nietoperz

    nietoperz

    Z czym kojarzą się nietoperze? Na pewno z horrorami, świętem Halloween i mrokiem. To w końcu z nimi zawsze przedstawiano Draculę czy inne przerażające stworzenia wychodzące po zmroku. Choć nietoperze w wielu osobach wzbudzają wyłącznie negatywne emocje, to w rzeczywistości te nocne stworzenia wcale nie są takie straszne. Wszystko zależy przecież od tego, jak na nie spojrzeć i jak je przedstawić. Jeśli lubisz nietoperze, koniecznie spróbuj je narysować.

    Nietoperz jest stworzeniem często obecnym w kulturze masowej. Wampir hrabia Dracula polując na swoje ofiary, zamieniał się w tego ssaka. Z kolei amerykański superbohater Batman w stroju nietoperza ratował miasto przed przestępcami. A co oznacza, jeśli nietoperz pojawia się we śnie?

    Pomimo obecności wirusów w organizmach nietoperzy - ssaki te nie chorują. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie szukają naukowcy. W tym celu chcą zbadać genomy 1421 gatunków tych ssaków. Ich zdaniem, wirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, pojawił się właśnie u nietoperzy, a na ludzi przeszedł za pośrednictwem innego, jeszcze niezidentyfikowanego zwierzęcia. Wyniki badań mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia.

    Poznaliśmy tajemnicę tych niepokojących nas zwierząt oraz zdementowaliśmy mity o tych, jak się okazalo, wyjątkowo sympatycznych ssakach.