Łagodne usposobienie, nocny tryb życia i duże, żółto-złociste plamy w ubarwieniu łusek to cechy, którymi charakteryzuje się pyton królewski. To obecnie najchętniej kupowany wąż domowy. W dobrych warunkach żyje ok. 15–20 lat, zdarzają się także osobniki, które dożywają do 30 lat.
Pyton królewski – odmiany barwne
Pyton królewski występuje w hodowlach w tysiącach odmian barwnych. Jego podstawowe ubarwienie obejmuje łuski w kolorze ciemnobrązowym lub czarnym oraz żółtym, które tworzą na jego skórze efektowne, złociste plamy dużych rozmiarów.
Występujące w hodowlach mutacje ubarwienia i wzoru pytona królewskiego, m.in. odmiany barwne:
- Pyton królewski Pastel;
- Pyton królewski Albinos;
- Pyton królewski Piebald;
- Pyton królewski Spider;
- Pyton królewski Clown;
- Pyton królewski Platinum;
- Pyton królewski Snow;
- Pyton królewski Striped;
- Pyton królewski Granit;
- Pyton królewski Mojave;
- Pyton królewski Woma.
Dodatkowo krzyżuje się między sobą poszczególne odmiany. Efektem tych krzyżówek są osobniki wielobarwne o niepowtarzalnym wzorze, które mogą osiągać cenę od kilku do kilkunastu tysięcy dolarów. Wąż pyton królewski wiedzie prym, jeśli chodzi o odmiany barwne.
Zobacz wideo: Nietypowe zwierzęta domowe
Pyton królewski – hodowla
Hodowla pytona królewskiego wymaga przygotowania merytorycznego i cierpliwości. Według doświadczonych terrarystów, wąż królewski nie jest okazem trudnym, aczkolwiek niekoniecznie dobrym dla osób rozpoczynających przygodę z terrarystyką. Kluczową kwestią jest stworzenie podopiecznemu optymalnych warunków, ale należy wziąć pod uwagę także to, że wąż pyton królewski jest raczej wycofany. Woli prowadzić nocny tryb życia, jest wrażliwy na zmiany w swoim środowisku i raczej niechętnie reaguje na branie na ręce czy przebywanie poza terrarium. Pytony królewskie rzadko bywają agresywne wobec człowieka i otoczenia. Swój strach objawiają, zwijając się w kłębek i chowając głowę w zwojach swojego ciała. Niemniej zdarzają się również osobniki kąsające i uderzające w szybę akwarium na widok potencjalnego zagrożenia. Dużym wyzwaniem w hodowli pytona królewskiego, zwłaszcza dla początkujących terrarystów, jest jego skłonność do głodówek. Gady te potrafią robić sobie nawet kilkumiesięczne przerwy w jedzeniu, co oczywiście jest niepokojące dla opiekuna. Co do zasady, nie należy zmuszać podopiecznego do jedzenia, gdyż można w ten sposób osiągnąć skutek odwrotny do oczekiwanego. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy trzeba w przypadku pytona królewskiego zastosować karmienie przymusowe. Na szczęście przy prawidłowej opiece należą one do rzadkości.
Terrarium dla pytona królewskiego
Jeśli chodzi o rozmiary terrarium, to pyton królewski w domu nie jest mocno wymagający pod tym względem. To niewielki wąż – osiąga od 120 do 180 cm długości, przeciętnie – 150 cm, a waży do 5 kg. Co ciekawe, pytony królewskie bardzo długo rosną, nawet przez 15 lat, w związku z czym dla młodego osobnika można zbudować mniejsze terrarium, a z czasem – kiedy pupil urośnie – wymienić je na większe. Młody pyton królewski może mieć terrarium o wymiarach 60 × 40 × 40. Wymagana powierzchnia dla osobników dorosłych to 100 × 60 × 50. W przypadku węży zawsze stosuje się terraria poziome, należy je zabudować na całej wysokości. Gałęzie drzew, rośliny, skały i korzenie służą wężom do wspinania się i odpoczynku. Ważna jest także kryjówka, czyli grota, w której pupil będzie mógł się schować, basen do kąpieli i wyspa ciepła, czyli miejsce z punktowym grzaniem. Odpowiednia temperatura dla pytona królewskiego do 25–30℃ w dzień i ok. 33℃ na wyspie ciepła oraz 24–25℃ nocą. Basen do kąpieli zazwyczaj wystarcza, aby utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza – powinna ona wynosić od 50 do 55%. Z kolei odpowiednią temperaturę osiągamy, stosując żarówki bądź maty czy kable grzewcze. W każdym przypadku należy zadbać o to, aby ogrzewanie nie poparzyło zwierzaka. Decydując się na żarówki grzewcze, trzeba je umieścić w porcelanowych oprawkach, które są odporne na wysokie temperatury żarnika. Z kolei wybierając maty czy kable grzewcze w silikonowych osłonach, należy je zamontować na ½ powierzchni podłogi, aby uzyskać strefę cieplejszą i chłodniejszą.
Pyton królewski – karmienie
Z uwagi na nocny tryb życia pytona królewskiego, karmienie najlepiej jest przeprowadzać w porach wieczornych. Żywy pokarm nie jest niezbędny – wielu hodowców twierdzi, że jest on ostatecznością w trakcie głodówek. W regularnym karmieniu można stosować zamrożone ciała gryzoni, które należy ogrzać w gorącej wodzie do temperatury 35℃. Stosując jako pokarm dla pytona królewskiego żywe gryzonie, trzeba wybierać małe osobniki – większe i starsze w akcie obrony mogą bowiem zrobić wężowi krzywdę, a nawet śmiertelnie go uszkodzić. Dlatego karmienie żywym pokarmem zawsze należy nadzorować.
Decydując się na zakup pytona królewskiego, należy pamiętać, że jest to zwierzę długowieczne i wymagające specjalnych warunków. Do kosztów jego utrzymania trzeba doliczyć także zużycie prądu.
Zobacz także:
- Przedszkole dla płaszczek. "W tym roku mamy totalne baby boom"
- Foksterier jako pies domowy – co warto o nim wiedzieć?
- Ile razy i jak często karmić szczeniaka?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Daniel Buttadauro/EyeEm/Getty Images