Jeże aktualnie mają sezon godowy i coraz częściej można spotkać je nie tylko po zmroku. Nierzadko pojawiają się na drogach, a wtedy łatwo o wypadek. Niestety najczęściej tuptają na jezdnię lub pod koła aut. Gdzie można je spotkać i jak na nie uważać?
Kierowco, uważaj na jeże
Wiosną i latem trwa sezon godowy jeży. W tym czasie zwierzęta te łatwo spotkać po zmroku, ale również w trakcie dnia. Niestety równie często można je zobaczyć na drodze. Białostoccy urzędnicy udostępnili nagranie, które ma zwrócić uwagę na te zwierzęta.
- Żyjące na terenie Białegostoku jeże narażone są na wiele niebezpieczeństw. Główną przyczyną śmiertelności tych zwierząt są koła pojazdów - napisano na profilu facebookowym Miasta Białystok. Poproszono o zwracanie szczególnej uwagi na te małe ssaki. Bardzo często przechodzą przez jezdnie, zarówno w nocy, jak i w dzień.
Jeże w sytuacji zagrożenia nie uciekają. Zamiast tego zwijają się w kulę i stroszą kolce. Stąd poproszono o większą uwagę i obserwację trasy jazdy. Kiedy przechodzą przez ulicę, często chowają się przy krawężnikach lub pod samochodami. Warto więc zwrócić na nie uwagę, czy nie znajdują się gdzieś w pobliżu zaparkowanego auta.
🦔 Uwaga na jeże! 🦔 Żyjące na terenie #Białystok jeże narażone są na wiele niebezpieczeństw. Niestety, często giną pod...
Posted by Miasto Białystok on Monday, April 24, 2023
Znaki i ostrzeżenia przed jeżami
Komentujący zwrócili uwagę, że dobrze, aby pojawiły się specjalne znaki informujące o jeżach. Takie są już w Lublinie od 2021 roku przy wybranych ulicach. Ostrzeżeń o zwierzętach na terenie miasta jest 37, a ich zakup i montaż kosztował około 13 tysięcy złotych.
- Ta inicjatywa Miasta Lublin została zrealizowana z udziałem mieszkańców, którzy wskazali miejsca częstego występowania jeży przechodzących przez ulice. Po przeanalizowaniu propozycji mieszkańców, wytypowano lokalizacje powtarzające się najczęściej, w których jednocześnie odbywa się intensywny ruch samochodowy - napisano w artykule, który w sierpniu 2021 roku został opublikowany na stronie lubelskiego magistratu.
Władze miasta Białegostoku zastanawiają się nad wprowadzeniem podobnej inicjatywy.
- Przyglądamy się temu pomysłowi i zastanawiamy się, w jaki sposób najlepiej zaadoptować go w naszym mieście i w których miejscach takie znaki mogłyby się pojawić. Na razie jesteśmy jeszcze na etapie analizowania tego tematu - mówi Urszula Boublej, rzeczniczka prezydenta Białegostoku.
Jeż to fajny zwierz - jak je wspierać?
Szacuje się, że 25% jeży ginie w wyniku kolizji drogowych. Stąd, jeśli spotkamy zranionego, potrąconego zwierzaka, najlepiej zgłosić to straży miejskiej. Dane o ośrodkach rehabilitacji jeży można znaleźć na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Młode jeże pojawiają się w połowie maja, jednak samice mogą mieć dwa lęgi w ciągu roku. Oznacza to, że już wkrótce będzie trzeba uważać na młode osobniki. Jeżeli napotkamy na jeża, który wymaga naszej pomocy, najlepiej zadzwonić do właściwego ośrodka, który zajmie się takim osobnikiem. Można podać mu czystą wodę (nie wolno podawać mleka - jeże nie trawią laktozy).
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN Meteo
Zobacz także:
- Jeż - dlaczego jest tak ważny dla naszego ekosystemu?
- Co zrobić, gdy spotkamy jeża? "Nie dotykajmy go, tylko poinformujmy odpowiednie służby"
- Co jedzą jeże? Sprawdź, jak bezpiecznie można je dokarmiać
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN Meteo/jerzydlajezy.com
Źródło zdjęcia głównego: Sergio Da Costa / EyeEm/Getty Images