Jerzy Gara opiekuje się jeżami. W 2007 roku po raz pierwszy uratował przed zimą małe jeże, które znalazł w swoim ogrodzie. Od tamtej pory ich los nie jest mu obojętny. Jak wygląda jego dzień? Jakie trudności mają zwierzaki, które do niego trafiają? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Nie każdy decyduje się na popularne zwierzęta domowe. Coraz więcej osób jest zainteresowanych egzotycznymi gatunkami i marzy o ich domowej hodowli. Miesięcznik Forbes sprawdził, jakie są najdziwniejsze zwierzęta domowe i okazało się, że niektórzy ludzie na własny użytek hodują niedźwiedzie, hipopotamy, małpy, a nawet rekiny. I choć akurat te dane dotyczą USA, w naszym kraju również można spotkać naprawdę nietypowe zwierzęta domowe.
Jeż pigmejski może być hodowany w domu. Co trzeba wiedzieć o tych zwierzętach? Od czego zacząć swoją przygodę z ich hodowlą? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Piotrem Mindą i Mileną Żytą, którzy hodują jeże pigmejskie.
Rybnik, Szczecin czy Olsztyn w tym roku ograniczają grabienie liści i zostawiają je na trawnikach. Władze miast zadecydowały o tym w trosce o los małych zwierząt, które chronią się pod liśćmi przed niskimi temperaturami. Ponadto są one niezwykle cenne dla ekosystemu, a usuwanie ich generuje dodatkowe koszty.
Wiosna to czas, kiedy cała przyroda budzi się do życia. W lasach czy parkach zaczynają się pojawiać dzikie zwierzęta, np. jeże. Co warto o nich wiedzieć? Czy widok samotnego zwierzaka to sygnał, że powinniśmy interweniować?
Sny o zwierzętach są bardzo popularne, a ich symbolika skłania do myślenia. Często bowiem tego rodzaju fantazje sporo mówią o człowieku. W sennikach jeż często jest przedstawiany jako zwierzątko umiejące się bronić, jednak dość płochliwe.
Śledzi po śladach i tropi po tropach - wszystko po to, by znaleźć oznaki obecności dzikich zwierząt. O tym, że warto zaprosić je na działkę, przekonuje Łukasz Skop, prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie". Jak podkreśla, ożywiają ogród i pomagają w walce ze szkodnikami.
Z okazji "Dnia jeża" Bartek Jędrzejak wybrał się, z kamerą Dzień Dobry TVN, do schroniska dla jeży. Zobaczcie jak przygotowują się one do snu zimowego.
Jeże są bardzo pewne siebie i z tego powodu trafiają do ośrodka rehabilitacyjnego, który prowadzi Pan Jerzy. Pan Jerzy jest dla swoich podopiecznych jak ojciec, a nawet można śmiało powiedzieć, że jak matka. Pod jego czujnym okiem jeże dochodzą do siebie. Jakim zwierzęciem jest jeż? Jak jeże Pana Jerzego reagują na Gazetę Wyborczą, a jak na Rzeczpospolitą? Którą z nich lubią poślinić i wymemłać? Dlaczego poznańskie jeże mają gorzej od tych warszawskich? Z Panem Jerzym spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Jeżurkowo to królestwo jeży. Tam jeżom po wypadkach udzielana jest pomoc, a osierocone jeżowe maluchy mają zapewnianą opiekę. Kto prowadzi Ośrodek Pomocy dla Jeżyków? Jeżyki mają swoich ambasadorów. Kto nimi został? :) W Jeżurkowie był prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.
Każdy z nich ma imię i każdy jest wyjątkowy dla Pana Jerzego Gara, który przeżywa rozstanie z każdym jeżem, gdy wypuszcza go na wolność. Przez jego ręce przewinęło się około 100 jeży. Poznajcie jeże Pana Jerzego, emerytowanego nauczyciela, który opiekuje się jeżami.