Plaga kleszczy w Polsce. Mogą złożyć jaja w domu. "Dwugodzinny spacer z psem i 42 kleszcze"

Kleszcze
Plaga kleszczy w Polsce. "Pies z godzinnego spaceru przyniósł aż 20"
Źródło: Chalabala/GettyImages
Wysokie wiosenne temperatury to znak dla kleszyczy, że pora obudzić się z zimowej hibernacji. W związku z tym zaroiło się od nich na polach, w parkach oraz w lasach. Internauci zgłaszają, iż jest ich tak dużo, że zwierzęta domowe ze spaceru przynoszą nawet kilkadziesiąt. A czy wiecie, że kleszcze mogą złożyć jaja w naszych domach?

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, z którymi spotykamy się zazwyczaj w plenerze - parku, lesie czy na innym terenie pokrytym zielenią. Niestety ich ugryzienia mogą być niebezpieczne, gdyż owady te przenoszą wiele chorób, między innymi boreliozę.

Wysyp kleszczy w parkach, lasach i na polach

Jak wynika z doniesień internautów, obecnie w wielu parkach i lasach aż roi się od kleszczy. Zauważają je przede wszystkim właściciele zwierząt domowych, takich jak koty czy psy.

Najbardziej narażone na kontakt z nimi są zwierzęta spacerujące w wysokich trawach.

- W tym sezonie dzika, bieszczadzka fauna wyjątkowo obficie występuje. Dwugodzinny spacer z psem i 42 (słownie: czterdzieści dwa) kleszcze zakończyły żywot - czytamy w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Baligród pod zdjęciem nadesłanym przez internautkę.

Dalsza część pod materiałem wideo

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

- Wystarczyła chwila, by łaziły po Hopsie dwie sztuki. Pomimo zabezpieczenia, oglądaliśmy go i niszczyliśmy intruzów - twierdzi inna użytkowniczka sieci.

Nawet te zwierzęta, które na co dzień nie opuszczają domów, mogą mieć kontakt z kleszczami. Niejednego kota kleszcz ugryzł na przykład podczas przechadzki po balkonie.

Kleszcze mogą składać jaja w naszych domach. Jakie obszary warto sprawdzić?

Jako że ukąszenie kleszcza może być niebezpieczne zarówno dla zwierzęcia, jak i dla człowieka, warto zachować szczególną ostrożność. Jeśli my albo nasi pupile przyniesiemy je do domu, a ponadto "szczęśliwie" złoży się, że będzie to samiec i samica, w mieszkaniu mogą pojawić się jaja. Wtedy już tylko jeden krok dzieli nas od prawdziwej inwazji. Na co warto zwrócić uwagę?

Jeżeli mamy podejrzenia, że w naszym domu pojawiły się kleszcze lub po prostu chcemy profilaktycznie to sprawdzić, warto przeszukać przede wszystkim listwy przypodłogowe, dolną część zasłon, ramy drzwi oraz okien, a także krawędzie dywanów. Jaja złożone przez samicę kleszcza, z pewnością od razu rzucą się w oczy. Zwykle wyglądają jak skupisko półprzezroczystych, brązowych lub czarnych kuleczek, które przypomina kawior. W przypadku zauważenia czegoś takiego w swoim domu, warto od razu zacząć działać.

Chroń siebie i swojego pupila. Co odstrasza kleszcze?

Przyniesiony na ubraniu czy sierści psa kleszcz jest w stanie przeżyć nawet kilka dni. Pamiętajmy więc, by po każdym spacerze dokładnie obejrzeć zwierzaka, a ubrania wyprać w jak najwyższej temperaturze.

Aby chronić się przed kleszczami i możliwością zagnieżdżenia się ich w domu, warto też oczywiście korzystać ze sprayów odstraszających owady. Dobre rezultaty przynoszą także olejki eteryczne, przede wszystkim lawendowy, gdyż kleszcze wyjątkowo nie lubią jego woni. Można też wykorzystać olejki o innych zapachach, np. tymianku, trawy cytrynowej, goździków i drzewa herbacianego. Wystarczy pomieszać olejek z wodą, wlać do butelki z atomizerem i spryskać skórę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości