Jak wyciągnąć kleszcza? Farmaceutka przedstawia 3 skuteczne metody

Kleszcze
Jak wyciągnąć kleszcza? Farmaceutka przedstawia trzy skuteczne metody
Źródło: 24K-Production/GettyImages
Sezon na kleszcze trwa. Spędzając czas w plenerze, lesie czy parku, musimy liczyć się z tym, że do domu wrócimy z nieproszonym gościem. Jako że kleszcze mogą przenosić groźne choroby, należy pozbywać się ich ze swojej skóry jak najszybciej. Jak to zrobić? Farmaceutka - za pośrednictwem mediów społecznościowych - pokazała trzy skuteczne metody.

Kleszcze to owady, których ciężko uniknąć, zwłaszcza, gdy spędza się dużo czasu wśród bujnej roślinności. Dlatego też wiedza dotycząca ich szybkiego i dokładnego usuwania, jest z pewnością bardzo przydatna.

Uwaga na kleszcze - gdzie je można spotkać?

Kleszcze to pasożyty, które mieszkają nie tylko w lasach, ale też w wielu innych miejscach, w których znajdują się drzewa, krzewy i wysokie trawy. Spotkać je więc można także w miejskich parkach czy na osiedlowych trawnikach. Gryzą zarówno ludzi, jak i zwierzęta. By uchronić się przed nimi wiele osób stosuje różnorodne preparaty odstraszające owady. Nie zawsze jednak są one wystarczająco skuteczne i mimo spryskiwania się nimi można ze spaceru przynieść do domu kleszcza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

Sezon na kleszcze trwa w naszym kraju już od kilku tygodni. W niektórych rejonach zaobserwować można nawet plagę tych owadów. To właśnie teraz są one najbardziej aktywne, a nie, jak sądzą błędnie niektórzy, latem. Pisaliśmy o tym tutaj.

W związku z tym warto przyswoić wiedzę dotyczącą usuwania ich ze swojej skóry. Kilka skutecznych sposobów zaprezentowała w mediach społecznościowych pewna farmaceutka.

Farmaceutka prezentuje trzy metody wyciągania kleszczy

Jeśli zauważysz na swojej skórze (lub skórze swojego zwierzaka) kleszcza, najlepiej jest pozbyć się go jak najszybciej. Nie zawsze mamy możliwość udać się do specjalisty, ale wszystko czego do tego potrzebujemy można dostać w aptece. Opowiedziała o tym w swoim filmiku farmaceutka prowadząca w mediach społecznościowych konto o nazwie "Samodzielny pacjent".

Co jej zdaniem pozwala skutecznie usunąć ze skóry kleszcza?

Otóż pierwszą zaprezentowaną przez nią metodą jest lasso. Przedmiot ten składa się z pętelki wykonanej z żyłki, którą należy zacisnąć na kleszczu, jak najbliżej skóry, i wyciągnąć go ruchem obrotowym. Minusem tego sposobu jest to, że może nie poradzić sobie z bardzo dużym kleszczem.

Kolejnym przyrządem pokazanym w filmie jest specjalna strzykawka, która dzięki działaniu podciśnienia jest w stanie wyssać pasożyta ze skóry.

Ostatni sposób to zakrzywiona pęseta, zwana przez autorkę filmiku "kleszczołapką". To właśnie ta metoda jest zdaniem farmaceutki najskuteczniejsza.

- Ma dwie różne wielkości dopasowane do kleszcza. Aby dobrze usunąć kleszcza, należy chwycić go jak najbliżej skóry, lekko przekręcić do około 40 stopni i pociągnąć w górę – mówi kobieta na nagraniu, prezentując jednocześnie jak należy użyć opisywanego narzędzia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: Tik Tok/SamodzielnyPacjent

Źródło zdjęcia głównego: 24K-Production/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla