Niedźwiedzie wiedzą, jak chronić się przed kleszczami. Czy ich metoda ma szansę sprawdzić się u ludzi?

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?
Uwaga na kleszcze!
Źródło: Dzień Dobry TVN

Choroby przenoszone przez kleszcze mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Co ciekawe, drapieżniki są stosunkowo rzadko atakowane przez te pajęczaki. Dlaczego tak się dzieje? Czy odkrycie tej zagadki pomoże ludziom lepiej chronić się przed kleszczami i chorobami, które przenoszą? 

Jak drapieżniki chronią się przed kleszczami?

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie badacze przyjrzeli się niedźwiedziom, a wnioski ze swoich obserwacji opublikowali w magazynie "Journal of Zoology". Agnieszka Sergiel z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk i współautorka artykułu, w rozmowie z PAP-em tłumaczyła, że niedźwiedzie "traktują drzewo jak tablicę ogłoszeniową". Kiedy się o nie ocierają, zostawiają tam swój zapach, a ten ułatwia im komunikację.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

- Zapach to indywidualny podpis. Komunikują nim obfite źródło pokarmu, i dają znać, kto gdzie jest. Zapach różni się też w zależności od płci i wieku. Młodsze osobniki mogą się czochrać w miejscach, gdzie starsze i dominujące osobniki zostawiły po sobie ślad. Uważa się, że może im to pomagać w bezpiecznym funkcjonowaniu. Różne części ciała pachną też inaczej - wyjaśnia specjalistka.

Na tym jednak nie koniec. Ocieranie się o drzewa zapewnia niedźwiedziom ochronę przed kleszczami i chorobami, które te mogą przenosić. - Podczas czochrania niedźwiedzie pobudzają wydzielanie żywicy przez drapanie i obgryzanie kory, więc te substancje trafiają na sierść - tłumaczy Agnieszka Sergiel.

Co może chronić przed kleszczami?

Terpentyna i smoła bukowa wchodzą w skład substancji wydzielanych przez drzewa żywicze i to właśnie im przyjrzeli się badacze. Naukowcy umieścili kleszcze łąkowe (Dermacentor reticulatus) w rurkach silikonowych. Testowanymi substancjami pokryto bibułę filtracyjną. Następnie umieszczono ją na jednym końcu rurki, drugi pokryto wodą destylowaną. Obserwacja pokazała, że pajęczaki konsekwentnie unikały kontaktu z terpentyną i smołą bukową, kierowały się w stronę substancji neutralnej, czyli wody destylowanej.

Być może to odkrycie sprawi, że uda się opracować preparat, który będzie skutecznie chronił ludzi przed kleszczami i chorobami odkleszczowymi. Warto dodać, że tych groźnych pajęczaków - ze względu na zmiany klimatu - jest coraz więcej.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości