Zwierzęta

Pyton królewski – hodowla w domu. Czy to bezpieczne?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pyton Królewski

Pyton królewski to popularny wąż hodowany w warunkach domowych. Lubi małe powierzchnie i jest aktywny głównie nocą. Dlaczego pytony cieszą się takim zainteresowaniem?

Pyton królewski, z łac. Python regius, to wąż z rodziny Pythonidae występujący w Afryce Zachodniej i Środkowej. Węże żyją również w niewoli i są hodowane w terrariach. W tym przypadku dożywają 20–30 lat i osiągają maksymalnie 2 metry długości.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Pyton królewski cena

Pytony królewskie należą do łagodnych węży, dlatego są coraz popularniejszymi zwierzętami domowymi. Na cenę węża ma wpływ wiele czynników. Należą do nich wielkość, wiek i płeć. Średni koszt pytona królewskiego to ok. 200 zł, ale jego cena może osiągać nawet 800 zł.

Hodowla pytona królewskiego

Hodowla pytona królewskiego wymaga należytej edukacji, cierpliwości i zaangażowania. Potrzebna jest wiedza na temat tego, w jakiej temperaturze węże czują się najlepiej, jaki pokarm im służy i jakie terrarium będzie dla nich najlepsze.

Czy pytony są niebezpieczne?

Takie pytanie zada sobie każdy niedoświadczony potencjalny kupiec węża. Pyton królewski należy jednak do najłagodniejszych z tego gatunku, dlatego jest tak popularny w hodowli domowej. Nie osiąga wielkich rozmiarów, waży niewiele i w sytuacjach zagrożenia nie atakuje, lecz chowa się we własnym ciele.

Terrarium pytona królewskiego

Pytony występują na kontynencie charakteryzującym się wysoką temperaturą, dlatego taką również powinniśmy im zapewnić. Optymalna temperatura hodowli pytona królewskiego to 28–30 st. C, wieczorem można ją obniżyć do 25 st. C. Niektóre terraria są wyposażone w maty grzewcze zapewniające równomierne ogrzewanie 24 godziny na dobę. Źródłem ciepła może też być lampa grzejna, lampa nagrzewająca, promiennik ciepła i wiele innych. Takie urządzenia emitują podczerwień, którą gady i płazy odczuwają jako ciepło. Odpowiednia temperatura w terrarium ma wpływ na prawidłowy rozwój zwierząt, ich naczynia krwionośne czy krążenie krwi. Inną kwestią wartą uwagi jest zapewnienie zwierzęciu prawidłowej wilgotności powietrza. Najkorzystniejszym poziomem jest stężenie wynoszące od 50 do 55 proc. Tę wartość zmierzymy higrometrem, który można kupić w sklepach RTV. Właściwe nawilżenie powietrza zapewnią ręczne spryskiwacze, wodospady czy miski z wodą. Terrarium pytona królewskiego powinno być wypełnione gałęzią do wspinaczki, ponieważ węże lubią nocną aktywność, natomiast do kryjówki może posłużyć np. doniczka przekształcona w domek doniczka. Podłoże terrarium nie powinno być wilgotne, a doskonałym materiałem będzie żwir, trociny lub papierowe ręczniki. Pyton królewski nie wymaga dużych powierzchni mieszkalnych. Terrarium powinno przede wszystkim dawać możliwość ucieczki i ukrycia. Optymalny wymiar terrarium dla dorosłego osobnika to ok. 100 cm długości, 40–60 cm głębokości i 40–50 cm wysokości. W zależności od rozmiaru i wieku węża, te parametry się zmieniają. Odpowiednia powierzchnia wiwarium powinna być dostosowana do każdego osobnika, ponieważ ma istotny wpływ na samopoczucie zwierzęcia i jego zachowanie.

Odmiany pytona królewskiego

Najpopularniejszy osobnik pytona królewskiego jest ciemnobrązowy i posiada plamy w jaśniejszym kolorze, ale to nie jedyny typ tego gatunku. W wyniku mutacji powstają odmiany barwne pytona królewskiego, wśród których wyróżnia się jednogenowe i wielogenowe. Pierwsze z nich powstają w hodowli lub środowisku naturalnym, natomiast drugie głównie w niewoli w wyniku krzyżówek genetycznych. Wśród najpopularniejszych odmian barwnych wyróżnia się albino, spider, clown, snow, woma i wiele innych. Warto pamiętać, że ubarwienie węża zależy od genetyki i nie zawsze uzyskamy pożądaną barwę. 

Pyton królewski karmienie

Karmienie pytona królewskiego nie należy do najprzyjemniejszych, ale jest bardzo ważną kwestią w ich hodowli. Są to węże wyjątkowo wrażliwe na wszelkie zmiany, dlatego nie należy zastępować ich ulubionych przysmaków innymi produktami. Pyton królewski w domu odżywia się m.in. myszami, szczurami, myszoskoczkami, kurczętami, a w przypadku większych osobników – również świnkami morskimi lub królikami. Pytony królewskie w głównej mierze przyjmują posiłki żywe, dlatego należy kontrolować ten proces z uwagi na możliwe uszkodzenie węża przez gryzonia. Ofiarę duszą za pomocą splotu, a następnie połykają i trawią przez kilkanaście dni. Młode pytony powinno się karmić co 5–7 dni, podrostki co 7–10, a dorosłe osobniki co 10–14 dni.

Wrażliwość pytonów, stres, nieodpowiednie warunki mieszkaniowe i wiele innych czynników mają wpływ na to, czy wąż będzie przyjmował posiłek regularnie. Niektóre utrzymują nawet kilkumiesięczne głodówki, więc niekiedy konieczne jest przymusowe karmienie. 

Czy pytony królewskie chorują?

Te niezwykle wrażliwe zwierzęta mogą odmawiać posiłku również ze względu na choroby i pasożyty. Szczególnie powszechne są choroby układu pokarmowego oraz występowanie kleszczy, muszyc i roztoczy. Obecność pasożytów objawia m.in. się brakiem apetytu, uszkodzeniem łusek, owrzodzeniami czy zmianą zachowania. Pytony są także narażone na chorobę IBD, charakteryzującą się zaburzeniami równowagi, zapaleniem błony śluzowej pyska, dezorientacją i brakiem reakcji na bodźce zewnętrzne. Ta choroba w przeciągu kilku tygodni doprowadza zwierzę do śmierci.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości