Eksperci alarmują: Rośnie liczba pacjentów z chorobami przenoszonymi przez kleszcze

Przybywa osób z chorobami odkleszczowymi
Źródło: Dzień Dobry TVN
Latające kleszcze w Polsce?
Latające kleszcze w Polsce?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kleszcze to pajęczaki, które mogą przenosić groźne dla nas schorzenia. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że osób z chorobami odkleszczowymi przybywa. W minionym roku samą boreliozę wykryto u ponad 17 000 pacjentów. Jak odwrócić ten trend?    

Kleszcze już są aktywne

Osób z chorobami odkleszczowymi przybywa. - Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Podczas gdy w 2021 roku było ich 12 500, w 2022 już ponad 17 000. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH w porównaniu do 2019 roku aż dwukrotnie zwiększyła się też liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) - przekazała prezes Bożena Janicka z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Trzeba podkreślić, że kleszcze są obecne nie tylko w lasach, ale również w parkach czy na łąkach. Co gorsza, jest ich coraz więcej i są aktywne niemal przez cały rok. - Jeszcze kilka lat temu mówiąc o aktywności kleszczy wskazywało się konkretne miesiące: od końca czerwca, z krótką przerwą – do października. Ocieplenie klimatu zrobiło jednak swoje. W związku z tym, że wzrosła średnia temperatura powietrza, kleszcze aktywne są niemal przez cały rok. (...) Najczęściej wspinają się na trawy i krzewy, maksymalnie na wysokość 120-150 cm. (...) Ich ukłucie nie boli i nie wywołuje natychmiastowych objawów. Pajęczaki mogą utrzymywać się na skórze od kilku dni do tygodnia - przekazali lekarze PPOZ.

Jak się chronić przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze?

Pacjentów mogłoby być mniej, gdybyśmy chętniej korzystali ze szczepień ochronnych. - Dostępne są dwie skuteczne i bezpieczne szczepionki, które można stosować już u dzieci od 2. roku życia. (...) Trzeba jednak pamiętać, że zaszczepienie się przeciw KZM nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, w tym przed boreliozą (tę leczy się antybiotykami) - dodała prezes Janicka.

Prezeska PPOZ dodała, że jeśli zobaczymy na swojej skórze kleszcza, trzeba go jak najszybciej usunąć. - Absolutnie nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną ani wyciskać! Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem obrotowym. Po usunięciu miejsce po ukłuciu obserwować. Gdy pojawi się okrągłe zaczerwienienie, które się rozszerza, należy jak najszybciej udać się do lekarza - wytłumaczyła.

Warto dodać, że im dłużej kleszcz przebywa na naszym ciele, tym większe jest prawdopodobieństwo, że przekaże nam groźne dla nas drobnoustroje.

Choroby przenoszone przez kleszcze. Jakie mogą dawać objawy?

Chorób przenoszonych przez kleszcze jest wiele, ale do tych najczęściej diagnozowanych należą kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) oraz borelioza. Pierwsza z nich u części pacjentów przebiega bezobjawowo. Jeśli jednak pojawią się dolegliwości, to przypominają te towarzyszące grypie, tj. wysoka temperatura, bóle mięśni i stawów, bóle głowy. - Mniej więcej u jednej trzeciej tych pacjentów, po kilku dniach lepszego samopoczucia, choroba uderza po raz drugi (druga faza KZM). Tym razem objawy są znacznie silniejsze i poważniejsze: bardzo wysoka gorączka, bardzo silny ból głowy, światłowstręt, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości, a u niektórych pacjentów drgawki i utrata przytomności. Jeśli dojdzie do zapalenia mózgu, rdzenia kręgowego lub móżdżku, to znacznie rośnie ryzyko poważnych powikłań i zgonu. KZM leczy się tylko objawowo – poinformowali lekarze.

Przy boreliozie objawy pojawiają się zazwyczaj od 1 do 3 tygodni od ukąszenia. Jednym z bardziej charakterystycznych jest rumień wędrujący (zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów), jednak jego obecność nie jest regułą. Dodatkowo mogą wystąpić objawy grypopodobne. Jeśli choroba nie zostanie w porę rozpoznana i odpowiednio leczona, może przejść w fazę rozsianą. Objawia się ona zapaleniem stawów, zaburzeniami neurologicznymi oraz kardiologicznymi. Po roku od zakażenia borelioza może przejść w postać przewlekłą. Zdarza się, że choroba atakuje układ nerwowy (neuroboreliozy). W niektórych przypadkach ta postać boreliozy daje o sobie znać po wielu latach od ukąszenia.

Równie groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest neoerlichioza. - Jest ona szczególnie groźna dla osób z osłabioną odpornością. Atakuje najczęściej osoby po 50. roku życia, cierpiące albo na chorobę hematologiczną, albo reumatyczną, przechodzące aktualnie terapię immunosupresyjną z np. chemioterapią lub kortyzonem. Prawie nic nie wiadomo o tym, jak zakażenie bakterią wpływa na osoby zupełnie zdrowe. Po zdiagnozowaniu neoerlichiozy pacjent zdrowieje po zastosowaniu antybiotyków - poinformowano.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!