Jeż domowy – wymagania hodowlane i żywieniowe

jeż domowy
Jeż domowy - wymagania
Źródło: Vesnaandjic/Getty Images
Jeż domowy coraz częściej zamieszkuje z człowiekiem. Rosnąca popularność tego gatunku jako domowego pupila sprawia, że wzrasta potrzeba popularyzacji wiedzy na temat potrzeb żywieniowych i hodowlanych jeży. Codzienna opieka nad tym zwierzęciem często wygląda zupełnie inaczej, niż wydaje się przyszłemu opiekunowi.

W Internecie można znaleźć dużo memów, których bohaterami są miłe i słodkie jeże domowe. Obraz utrwalony przez popkulturę może okazać się jednak daleki od rzeczywistego. Decydując się na jeża w domu, trzeba wiedzieć, że to zwierzę mocno niezależne od człowieka, a jego cechą charakterystyczną jest nocny tryb życia.

Jeż domowy - charakterystyka

Gatunek jeża domowego powstał w hodowli. Jest wynikiem skrzyżowania jeża białobrzuchego z północno-afrykańskim. W taki właśnie sposób narodził się jeż pigmejski z charakterystycznym białym brzuszkiem – to cecha pozostała po przodkach. Przedstawiciele tego gatunku zyskują popularność jako domowi pupile. Są to zwierzęta aktywne w godzinach wieczorno-nocnych, zazwyczaj od ok. 20.00 do 6.00, w związku z tym jeż domowy z pewnością nie jest dobrym kompanem dla dziecka.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Nie wykazuje też tak dużej potrzeby kontaktu z człowiekiem jak koty czy psy, które – w przeciwieństwie do jeża – są zwierzętami towarzyszącymi już od bardzo dawna. Oczywiście, są osobniki, które lubią się przytulać do swojego opiekuna, ale zdarzają się również jeże domowe fukające, a nawet gryzące – choć te należą raczej do rzadkości. Niemniej, trzeba wziąć te kwestie pod uwagę, decydując się na wybór specyficznego pupila, jakim jest domowy jeż.

Jeż w domu - ile żyje?

Jeż domowy żyje ok. 5 lat. Długość jego życia uzależniona jest w dużej mierze od jego komfortu, czyli warunków stworzonych przez opiekuna. Bardzo negatywny wpływ na domowe jeże i ich funkcjonowanie ma stres. Nagłe sytuacje stresowe, takie jak wyciąganie z terrarium, noszenie na siłę na rękach czy niepokojenie jeża podczas wypoczynku mogą się stać bezpośrednią przyczyną jego nagłej śmierci. Dlatego też bardzo ważne jest, aby jeż jako zwierzę domowe był hodowany w zgodzie z jego naturalnym trybem życia i osobniczymi upodobaniami.

Kolejna istotna kwestia to zapewnienie jeżowi domowemu właściwej temperatury bytowania. W jego terrarium powinna być ona stale utrzymywana na poziomie 22–24℃. Niebezpieczny jest zarówno wzrost temperatury powyżej 30℃, gdyż grozi zapadnięciem w sen letni (estywacja), jak i jej spadek poniżej 20℃, który z kolei stwarza niebezpieczeństwo zapadnięcia jeża w sen zimowy (hibernacja). W warunkach domowych obydwa przypadki mogą powodować śmiertelne zagrożenie dla jeża.

Jeż domowy - cena

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje jeż domowy. Jego cena to zwykle kilkaset złotych. Jej ostateczna wysokość zależy m.in. od nakładów finansowych hodowcy i wieku jeża. Niestety – wraz z rosnącą popularnością jeży coraz liczniej powstają pseudo-hodowle, których głównym, jeżeli nie jedynym celem jest szybki i łatwy zarobek na zwierzętach, co zawsze odbija się negatywnie na ich zdrowiu i komforcie życia.

Hodowla jeża domowego

Podstawą dobrej hodowli jeża w domu jest stworzenie mu odpowiednich warunków cieplnych oraz terrarium, które będzie stanowiło bezpieczną kryjówkę podczas snu i nieobecności w domu opiekuna. Musi być ono wyposażone tak, aby jeż domowy znalazł w nim wszystko, czego potrzebuje, by czuć się dobrze, czyli:

  • Miski na pokarm i wodę – domowe jeżyki nie potrafią pić z poidła, używają tylko misek;
  • domek dla jeża domowego – kryjówka, w której domowe jeże najchętniej śpią, zwłaszcza gdy włożymy do środka miękkie trociny lub polarowy koc;
  • zabawki – kołowrotek umożliwi jeżowi domowemu wybieganie się w terrarium, powinien on mieć średnicę 28 cm; ponadto pupila zainteresują różnego rodzaju tunele, przez które jeż uwielbia się przeciskać i piłeczki;
  • kuweta – jeż domowy to czyste zwierzątko, które z powodzeniem można nauczyć korzystać z kuwety; żeby jeż mógł swobodnie do niej wchodzić, musi mieć ona niskie krawędzie.

W związku z tym minimalne wymiary terrarium dla jeża domowego to:

  • długość: 100–120 cm;
  • wysokość: 50–70 cm;
  • szerokość: 50 cm.

Takie lokum będzie jednocześnie przytulne oraz zapewni jeżowi w domu odpowiednią przestrzeń. Należy zadbać także o to, aby terrarium było ogrzewane i kontrolować temperaturę panującą wewnątrz. Bardzo ważne w hodowli jeża domowego jest to, aby mógł codziennie swobodnie chodzić po mieszkaniu. Jest to zwierzę ciekawskie i towarzyskie – potrzebuje rozrywki i kontaktu z człowiekiem.

Co jedzą jeże domowe?

Jeż domowy jest z natury owadożercą. W jego diecie powinny się znaleźć robaki – można je kupić w sklepie zoologicznym. Czym jeszcze karmić jeża w domu? Można mu dawać wysokobiałkową suchą i mokrą karmę dla kotów, a także świeże warzywa i owoce. Jedzenie podaje się w porze wieczornej, czyli w czasie godzin aktywności jeży domowych. Ponieważ zwierzę w naturze przemierza duże terytorium, żeby zdobyć pożywienie, karmę można podawać w trakcie swobodnego wybiegu, rozkładając ją na miseczkę w różnych miejscach w mieszkaniu. Będzie to stanowiło dużą atrakcję dla podopiecznego.

Jeż jako zwierzę domowe to spore wyzwanie. Trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki, zaakceptować jego nocny tryb życia, a ponadto – znaleźć lekarza weterynarii specjalizującego się w chorobach zwierząt egzotycznych. Jeśli wszystko to zrobimy, możemy zyskać ciekawego kompana codzienności.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości