Zwierzęta

Obniżają poziom stresu, regulują ciśnienie. Co jeszcze daje kontakt ze zwierzętami?

Zwierzęta

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Liczne badania pokazują, że kontakt ze zwierzętami ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak to działa? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Sylwią Szostak, trenerką fitness, Olgą Bończyk, aktorką oraz Radkiem Ekwińskim, behawiorystą.

Jakie korzyści daje kontakt ze zwierzęciem?

W ocenie naukowców osoby, które mają kontakt ze zwierzętami, cieszą się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

- Każdy, kto ma kota, wie, że to mruczenie w takich najbardziej trudnych momentach potrafi człowieka uspokoić, ostudzić ze wszystkich emocji. Nie ukrywam, że po ciężkim dniu czekam na to, [...] jak wrócę do domu, tylko usiądę i oba koty od razu wskakują mi na kolana, zaczynają mruczeć i wtedy rzeczywiście świat staje się piękny - mówiła w Dzień Dobry TVN Olga Bończyk, aktorka i posiadaczka dwóch kotów.

Sylwia Szostak, trenerka fitness także kocha zwierzęta i ma w domu trzy psy - kundelki z adopcji.

- Wszystkie są bardzo wdzięczne. Mam wrażenie, że są lustrzanym odbiciem emocji ludzkich w domu. One wiedzą, kiedy jestem smutna i kiedy trzeba mnie pocieszyć - powiedziała nasza rozmówczyni.

W ocenie Radka Ekwińskiego, behawiorysty, koty i psy są bardzo empatyczne i społeczne, dlatego są przy nas.

- Wiem, że lubimy tak myśleć, że to my zabiegamy o kota, a kot ma nas w nosie, ale z drugiej strony behawioralne doświadczenia pokazują - już taki skrajny przypadek - jak wiele kotów w niesamowicie ciężki sposób przeżywa rozstanie albo utratę swojego właściciela (...) Jestem przekonany, że koty i psy z tej relacji z nami czerpią bardzo dużo dla siebie dobrego - podkreślił specjalista.

Czy posiadacze zwierząt są zdrowsi?

Behawiorysta przywołał w czasie rozmowy badania, które pokazały, że posiadacze psów oraz kotów są znacznie zdrowsi od osób, które nie mają zwierząt. Aktywność fizyczna, którą wymusza posiadanie zwierzęcia, oraz kontakt z nimi pozwala obniżyć poziom stresu oraz ciśnienia tętniczego. Trzeba jednak dodać, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z obowiązkami i pewnymi ograniczeniami.

- Posiadanie zwierząt to jest ograniczenie naszej swobody. Nie można z godziny na godzinę wyjechać na dwa tygodnie ze znajomymi - zaznaczył Radek Ekwiński.

Jakie jeszcze korzyści daje obcowanie ze zwierzętami? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości