Utarło się, że kleszcze atakują od marca do kwietnia i od września do października. Wraz ze zmianami w pogodzie w naszej szerokości geograficznej miesiące te uległy zmianie. Warto stosować dobry preparat na kleszcze dla kota lub psa przez cały rok, by uniknąć chorób odkleszczowych. Istotne jest, aby po każdym spacerze dokładnie oglądać zwierzę, zwłaszcza w okolicy oczu, pod obrożą, pod ogonem, pomiędzy palcami i na powiekach. Jeżeli mimo zastosowania preparatu na kleszcze dla psa lub kota zauważysz pasożyta, spróbuj wyjąć go według rad zawartych w tym artykule lub udaj się do lekarza weterynarii – im szybciej, tym lepiej!
Preparaty na kleszcze dla kota i psa nie dają stuprocentowej pewności zabezpieczenia przed pasożytami. Jednak odpowiednio dobrane mogą skutecznie odstraszać, zabijać kleszcze, a nawet zmniejszać ryzyko wbicia się ich w skórę zwierzęcia.
Kleszcze – informacje ogólne
Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Żywią się krwią swojej ofiary – są typowym przykładem pasożyta. Nie bytują jednak przez całe swoje życie na żywicielu – gdy spożyją odpowiednią ilość krwi, odczepiają się od niego. Przy obecnych zmianach klimatu kleszcze atakują przez cały rok. Warto zaznaczyć, że nie są zagrożeniem jedynie w lasach lub gęstych, wysokich trawach. Można przynieść je nawet z wyjścia do parku czy na skwer.
Z tego powodu kleszcze są bardzo niebezpieczne dla zwierząt domowych, które zabieramy na spacery i tych, które wychodzą same. Warto zainwestować w dobry preparat na kleszcze dla psów lub kotów, by uniknąć powikłań, które mogą nieść za sobą choroby odkleszczowe, takie jak np. babeszjoza, borelioza, anaplazmoza, czy erlichioza.
Jak poprawnie usunąć kleszcza?
Nawet najlepszy preparat na kleszcze dla psa lub kota nie daje stuprocentowej gwarancji uchronienia przed tymi pajęczakami. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób je usuwać. Najważniejsze jest przygotowanie odpowiedniego narzędzia. Kleszcza usuwamy pęsetą lub specjalnym lassem, łapiąc go delikatnie jak najbliżej skóry. Następnie pociągamy do góry lekko łukowatym ruchem (w lewo). Gdy główka się urwie, należy udać się do lekarza weterynarii. Pod żadnym pozorem nie można kleszcza ściskać, smarować tłuszczem ani polewać alkoholem – możemy takim działaniem bardzo zaszkodzić pupilowi!
Jaki jest najlepszy preparat na kleszcze dla zwierząt?
Bardzo dużo środków spełnia dwie funkcje – to preparat na pchły i kleszcze dla psa lub kota. Niezwykle skutecznie zabezpieczają przed obydwoma rodzajami pasożytów zewnętrznych. Jaki preparat przeciw kleszczom dla kota lub psa sprawdzi się najlepiej?
Krople przeciw kleszczom
Ten preparat od kleszczy dla psów i kotów jest niezwykle popularny. Wszystko dzięki jego wysokiej skuteczności i łatwemu stosowaniu – przy pomocy pipety aplikuje się kilka kropli na kark zwierzęcia. Wnikają one do mieszków włosowych i gruczołów łojowych, a następnie są stopniowo z nich uwalniane, stanowiąc odstraszający “pancerz ochronny” przeciw kleszczom. Za wadę tego produktu można uznać fakt, że zwierzę może wcierać środek w meble, ocierając się o nie. Niewskazane jest stosowanie kropli, gdy w domu wraz z pupilem mieszka małe dziecko.
Obroża przeciw kleszczom
Obroża to świetny preparat na kleszcze dla kota lub psa. Nie wymaga kłopotliwej aplikacji, a ponadto niektóre modele zapewniają ochronę aż przez 8 miesięcy, więc działa długofalowo. Najczęściej wykorzystywaną substancją czynną są naturalne olejki eteryczne, które rzadko powodują alergie i podrażnienia. Jej plusem jest brak jakiejkolwiek ingerencji w ustrój zwierzęcia. Jednakże tego typu preparat na pchły i kleszcze dla kota mają gorszą skuteczność niż obroże nasączone środkiem przeciwpasożytniczym. Zauważa się słabsze działanie obroży u psów z długą, gęstą sierścią.
Szampon przeciw kleszczom
Niektórzy uważają szampon za najlepszy preparat na kleszcze dla psa lub kota. Użytkownicy chwalą sobie ekspresowe usuwanie kleszczy, dzięki temu, że środek działa kontaktowo. Wymaga jednak dużej częstotliwości stosowania, co zwłaszcza w przypadku kotó może być uznane za ogromną wadę.
Tabletki przeciw kleszczom
Nowością na rynku, do tej pory najskuteczniejszą, są preparaty na pchły i kleszcze dla kotów oraz psów w formie tabletki. Najczęściej jest to lekko gumowy krążek do żucia. Zwierzę traktuje je jak pyszną przekąskę lub nagrodę, a jednocześnie zjada lek, który będzie chronić je przed pasożytami. Czas działania sięga trzech miesięcy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że środek ten może powodować zaburzenia układu trawiennego u niektórych ras.
Spray przeciw kleszczom
Ten preparat dla psa na kleszcze może być wykorzystywany również w przypadku kotów. Aplikuje się go niezwykle łatwo i szybko. Jego działanie jest bardzo podobne do kropelek. Sprawdza się idealnie dla szczeniąt i kociąt, u których inne środki mogą być niemożliwe do użycia np. szampon czy tabletki.
Nie odpowiemy wprost na pytanie - jaki preparat na kleszcze dla psa lub kota sprawdzi się najlepiej? Jego wybór zależy od wielu czynników. Decyzję pozostawiamy Wam i lekarzom weterynarii, którzy najlepiej znają Wasze zwierzaki.
Warto zaznaczyć, że skuteczny preparat na kleszcze dla psa może być bardzo niebezpieczny dla kota. Stosując preparaty przeciw kleszczom dla psa, nie stosujmy ich na kotach – należy kupić dla mruczka inny preparat, ze składnikami dobranymi do jego gatunku. Zamienne stosowanie środków może doprowadzić do silnego zatrucia lub nawet śmierci zwierzęcia, dla którego dana substancja nie była przeznaczona. Każdy preparat na kleszcze dla kotów lub psów powinien być kupowany u lekarza weterynarii lub w sklepie zoologicznym.
Zobacz też inne porady dotyczące kleszczy u zwierząt:
Jak usunąć kleszcza u kota? Co stosować, by uniknąć kleszczy?
Borelioza - jak ją rozpoznać? "Rumień to nie jest objaw obowiązkowy"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Robert Körner