wąż

  wąż

  Pyton królewski to jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny pytonów, czyli węży dusicieli. Naturalnie występuje na sawannach i w lasach deszczowych Środkowej oraz Zachodniej Afryki. W hodowli domowej wymaga warunków klimatycznych zbliżonych do tych występujących w miejscu jego bytowania.

  Aleksandra Popławska sprzeciwia się popularnym już słowom siostry zakonnej Michaeli Pawlik. Nagranie, na którym dominikanka przestrzega przed jogą, obiegło sieć i stało się już viralem. Aktorka nie przeszła obojętnie obok jej przestróg. - Ostrzega przed jogą, twierdząc, że "na dole kręgosłupa znajduje się wąż". - A skąd siostra to wie? Sama praktykowała? - zastanawia się Popławska.

  Letnie dni spędzane na łonie przyrody to możliwość spotkania nie tylko z bliskimi osobami, ale też z innymi mieszkańcami łąk i lasówcałe. W królestwie zwierząt dziko żyjących w Polsce swoje miejsce mają też nieliczne węże. Tylko jeden z nich jest jadowity - żmija zygzakowata. Jak ją rozpoznać? Co zrobić, gdy pojawi się na naszej drodze?

  Wczoraj na warszawskim Ursynowie znaleziono pytona ukrywającego się pod jednym z zaparkowanych samochodów. Wąż trafił do sierocińca dla porzuconych płazów i gadów, który znajduje się w warszawskim ogrodzie zoologicznym. W jakiej kondycji jest zwierze? Okazuje się, że w ostatnim tygodniu do sierocińca trafiły jeszcze dwa pytony. Przez kogo i gdzie zostały znalezione? Czy można je adoptować? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Kiedy robi się ciepło, żmije budzą się z hibernacji. Kiedy mogą zaatakować? Czy ich ugryzienie jest groźne dla ludzi? Jaką rolę odgrywają w ekosystemie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN herpetologa dra Krzysztofa Klimaszewskiego z Wydziału Nauk o Zwierzętach na SGGW.

  Jedni mają w domu koty, psy, chomiki, a Adrian Podsiadły trzyma w domu węże i - jak sam mówi - jest ich prawie pięćdziesiąt. Powiedział nam o swojej nietypowej pasji. Dowiedzieliśmy się, kto kupił mu pierwszego węża, jakie posiada egzemplarze i czy tę fascynację podziela jego dziewczyna. Dowiedzieliśmy się również, czy podrywanie na węże jest skuteczne ;)

  Adrian Podsiadły od kilku lat zajmuje się terrarystyką. O swojej niezwykłej pasji opowie w najbliższą sobotę w Dzień Dobry Wakacje.

  Ostatnio głośno było o przypadku ukąszenia przez kobrę 64-letniego ochroniarza. niestety mężczyzna do tej pory walczy o życie. Jak to się stało, że egzotyczny gad znalazł się w środku Łodzi? W jaki sposób polskie prawo reguluje kwestię posiadania zwierząt egzotycznych? O tym jakie warunki trzeba spełniać, by dostać pozwolenie na przetrzymywanie węża i jak się z nim obchodzić porozmawialiśmy z Bartkiem Gorzkowskim, kierownikiem lubelskiego egzotarium.

  Wkładanie dzieci do pieca, łańcuszki szczęścia, koty rzucające się do oczu i zjadające martwego już opiekuna, wąż, który jest na diecie, bo czeka, by zjeść swojego właściciela, „wycinacze” nerek pozostawiający swoją ofiarę w wannie z lodem – to tylko niektóre z przesądów i miejskich legend. Skąd biorą się te historie rodem z „Opowieści z krypty”? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Filipa Gralińskiego, autora książki "Znikająca Nerka".