Zwierzęta

Co jedzą jeże? Sprawdź, jak bezpiecznie można je dokarmiać na jesieni

Zwierzęta

Aktualizacja:

Jeże to jedne z najstarszych ssaków, które przez miliony lat ewolucji niewiele się zmieniły. Jeże są nie tylko przeurocze, ale również bardzo pożyteczne, ponieważ zjadają ślimaki. Jeże są zupełnie pozbawione agresji. Czasami spotykamy je w miastach. Jak pomóc jeżom w studiu Dzień dobry TVN opowiedział Marcin Kostrzyński.

Jeże to coraz bardziej popularne zwierzęta domowe, które wymagają szczególnych warunków do życia. Właściciel jeża musi przede wszystkim zakupić terrarium i dbać o odpowiednią temperaturę w otoczeniu zwierzęcia. Jeśli chodzi o jedzenie, jeże nie są wymagające ani wybredne. Co jedzą jeże? Czym można dokarmiać te żyjące na wolności?

Jeż domowy - co to za zwierzę

Jeż (łac. Erinaceus) to ssak z rodziny jeżowatych (łac. Erinaceidae), który występuje w krajach azjatyckich i Europie w kilku gatunkach. W Polsce spotykane są jeże zachodnie (europejskie) i jeże wschodnie. Zwierzęta te nie powinny być trzymane w klatkach i bezpośrednio na podłodze w kojcu, lecz powinny spędzać czas w terrarium przystosowanym do ich wymagań. Terrarium musi zapewniać jeżom prawidłową wentylację i stałą temperaturę, która powinna wynosić ok. 22℃.

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Jeż może zapaść w sen zimowy lub letni, jeżeli temperatura powietrza będzie niższa lub wyższa niż wskazana. Terrarium dla jeża powinno mieć minimum metr długości, ponieważ ma się w nim zmieścić kryjówka z miejscem do spania, zabawki, kuweta oraz pojemniki na jedzenie i wodę.

Pokarm dla małego jeża

Czym karmić małego jeża, który właśnie stał się członkiem naszej rodziny? Okazuje się, że nie musimy karmić jeża gadami i płazami, ponieważ zwierzęta te świetnie przyswajają pożywienie innych zwierząt domowych (np. kotów) i ludzi.

Małe jeże jedzą gotowane jajka, mięso kurczaka, gruszki, jabłka, ogórki, a nawet karmę dla kotów. Tymi produktami można również dokarmiać jeże dziko żyjące.

Jak karmić małego jeża? Pokarm dla jeża powinien być świeży i na tyle miękki, aby jedzenie nie sprawiało mu problemu. Marchew i inne twarde warzywa należy ugotować lub zetrzeć na tarce, a ogórki podawać bez twardej skórki. Jeże jedzą mokrą i suchą karmę dla czworonogów, którą należy uprzednio ogrzać w temperaturze pokojowej. Małe jeżyki jedzą także karmę przeznaczoną specjalnie dla nich. Jeże to zwierzęta wykazujące większą aktywność w nocy, dlatego właśnie wtedy uzupełniamy miskę pokarmem. Istnieje błędne przekonanie o podawaniu jeżom mleka – przyczynia się ono do biegunek i problemów trawiennych. Najlepszym napojem dla jeża będzie świeża i regularnie wymieniana woda.

Zobacz także: Jeż w ogrodzie – jakie są zalety? Czym go dokarmiać?

Co jedzą jeże na wolności?

Czy jeże jedzą jabłka, jak często przedstawia się na ilustracjach? Niektóre jeże faktycznie gromadzą jabłka i inne owoce na zimę. Pierwsze wzmianki o takim pokarmie jeża znalazły się już w dziełach Pliniusza Starszego. Najczęściej jednak jeże jedzą ślimaki, dżdżownice, jaszczurki, owady, a nawet węże i padlinę. Niektóre jeże jedzą myszy i inne małe gryzonie, a także jaja i pisklęta ptaków.

Jak uratować jeża i czym można go dokarmiać?

Niekiedy znajdujemy w ogrodzie lub parku jeża, który wydaje nam się chory i opuszczony. Osowiały i osłabiony jeż wymaga fachowej opieki i szybkiej pomocy. Jeżeli znajdziemy opuszczonego małego jeża, należy go karmić mlekiem zastępczym podawanym w strzykawce. Częstotliwość karmienia jest uzależniona od wagi i wieku zwierzęcia. Jeż ważący ok. 120 g może jeść mus przeznaczony dla kotów, a następnie suchą i mokrą karmę w kawałkach.

Co jedzą jeże pigmejskie?

Jeż pigmejski (inaczej afrojeż białobrzuchy) występuje przede wszystkim w centralnej i wschodniej Afryce. Co jedzą jeże pigmejskie w warunkach naturalnych i domowych? Dzikie afrojeże odżywiają się bardzo podobnie do polskiej odmiany jeżowatych. Podstawowe jedzenie jeża pigmejskiego to przede wszystkim owady, jaja ptaków, drobne gady i ślimaki. W warunkach hodowlanych jeże pigmejskie jedzą dżdżownice i świerszcze, a także gotowane kurze jaja, owoce i warzywa. Dostępne są również gotowe karmy dla jeży pigmejskich, w skład których wchodzą zboża, pestki i skorupiaki.

Czego nie mogą jeść jeże?

Nieodpowiednia dieta każdego zwierzęcia może doprowadzić do niepożądanych skutków zdrowotnych. Leczenie jeża jest skomplikowane i należy zrobić wszystko, żeby nie doszło u niego do infekcji i chorób. Jeże nie powinny jeść m.in. mięsa wołowego, cebuli i kapusty, Zabronione są również suszone owoce, czekolada i słodycze. Jeże nie powinny pić produktów mlecznych, lecz wyłącznie wodę.

Brak apetytu u jeża

Brak apetytu u jeża możemy rozwiązać, podając im wysokokaloryczny pokarm w proszku, który wspomaga organizm zwierzęcia wymagającego pomocy. Taką przekąskę należy rozpuścić w wodzie i podać pupilowi w formie papki. Jeżeli jeż nie jest w stanie samodzielnie przyjmować produktu, należy mu pomóc za pomocą strzykawki. Każda niepokojąca zmiana w zachowaniu jeża powinna być omówiona z weterynarzem.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Andrey Shablinskiy / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości