jeże

  Codzienna opieka nad tym zwierzęciem często wygląda zupełnie inaczej, niż wydaje się przyszłemu opiekunowi.

  Nie każdy decyduje się na popularne zwierzęta domowe. Coraz więcej osób jest zainteresowanych egzotycznymi gatunkami i marzy o ich domowej hodowli. Miesięcznik Forbes sprawdził, jakie są najdziwniejsze zwierzęta domowe i okazało się, że niektórzy ludzie na własny użytek hodują niedźwiedzie, hipopotamy, małpy, a nawet rekiny. I choć akurat te dane dotyczą USA, w naszym kraju również można spotkać naprawdę nietypowe zwierzęta domowe.

  Jeż pigmejski może być hodowany w domu. Co trzeba wiedzieć o tych zwierzętach? Od czego zacząć swoją przygodę z ich hodowlą? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Piotrem Mindą i Mileną Żytą, którzy hodują jeże pigmejskie.

  Rybnik, Szczecin czy Olsztyn w tym roku ograniczają grabienie liści i zostawiają je na trawnikach. Władze miast zadecydowały o tym w trosce o los małych zwierząt, które chronią się pod liśćmi przed niskimi temperaturami. Ponadto są one niezwykle cenne dla ekosystemu, a usuwanie ich generuje dodatkowe koszty.

  Ze względu na niskie temperatury i zbliżającą się zimę, bez pomocy ludzi mogą nie przetrwać.

  Wiosna to czas, kiedy cała przyroda budzi się do życia. W lasach czy parkach zaczynają się pojawiać dzikie zwierzęta, np. jeże. Co warto o nich wiedzieć? Czy widok samotnego zwierzaka to sygnał, że powinniśmy interweniować?

  Sny o zwierzętach są bardzo popularne, a ich symbolika skłania do myślenia. Często bowiem tego rodzaju fantazje sporo mówią o człowieku. W sennikach jeż często jest przedstawiany jako zwierzątko umiejące się bronić, jednak dość płochliwe.

  Śledzi po śladach i tropi po tropach - wszystko po to, by znaleźć oznaki obecności dzikich zwierząt. O tym, że warto zaprosić je na działkę, przekonuje Łukasz Skop, prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie". Jak podkreśla, ożywiają ogród i pomagają w walce ze szkodnikami.

  Z okazji "Dnia jeża" Bartek Jędrzejak wybrał się, z kamerą Dzień Dobry TVN, do schroniska dla jeży. Zobaczcie jak przygotowują się one do snu zimowego.

  Dzień dobry! Mamy dla Was coś na dobry początek dnia. Zobaczcie tego słodziaka. Prawda, że jest uroczy?

  Jeże są bardzo pewne siebie i z tego powodu trafiają do ośrodka rehabilitacyjnego, który prowadzi Pan Jerzy. Pan Jerzy jest dla swoich podopiecznych jak ojciec, a nawet można śmiało powiedzieć, że jak matka. Pod jego czujnym okiem jeże dochodzą do siebie. Jakim zwierzęciem jest jeż? Jak jeże Pana Jerzego reagują na Gazetę Wyborczą, a jak na Rzeczpospolitą? Którą z nich lubią poślinić i wymemłać? Dlaczego poznańskie jeże mają gorzej od tych warszawskich? Z Panem Jerzym spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Jeżurkowo to królestwo jeży. Tam jeżom po wypadkach udzielana jest pomoc, a osierocone jeżowe maluchy mają zapewnianą opiekę. Kto prowadzi Ośrodek Pomocy dla Jeżyków? Jeżyki mają swoich ambasadorów. Kto nimi został? :) W Jeżurkowie był prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

  Każdy z nich ma imię i każdy jest wyjątkowy dla Pana Jerzego Gara, który przeżywa rozstanie z każdym jeżem, gdy wypuszcza go na wolność. Przez jego ręce przewinęło się około 100 jeży. Poznajcie jeże Pana Jerzego, emerytowanego nauczyciela, który opiekuje się jeżami.