Ogród

Co zrobić, gdy spotkamy jeża? "Nie dotykajmy go, tylko poinformujmy odpowiednie służby"

Ogród

Aktualizacja:

Wiosna to czas, kiedy cała przyroda budzi się do życia. W lasach czy parkach zaczynają się pojawiać dzikie zwierzęta, np. jeże. Co warto o nich wiedzieć? Czy widok samotnego zwierzaka to sygnał, że powinniśmy interweniować?

Co trzeba wiedzieć o jeżach?

Od dobrych kilku lat jeża coraz częściej pojawiają się w miastach. Można je spotkać w parkach, na działce czy w przydomowym ogrodzie.

- Kiedy temperatura sięga 15 stopni Celsjusza jeże zaczynają się budzić z zimowego snu. I te najbliższe dni będą bardzo trudne. Tuż po przebudzeniu jeż musi coś zjeść i się napić. Potrafi przejść nawet dwa kilometry, aby znaleźć pożywienie - mówił Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec.

Musimy pamiętać, że jeże są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu i potrzebują ochrony.

- Nie palmy śmieci na działkach. Zdarza się, że w stertach liści czy gałęzi jeże zimują lub po prostu ukrywają się, aby przeczekać dzień. Róbmy na działkach miejsca z małym bałaganem, by mogły się tam schronić - dodał nasz rozmówca.

Jak się zachować, gdy spotkamy jeża?

Zdarza się, że zwierzaki wchodzą też na ulicę.

- Jeśli na zwierzaka natkniemy się podczas jazdy samochodem, to trzeba go po prostu przenieść w bezpieczne miejsce - radził w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński.

Co zrobić, gdy spotkamy samotnego zwierzaka w lesie? Czy powinniśmy go ruszać?

- Musimy pamiętać, że dzikie zwierzęta w lesie są u siebie. Jeśli nie jesteśmy specjalistami, to nie potrafimy rozpoznać, czy zwierzęciu coś dolega. W sytuacji, gdy np. dziwnie się zachowuje, ma jakieś problemy z łapami, nie dotykajmy go tylko poinformujmy odpowiednie służby. Należy zadzwonić np. do Straży Miejskiej lub Miejskich Lasów Warszawa i zapytać, czy nasza interwencja jest konieczna - mówiła Andżelika Gackowska z Miejskich Lasów Warszawa.

Niestety, bardzo często o tym zapominamy i przynosimy zwierzęta do ośrodków rehabilitacyjnych. Dlaczego lepiej tego nie robić? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Został pogromcą zimna. "Jak człowiek wchodzi do lodowatej wody, to organizm myśli tylko o tym, żeby przetrwać"

Aleksandra Mirosław zawalczy o olimpijski medal we wspinaczce sportowej. "Pokonanie ściany zajmuje mi 7 sekund"

Jaka parasolka sprawdzi się najlepiej na wietrzną i deszczową wiosnę? Ekspert: "To zależy od kilku rzeczy, m.in. liczby żeber"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości