Ponad setka dzieci zatruła się po zjedzeniu szkolnego obiadu. Do zdarzenia doszło w mieście Mokama w Indiach. Co wywołało u uczniów problemy zdrowotne? Odpowiedzi na to pytanie Narodowa Komisja Praw Człowieka (NHRC).
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Dzieci zatruły się szkolnym obiadem
Zatrucie pokarmowe dotknęło dzieci z Mokama w stanie Bihar we wschodnich Indiach. W jedzeniu podawanym w szkolnej stołówce znaleziono martwego węża, jego gatunku nie określono. Jak podała w swoim oświadczeniu Narodowa Komisja Praw Człowieka (NHRC), kucharz - po usunięciu z obiadu martwego gada - nadal serwował posiłek, prawdopodobnie dla około 500 dzieci. Ponad setka z nich zachorowała.
- Komisja stwierdziła, że jeśli informacja jest prawdziwa, to poważnie narusza prawa człowieka - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NHRC. Zażądano od wysokich rangą urzędników państwowych sporządzenia w ciągu dwóch tygodni "szczegółowego raportu", który będzie zawierał informacje na temat "stanu zdrowia dzieci".
Darmowe posiłki w Indiach
Darmowe posiłki szkolne, znane jako Mid-Day Meal, wprowadzono po raz pierwszy w 1925 roku w południowym mieście Ćennaj (Madras) dla dzieci z biednych rodzin. Jeden z największych tego typu programów na świecie ma na celu walkę z głodem i zwiększenie frekwencji w szkołach. Pojawiły się jednak skargi na problemy z higieną żywności. Jak przypomina BBC, w 2013 roku zatrute jedzenie uznano za przyczynę śmierci 23 uczniów w stanie Bihar. Testy wykazały wówczas "bardzo toksyczne" stężenie pestycydów w potrawach.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Zobacz także:
- Niebezpieczne zachowanie turystów w Tatrach. "Kilku panów zrzucających kamienie na ludzi"
- 16-letnia Maja nie żyje. Podejrzany o zabójstwo zatrzymany w Grecji
- Pijana matka zajmowała się dwójką małych dzieci. "W wózku policjanci ujawnili dwie butelki alkoholu"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Hispanolistic/Getty Images