Koty są uznawane za zwierzęta, które nie podporządkowują się woli człowieka i zawsze chodzą swoimi ścieżkami. Czy przekonanie to nie wynika z ich specyficznej komunikacji z człowiekiem? Czy można je nauczyć mówić w "naszym" języku? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Czy kota można nauczyć mówić?
Billy to kotka, która mieszka ze swoją właścicielką w Ameryce. Ze swoją właścicielką Billy rozmawia, używając specjalnych przycisków. - Billy jest 13-letnią kotką. Jest wielorasowa. Mieszkamy na Florydzie. Eksperyment z przyciskami zaczęliśmy w maju 2020 roku w środku pierwszego lockdownu. Każdy z tych przycisków ma wgrany mój głos, to wygodne, można wgrać dowolne słowo z dowolnego języka - mówiła w rozmowie z Marcinem Sawickim Kendra Baker, lekarz weterynarii, właścicielka kotki Billy.
Kobieta dodała, że jej kotka ostatnio zrobiła coś, co zwaliło ją z nóg. - Z samego rana nacisnęła przycisk "Zoom zoom" to taka jej ulubiona zabawka. Potem nacisnęła przycisk "noc". Ja mówię, że teraz jest ranek i czy chce bawić się później. I ona nacisnęła "później". I faktycznie, jak wróciłam z pracy, to jej pierwszy przycisk to był "Zoom zoom". (...) Trudno mi to zrozumieć, jako przypadek - mówiła.
Czy koty są inteligentne?
Billy bierze udział także w badaniach inteligencji kotów. Ich zachowania będą oceniać naukowcy, a nie tylko sami właściciele. Dr Mikel Delgado sama ma koty i je uwielbia, ale ostrzega, żeby z zachwytem nad mówiącymi czworonogami zaczekać, aż zakończą się badania na ten temat. - Z kotami pracuję od 20 lat. Zrobiłam doktorat na temat kociej psychiki. Te przyciski to nowa rzecz. Można nauczyć kota, żeby używał przycisków i rozumiał co się wtedy stanie. (...) Nie ma dowodów na to, że zwierzęta rozumieją skomplikowany język - mówiła Dr Mikel Delgado, specjalistka od kociej psychiki.
Jakiego pierwszego słowa użyła kotka Billy? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Koty gwiazd - kto jest prawdziwym kociarzem wśród celebrytów?
- Kot–terapeuta, czyli co to jest felinoterapia? Kiedy i jak ją stosować?
- Jak zaprzyjaźnić kota i psa z nowym pupilem w domu? Behawiorystka zwierząt radzi, co robić
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN