Zwierzęta

Co jedzą jeże? Sprawdź, jak bezpiecznie można je dokarmiać

Zwierzęta

Aktualizacja:

Jeże to jedne z najstarszych ssaków, które przez miliony lat ewolucji niewiele się zmieniły. Jeże są nie tylko przeurocze, ale również bardzo pożyteczne, m.in. dlatego, że zjadają ślimaki. Są też zupełnie pozbawione agresji. Czasami spotykamy je w miastach. Jak pomóc jeżom jesienią i zimą? W studiu Dzień dobry TVN opowiedział o tym Marcin Kostrzyński.

Jeże to coraz bardziej popularne zwierzęta domowe, które wymagają szczególnych warunków do życia. Właściciel jeża musi przede wszystkim zakupić terrarium i dbać o odpowiednią temperaturę w otoczeniu zwierzęcia. Jeśli chodzi o jedzenie, jeże nie są wymagające ani wybredne. Co jedzą jeże? Czym można dokarmiać te żyjące na wolności? 10 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Jeża - to świetna okazja, by więcej dowiedzieć się o tych niezwykłych zwierzętach.

Jeż domowy - co to za zwierzę?

Jeż (łac. Erinaceus) to ssak z rodziny jeżowatych (łac. Erinaceidae), który występuje w krajach azjatyckich i Europie w kilku gatunkach. W Polsce spotykane są jeże zachodnie (europejskie) i jeże wschodnie. Zwierzęta te nie powinny być trzymane w klatkach i bezpośrednio na podłodze w kojcu, lecz powinny spędzać czas w terrarium przystosowanym do ich wymagań. Terrarium musi zapewniać jeżom prawidłową wentylację i stałą temperaturę, która powinna wynosić ok. 22℃.

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Jeż może zapaść w sen zimowy lub letni, jeżeli temperatura powietrza będzie niższa lub wyższa niż wskazana. Terrarium dla jeża powinno mieć minimum metr długości, ponieważ ma się w nim zmieścić kryjówka z miejscem do spania, zabawki, kuweta oraz pojemniki na jedzenie i wodę.

Pokarm dla małego jeża

Czym karmić małego jeża, który właśnie stał się członkiem naszej rodziny? Okazuje się, że nie musimy karmić jeża gadami i płazami, ponieważ zwierzęta te świetnie przyswajają pożywienie innych zwierząt domowych (np. kotów) i ludzi.

Małe jeże jedzą gotowane jajka, mięso kurczaka, gruszki, jabłka, ogórki, a nawet karmę dla kotów. Tymi produktami można również dokarmiać jeże dziko żyjące.

Jak karmić małego jeża? Pokarm dla jeża powinien być świeży i na tyle miękki, aby jedzenie nie sprawiało mu problemu. Marchew i inne twarde warzywa należy ugotować lub zetrzeć na tarce, a ogórki podawać bez twardej skórki. Jeże jedzą mokrą i suchą karmę dla czworonogów, którą należy uprzednio ogrzać w temperaturze pokojowej. Małe jeżyki jedzą także karmę przeznaczoną specjalnie dla nich. Jeże to zwierzęta wykazujące większą aktywność w nocy, dlatego właśnie wtedy uzupełniamy miskę pokarmem. Istnieje błędne przekonanie o podawaniu jeżom mleka – przyczynia się ono do biegunek i problemów trawiennych. Najlepszym napojem dla jeża będzie świeża i regularnie wymieniana woda.

Zobacz także: Jeż w ogrodzie – jakie są zalety? Czym go dokarmiać?

Co jedzą jeże na wolności?

Czy jeże jedzą jabłka, jak często przedstawia się na ilustracjach? Niektóre jeże faktycznie gromadzą jabłka i inne owoce na zimę. Pierwsze wzmianki o takim pokarmie jeża znalazły się już w dziełach Pliniusza Starszego. Najczęściej jednak jeże jedzą ślimaki, dżdżownice, jaszczurki, owady, a nawet węże i padlinę. Niektóre jeże jedzą myszy i inne małe gryzonie, a także jaja i pisklęta ptaków.

Jak uratować jeża i czym można go dokarmiać?

Niekiedy znajdujemy w ogrodzie lub parku jeża, który wydaje nam się chory i opuszczony. Osowiały i osłabiony jeż wymaga fachowej opieki i szybkiej pomocy. Jeżeli znajdziemy opuszczonego małego jeża, należy go karmić mlekiem zastępczym podawanym w strzykawce. Częstotliwość karmienia jest uzależniona od wagi i wieku zwierzęcia. Jeż ważący ok. 120 g może jeść mus przeznaczony dla kotów, a następnie suchą i mokrą karmę w kawałkach.

Co jedzą jeże pigmejskie?

Jeż pigmejski (inaczej afrojeż białobrzuchy) występuje przede wszystkim w centralnej i wschodniej Afryce. Co jedzą jeże pigmejskie w warunkach naturalnych i domowych? Dzikie afrojeże odżywiają się bardzo podobnie do polskiej odmiany jeżowatych. Podstawowe jedzenie jeża pigmejskiego to przede wszystkim owady, jaja ptaków, drobne gady i ślimaki. W warunkach hodowlanych jeże pigmejskie jedzą dżdżownice i świerszcze, a także gotowane kurze jaja, owoce i warzywa. Dostępne są również gotowe karmy dla jeży pigmejskich, w skład których wchodzą zboża, pestki i skorupiaki.

Czego nie mogą jeść jeże?

Nieodpowiednia dieta każdego zwierzęcia może doprowadzić do niepożądanych skutków zdrowotnych. Leczenie jeża jest skomplikowane i należy zrobić wszystko, żeby nie doszło u niego do infekcji i chorób. Jeże nie powinny jeść m.in. mięsa wołowego, cebuli i kapusty. Zabronione są również suszone owoce, czekolada i słodycze. Jeże nie powinny pić produktów mlecznych, lecz wyłącznie wodę.

Brak apetytu u jeża

Brak apetytu u jeża możemy rozwiązać, podając im wysokokaloryczny pokarm w proszku, który wspomaga organizm zwierzęcia wymagającego pomocy. Taką przekąskę należy rozpuścić w wodzie i podać pupilowi w formie papki. Jeżeli jeż nie jest w stanie samodzielnie przyjmować produktu, należy mu pomóc za pomocą strzykawki. Każda niepokojąca zmiana w zachowaniu jeża powinna być omówiona z weterynarzem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Dowiedz się więcej o jeżach:

Źródło zdjęcia głównego: Andrey Shablinskiy / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości