Wzmaga się aktywność kleszczy - alarmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk radzi, jak unikać ukąszenia i jak postępować, gdy to się stanie. - Nieprawidłowe usuwanie zwiększa ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi - informuje.
Kleszcze atakują
Wiosna to czas, gdy kleszcze ponownie zaczynają atakować.
Jest cieplej, dlatego chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Uważaj! Teraz wzmaga się aktywność kleszczy- ostrzega na Twitterze Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak podkreśla agencja rządowa, znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia. Dlatego trzeba niezwłocznie działać. - Nie czekaj na pomoc lekarską, bo niepotrzebnie zwiększasz ryzyko zachorowania na choroby wywołane drobnoustrojami przenoszonymi przez te pajęczaki - czytamy na stronie nfz.gov.pl.
Jak samodzielnie i bezpiecznie usunąć kleszcza?
- W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego usuwania kleszczy.
- "W sytuacji, w której w trakcie usuwania kleszcza pozostanie duży fragment jego ciała np. główka, należy wykonać czynności opisywane w ulotkach załączonych do zakupionych narzędzi".
- Po usunięciu kleszcza należy zastosować czynności higieniczne - umycie i zdezynfekowanie skóry (np. wodą utlenioną lub innymi produktami z apteki).
- Po usunięciu kleszcza trzeba obserwować miejsce po wkłuciu. Jeśli wystąpiło zaczerwienie i/lub obrzęk, niezwłocznie udać się do lekarza. Tak samo w przypadku nagłych objawów np. wysokiej gorączki, nudności, bólu głowy.
Jak zapobiegać zachorowaniu?
Dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk radzi, aby wybierając się na spacer, stosować preparaty odstraszające kleszcze i właściwie się ubierać. Natomiast bezpośrednio po powrocie z łąki, lasu, spaceru z psem wytrzepać odzież oraz usunąć ze skóry wszelkie zanieczyszczenia. - Szczególną uwagę zwróć na miejsca ciała, gdzie skóra jest delikatna tj. okolice pach, pachwin, skóra okolic intymnych, fałdy skórne - podkreśla specjalistka medycyny rodzinnej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wysyp "latających kleszczy" w Polsce. Czy są groźne?
- Borelioza - jak ją rozpoznać? "Rumień to nie jest objaw obowiązkowy"
- Kleszcze już atakują! Jak uniknąć kleszczowego zapalenia mózgu?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: NFZ/Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
Źródło zdjęcia głównego: Kerrick/Getty Images