Psy ze schroniska pomagają resocjalizować osadzonych. "Wszyscy na tym korzystają"

Psy ze schroniska pomagają resocjalizować osadzonych
Źródło: Dzień Dobry TVN
Psia terapia na lotnisku
Psia terapia na lotnisku
Pies, kaczka, gęś i on
Pies, kaczka, gęś i on
Piękni mężczyźni i kochane zwierzaki
Piękni mężczyźni i kochane zwierzaki
Agresja u psa – jak nad nią zapanować?
Agresja u psa – jak nad nią zapanować?
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Zadbaj o dietę swojego pupila
Zadbaj o dietę swojego pupila
Te psy lubią biegać
Te psy lubią biegać
O czym warto pamiętać podróżując z psem
O czym warto pamiętać podróżując z psem
Jak nauczyć psa “mówić”?
Jak nauczyć psa “mówić”?
W Areszcie Śledczym w Świdnicy ośmiu osadzonych wzięło udział w pierwszej edycji projektu "Pies w więzieniu". Czworonogi ze schronisk pomagały im w resocjalizacji, a w zamian uczyły się obycia i komend. - Aby w przyszłości mogły łatwiej znaleźć dom - podkreśliła st. szer. Barbara Furtak-Gałan.

Świdnica. Psy resocjalizują w więzieniu

Nie bez przyczyny mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Początkowo pomagał mu głównie w tropieniu i polowaniu, a z czasem zaczął pilnować dobytku, wspierać wojsko, osoby z niepełnosprawnością, pracować na lotnisku czy w służbach itd. Natomiast w Świdnicy czworonogi wzięły udział w projekcie "Pies w więzieniu", o czym poinformowała swidnica24.pl.

- Animaloterapia została zapoczątkowana w latach 70. w Stanach Zjednoczonych. Zauważono, że chorzy lub ranni żołnierze amerykańscy szybciej dochodzą do zdrowia poprzez kontakt ze zwierzęciem, m.in. psem. Nie dość, że szybciej dochodzą do zdrowia, to jeszcze czerpią satysfakcję z tego kontaktu. W latach 80. zostało to zastosowane w więzieniach amerykańskich, gdzie powstawały pierwsze projekty związane z dogoterapią. Jak się okazało, była ona skuteczna. Nam właśnie chodzi o tę skuteczność. Zależy nam na tym, żeby ludzie nie wracali do więzienia za przestępstwa popełniane na wolności - tłumaczył mjr Bartłomiej Perlak, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Świdnicy w rozmowie z portalem.

Psy ze schroniska pomagają osadzonym

Autorem programu resocjalizacyjnego zawierającego elementy dogoterapii jest behawiorysta oraz trener z 30-letnim doświadczeniem Krzysztof Tatar, a wspierają go w tym czworonogi szukające kochającego domu.

- Psy ze schroniska mają łatwiejszy dostęp do ludzi, którzy je później adoptują. Dlaczego? Bo nie sprawiają kłopotów na spacerach, czy też nie rzucają się na inne psy. Robimy więc wszystko, aby psy nie trafiały do schronisk, natomiast przy tej okazji osadzeni uczą się opieki nad psami, uczą się empatii, uczą się nowych umiejętności. Wszyscy na tym korzystają - zaznaczył twórca projektu w rozmowie ze świdnickim portalem.

Okazało się, że po cyklu zajęć udało się zniwelować poziom agresji wśród osadzonych, a także odbudować ich wartość osobistą oraz poziom empatii.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości