji. Można również budować pewność siebie psa, tak aby był bardziej samodzielny.

Czy w okresie zimowym również należy zabezpieczać psa przed kleszczami?

  • Tak, zimą także trzeba zabezpieczać psa przed kleszczami.

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym? Pracowałyśmy z behawiorystką i od razu zaleciła nam farmakoterapię. Jestem sceptycznie nastawiona, nie chcę, żeby chodził otumaniony

  • Kluczowe będzie rozpoznanie podłoża problemu. Nauka pozostawania w samotności jest jednym z elementów treningu. Możemy zacząć od małych kroczków, np. nauczyć psa niepodążania za nami w domu, zostawania w innym pomieszczeniu. Ważne też, by pies potrafił się samoregulować. Polecałabym wprowadzenie ćwiczeń na odpuszczanie. Szukałabym też naturalnych sposób na uspokojenie psa, np. proponując mu pożywienie w macie węchowej, czy w formie do lizania, jak również w postaci gryzaków, które pomogą pozbyć się napięcia. Temat jest złożony, może warto skonsultować się z innym specjalistą.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości