Dlaczego koty drapią wybrane przedmioty w domu?
Zniszczone meble to problem, z którym zmierzył się niejeden właściciel mruczącego czworonoga. Koty traktują drapanie jako ważny rytuał. Nie dziwi zatem fakt, że chętnie wyszukują w domu kolejne obiekty i pozostawiają na nich charakterystyczne rysy.
Zwierzęta
- Kot w ten sposób pozbywa się zewnętrznej warstwy pazurów, która co jakiś czas się odnawia - wyjaśniła Antonina Kondrasiuk. Doświadczona behawiorystka zwróciła też uwagę na inny, równie istotny czynnik, mający niebagatelny wpływ na kocią potrzebę drapania.
- Przede wszystkim jest to repertuar zachowań kota, który jest zwierzęciem terytorialnym. To jest oznaczanie terytorium (...). Tutaj w grę wchodzą też feromony, które wydzielają się w czasie drapania - stwierdziła ekspertka.
Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?
Koty wychodzące na zewnątrz mogą zaspokajać naturalne instynkty na wiele sposobów, drapiąc chociażby drzewa czy płoty. Udomowione osobniki często wykorzystują do tego celu kanapy, krzesła czy inne elementy wystroju wnętrz. Nie każdy zwierzak ma ochotę wbijać pazury w specjalny drapak. Zdaniem ekspertki, jeśli pupil nie chce korzystać z takiego akcesorium, można spróbować go do tego zachęcić.
- Kot nie drapie miejsc przypadkowych, to są ważne dla niego z punktu widzenia strategii terytorialnej miejsca - zauważyła Antonina Kondrasiuk, zachęcając tym samym do ustawiania stabilnego drapaka w pobliżu obiektów, które wzbudzają zainteresowanie czworonoga. Ekspertka podkreśliła też, że nie bez znaczenia pozostaje w tym wypadku tworzywo, w jakie pupil lubi wbijać pazury.
- Koty mają tutaj różne upodobania. Niektóre lubią coś bardziej twardego, niektóre lubią obicia tapicerskie, skórę, tapety, głośniki. Jeżeli kot lubi coś miękkiego, to dajmy mu drapak o takiej powierzchni, a nie na przykład pieniek drzewa - poleciła doświadczona behawiorystka. Dodała też, że wybór odpowiedniego drapaka ułatwić może obserwacja zwierzęcia. Koty zwykle nastawiają się na drapanie przedmiotów w pionie, ale zdarza się, że z chęcią pocierają łapkami dywan czy drewnianą podłogę. Jeśli poznamy ich upodobania, z łatwością dobierzemy stosowne akcesorium.
Czteroletnia kotka szuka domu
W towarzystwie uznanej zoopsycholog w Dzień Dobry TVN pojawił się jeszcze jeden, niezwykle ważny gość. Czteroletnia kotka o imieniu Lara skradła serca prowadzących, cichutko leżąc na kolanach ekspertki.
- Jest bardzo miła i bardzo "przytulasta" - oceniła Antonina Kondrasiuk, zachęcając tym samym do adopcji czworonoga, który znalazł tymczasowe schronienie dzięki otwockiemu stowarzyszeniu Koty z Promyka i z niecierpliwością czeka na nowych opiekunów. Osoby gotowe przyjąć pod swój dach mruczącego pupila uzyskają niezbędne informacje pod numerem telefonu 794 300 888.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ukraińska rodzina uciekająca przed wojną zgubiła ukochanego kota. "Przeżywali nieprawdopodobny dramat"
- Prehistoryczne zwierzęta, które żyły na terenie Polski. Jak wyglądał słoń leśny i prażubr?
- Obniżają poziom stresu, regulują ciśnienie. Co jeszcze daje kontakt ze zwierzętami?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News