Indyjskie władze przekazały, iż 14-letni chłopiec zakażony wirusem Nipah nie żyje. Zidentyfikowano już 214 osób, które miały kontakt z nastolatkiem. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed patogenem, który jest szczególnie niebezpieczny dla człowieka.
Wirus Nipah to przenoszony przez owocożerne nietoperze wirus, który objawia się u ludzi m.in. zapaleniem mózgu i ciężkim zapaleniem płuc.
Dalsza część tekstu poniżej
Czym jest wirus Nipah?
Pandemia koronawirusa pokazała, że świat z wielkim trudem radził sobie z globalną zarazą. Naukowcy już przestrzegają przed kolejnymi wirusami mogącymi się bardzo szybko się rozprzestrzenić. Jednym z nich jest Nipah, który został ostatnio wykryty w Indiach. W stanie Kerala w wyniku zakażenia tym wirusem zmarł nastoletni chłopiec. Schorzenie objawia się gorączką, bólami głowy, mięśni, gardła oraz wymiotami. Chorym towarzyszą zawroty głowy, senność i zaburzenia neurologiczne wskazujące na ostre zapalenie mózgu. W ciężkich przypadkach objawy mogą doprowadzić do śpiączki.
Nipah jest wirusem odzwierzęcym, przenoszonym przez nietoperze oraz świnie. WHO umieściło go na liście priorytetowych patogenów, które mogą wywołać epidemię lub pandemię.
Dotychczas główne ogniska wirusa zostały zgłoszone w Malezji, Singapurze, Bangladeszu oraz Indiach. Najwyższą śmiertelność z powodu zakażenia nim stwierdzono w Bangladeszu, gdzie ogniska zazwyczaj pojawiają się zimą. Po raz pierwszy Nipah był zaobserwowany w 1998 roku.
Wirus Nipah - Leczenie
Niestety obecnie nie istnieje żadna szczepionka, która chroni przed wirusem Nipah, równocześnie - jest on bardzo zaraźliwy i wykazuje wysoki wskaźnik śmiertelności. Jak opisuje Reuters, w 2018 roku 26-letni Muhammad Sabith zmarł po zaledwie 2 dniach od zdiagnozowania schorzenia. Nie pomogły mu antybiotyki i leki przeciwwirusowe. Po 2 tygodniach lekarze ustalili, że przyczyną jego zgonu był wspomniany wirus. Tyle czasu wystarczyło, by zmarło 20 kolejnych pacjentów.
- Wskaźnik śmiertelności jest bardzo wysoki, wynosi około 70 procent. Współczynnik reprodukcji wirusa, czyli zdolności do rozprzestrzeniania się, jest również bardzo wysoki. Wielokrotnie większy niż w przypadku COVID - przekazała Veena George, minister zdrowia i opieki rodzinnej stanu Kerala w Indiach.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 13-letni Michał ma trzecie serce. "Powiedział: mamusia, pozwól mi umrzeć"
- Mandat dla rodziców, którzy nie szczepią dzieci? "Minister ma pewien plan"
- Fizjoterapeutka ostrzega ciężarne kobiety. Na to muszą uważać. "Nikt jej tego nie powiedział"
Autor: Zofia Wierzcholska