Co trzeba wiedzieć o jeżach?
Od dobrych kilku lat jeża coraz częściej pojawiają się w miastach. Można je spotkać w parkach, na działce czy w przydomowym ogrodzie.
- Kiedy temperatura sięga 15 stopni Celsjusza jeże zaczynają się budzić z zimowego snu. I te najbliższe dni będą bardzo trudne. Tuż po przebudzeniu jeż musi coś zjeść i się napić. Potrafi przejść nawet dwa kilometry, aby znaleźć pożywienie - mówił Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec.
Musimy pamiętać, że jeże są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu i potrzebują ochrony.
- Nie palmy śmieci na działkach. Zdarza się, że w stertach liści czy gałęzi jeże zimują lub po prostu ukrywają się, aby przeczekać dzień. Róbmy na działkach miejsca z małym bałaganem, by mogły się tam schronić - dodał nasz rozmówca.
Jak się zachować, gdy spotkamy jeża?
Zdarza się, że zwierzaki wchodzą też na ulicę.
- Jeśli na zwierzaka natkniemy się podczas jazdy samochodem, to trzeba go po prostu przenieść w bezpieczne miejsce - radził w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński.
Co zrobić, gdy spotkamy samotnego zwierzaka w lesie? Czy powinniśmy go ruszać?
- Musimy pamiętać, że dzikie zwierzęta w lesie są u siebie. Jeśli nie jesteśmy specjalistami, to nie potrafimy rozpoznać, czy zwierzęciu coś dolega. W sytuacji, gdy np. dziwnie się zachowuje, ma jakieś problemy z łapami, nie dotykajmy go tylko poinformujmy odpowiednie służby. Należy zadzwonić np. do Straży Miejskiej lub Miejskich Lasów Warszawa i zapytać, czy nasza interwencja jest konieczna - mówiła Andżelika Gackowska z Miejskich Lasów Warszawa.
Niestety, bardzo często o tym zapominamy i przynosimy zwierzęta do ośrodków rehabilitacyjnych. Dlaczego lepiej tego nie robić? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik