Indie

  Indie

  Kuchnia indyjska łączy w sobie dwa bieguny – północny i południowy. Kuchnia północy obfituje w ciężkie sosy i mięsa, na południu natomiast dominuje dieta wegetariańska, oparta na warzywach strączkowych. Na południu jada się ostro, na północy zaś o wiele łagodniej. Jednak w całym kraju pierwsze skrzypce grają przyprawy: od kurkumy, imbiru, kolendry, po cynamon, kardamon czy czarnuszkę.

  Azja to niewątpliwie kontynent kontrastów - geograficznych, kulturowych i społecznych. Każdy z jej zakątków to miejsce magiczne i pełne niespodzianek. Bez względu na to, jaki kraj obierzemy na swój wakacyjny kierunek: Tajlandię, Chiny czy może Japonię - Azja z pewnością skradnie nasze podróżnicze serca.

  Indie są niezwykle różnorodnym, ciekawym i pełnym bogactwa celem podróży. Należy wykonać kilka szczepień ochronnych, aby bezpiecznie zwiedzać Indie. Szczepienia te można zacząć już na 6 miesięcy przed wyjazdem, ponieważ w niektórych przypadkach trzeba przyjąć kilka dawek w określonych odstępach czasu.

  W kulturze Indii muzyka odgrywa bardzo ważną rolę. Tradycyjne tańce wiążą się z religią i przepełnione są symbolicznymi gestami. Odnosiły się często do wierzeń hinduistycznych i postaci ze świętych ksiąg – wed. Różne rejony Indii mają wykształcone własne rodzaje tańca. Każdy z nich jest piękny i bardzo charakterystyczny.

  Hajdarabad tętni życiem – mieszka w nim ponad 9 milionów ludzi, a historia tego miejsca odbija się w licznych zabytkach architektury i sztuki. Symbolem miasta jest budowla Charminar, zwana Łukiem Triumfalnym Wschodu. Tuż obok znajduje się targowisko Laad Bazaar i jeden z największych meczetów na świecie – Mekka Masjid.

  Leżące w południowych Indiach Bengaluru to jedno z najszybciej rozwijających się miast świata. Aglomeracja o powierzchni 709 km² liczy obecnie ponad 10 milionów mieszkańców – po Mumbaju i Deli jest to więc trzecie najliczniej zaludnione miasto w Indiach. Co przyciąga tak wielu ludzi do Bengaluru?

  Soczyste kawałki kurczaka zatopione w gęstym kremowym sosie i upajający aromat indyjskich przypraw – kurczak po indyjsku, znany też jako butter chicken, to jedna z najpopularniejszych potraw hinduskiej kuchni. Przepis na kurczaka butter chicken nie jest skomplikowany, warto zatem wypróbować go we własnej kuchni.

  Groźna infekcja od kilku tygodni rozprzestrzenia się w Indiach, a teraz okazuje się, że odnotowano pierwsze przypadki zakażeń również w Iraku. Mowa o mukormykozie, potocznie określanej jako "czarny grzyb". Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością. Zagraża pacjentom przechodzącym koronawirusa, ale także ozdrowieńcom.

  COVID-19 i druga fala epidemii nawiedza obecnie Indie. Wśród ozdrowieńców lekarze zgłaszają coraz więcej przypadków mukormykozy. To groźna grzybica, której wskaźnik śmiertelności wynosi aż 50 procent. Większość pacjentów niestety zgłasza się za późno, gdy już straci wzrok, a wtedy trzeba usunąć oko, aby infekcja nie dotarła do mózgu. Komu mukormykoza zagraża najbardziej?

  W sieci trwa zbiórka na tablety dla dzieci z trędowatych rodzin w Indiach. Nie dość, że najmłodsi nie mają pieniędzy, to przede wszystkim nie mają wartości społecznej w oczach innych obywateli. Wszystko przez trąd. Dla dzieci z takich rodzin edukacja to jedyna forma ucieczki przed żebraniem przez całe życie. W zakresie poprawienia ich sytuacji życiowej od wielu lat działają dr Helena Pyz kierująca Ośrodkiem Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya oraz Małgorzata Smolak, która jest prezeską Fundacji Heleny Pyz. Panie gościły w naszym studiu i opowiedziały o swojej misji.

  W Indiach pojawiła się nowa mutacja wirusa SARS-CoV-2. Przenosi się błyskawicznie i zabija setki ludzi każdego dnia. Statystyki zachorowań są zatrważające. W ostatnim czasie co dobę przybywa około 350 tys. nowych zakażeń, a sytuacja wymyka się spod kontroli. Czy mamy się czego obawiać i czy uda nam się kiedykolwiek wyjść z tej pandemii? - pytamy naszych gości, doktora Pawła Grzesiowskiego i mieszkającą w Indiach Polkę, Aleksandrę Zalewską.