Newsy

Mapa kleszczy w Polsce. Gdzie jest ich najwięcej?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
ciemnastronawiosny.pl
kleszcz na roślinie w lesie

W internecie działa na bieżąco aktualizowana, interaktywna mapa, na której możemy zobaczyć, gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy. Mapa edytowana jest przez samych użytkowników, którzy zaznaczają na niej miejsca, w których natknęli się na kleszcza. Gdzie tych pajęczaków jest najwięcej?

Sezon na kleszcze

Sezon na kleszcze trwa. Bardzo ważne jest, aby zawsze dokładnie sprawdzać całe ciało po powrocie nie tylko z lasu, ale również ze wszystkich innych terenów zielonych, łącznie z miejskimi parkami i skwerkami. Kleszcze potrafią się wbić dosłownie w każde miejsce na ciele, dlatego warto poprosić kogoś, by obejrzał nam miejsca dla nas trudno dostępne, np. plecy, tył głowy, itd.

Lato

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

W Polsce występuje aż 20 gatunków tych pajęczaków. Na szczęście tylko część z nich może być groźna dla ludzi. Z niebezpiecznych wyróżnia się kleszcza pospolitego, łąkowego, jeżowego i psiego, który pojawia się w najbardziej upalne lata. 

Mapa kleszczy. Gdzie jest ich najwięcej w Polsce?

Im cieplej się robi, tym rośnie zainteresowanie kleszczami i sposobami ich zwalczania. Ludzie obawiają się przede wszystkim chorób, jakie przenoszą te owady, takich jak np. borelioza i interesują się, jak chronić siebie, bliskich i zwierzęta. Obecnie najwięcej kleszczy odnotowano w województwie dolnośląskim.

Na Facebooku funkcjonuje profil o nazwie "Ciemna Strona Wiosny — kleszcze w Polsce", na którym od kilku lat regularnie publikowana jest interaktywna mapa kleszczy w Polsce. Umieszczona jest na stronie internetowej o tej samej nazwie. Można na niej sprawdzić, gdzie jest najwięcej tych niebezpiecznych stworzeń. Mapa jest interaktywna i na bieżąco aktualizowana - każdy użytkownik może sam ją edytować i nanosić informacje dotyczące miejsc występowania kleszczy.

"Mapa przedstawia kleszcze znalezione przez Was na swoich zwierzętach lub osobach. Aktualizowana jest w czasie rzeczywistym. Jeśli ty też znalazłeś kleszcza, powiadom nas" — napisano w opisie mapki.

Mapa Kleszczy

Mapa kleszczy - jak dodać informacje?

Jeśli znajdziesz kleszcza, warto zgłosić to na stronie ciemnastronawiosny.pl. Po wejściu w witrynę wystarczy kliknąć przycisk Dodaj kleszcza. Na mapie można również dodać nowe niebezpieczne miejsce. Miejsca niezaznaczone na mapie nie oznaczają, że nie ma w nich kleszczy.

Według ostatnio nanoszonych danych (15 czerwca), internauci najczęściej natrafiali na kleszcze w Polsce centralnej i południowej. Dlaczego kleszcze są niebezpieczne i jak prawidłowo je usuwać? Wszystkie te informacje znajdziesz w artykułach poniżej.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: ciemnastronawiosny.pl

Źródło zdjęcia głównego: Robert Koerner/Getty Images

Pozostałe wiadomości