Gorące tematy

Strzyżaki. "Latające kleszcze" atakują?

Gorące tematy

Strzyżaki. "Latające kleszcze" atakują?

Lasy Państwowe poinformowały, że w polskich lasach pojawiły się strzyżaki, które bardzo lubią ciepłą jesień. Internet, zupełnie niesłusznie, uznał, że są to latające kleszcze i że podobnie jak one, przenoszą boreliozę. To nie jest prawda!

Gdzie najczęściej występują strzyżaki i czym grozi nam kontakt z tymi insektami? Czym różnią się od kleszczy i dlaczego najczęściej atakują osoby o ciemnych włosach i mające ubranie w ciemnych kolorach?

Strzyżaki występują w polskich lasach od zawsze

Michał Wieciech, Nadleśnictwo Niepołomice:

Jest to gatunek, który występuje w naszych lasach od zawsze. Związany jest z jeleniami, sarnami... można go spotkać tam, gdzie występują te zwierzęta.

Kleszcze nie mają skrzydeł

dr hab. Stanisłąw Knutelski, Wydział Biologii UJ, Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ:

W Polsce są aktualnie dwa gatunki strzyżaka. Należy on do muchówek. Związek z kleszczami ma o tyle, że należą do tego samego typu - stawonogi. Natomiast kleszcze nigdy nie miały i nie mają skrzydeł, w związku z tym nie mogą latać. Strzyżak przekłuwa skórę, nakłuwa naczynie krwionośne i wypija krew. Taki wampir można powiedzieć.

Lasy Państwowe o strzyżakach

Tak jak pisaliśmy wcześniej, kleszcze i strzyżaki to nie to samo. Strzyżaki to owady, mają 3 pary odnóży, potrafią latać i choć mogą ugryźć, nie przenoszą boreliozy (wbrew temu, co mogliście przeczytać wczoraj na wielu portalach ...)
Strzyżak jest owadem (należy do muchówek), ma 3 pary odnóży, skrzydła, które może zrzucić i owszem, pije krew, przede wszystkim jeleni, danieli i saren, ale nie może nas zarazić boreliozą.
Natomiast kleszcz to pajęczak, ma 4 pary odnóży, nie ma skrzydeł, nie lata i to on może zarazić nas boreliozą, albo odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
81
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0