- Miejsce to będzie wyjątkowe - zapowiada dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego, przedstawiając plany nowego centrum poświęconego nietoperzom. W zabytkowej willi "Grzybowska" powstanie interaktywna przestrzeń, która połączy nowoczesną edukację z ochroną tych tajemniczych ssaków, będących symbolem parku. Co już wiadomo o inwestycji? Na kiedy zaplanowane jest otwarcie?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ojcowski Park Narodowy. Powstaje Dom Nietoperza w zabytkowej willi
Dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego poinformował, że w ramach realizowanego właśnie projektu powstała już pieszo-jezdna kładka prowadząca do willi.
- Miejsce to będzie wyjątkowe i połączy cele edukacyjne z ochroną nietoperzy, dla których zostanie przeznaczony jeden pion budynku, specjalnie dostosowany do ich potrzeb. Zwierzęta te pojawiają się tam w okresie letnim, tworząc tzw. kolonię letnią - wyjaśnił Tomasz Gierat.
Zabytkowa willa "Grzybowska", położona w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego, stanie się siedzibą centrum edukacyjnego poświęconego nietoperzom. Jak podkreślił dyrektor parku, jego główną misją będzie "edukacja społeczeństwa na temat nietoperzy, w ujęciu lokalnym i globalnym, poznanie ich biologii i znaczenia w przyrodzie, sposobów ochrony oraz zwiększenie akceptacji tych niezwykle charyzmatycznych i prowadzących skryty tryb życia zwierząt".
Dzięki swojej lokalizacji willa zapewni możliwość prowadzenia nieinwazyjnej obserwacji tych ssaków. Dyrektor dodał również, że "interaktywna przestrzeń edukacyjno-wystawiennicza będzie odkrywcza, pobudzająca do myślenia oraz oparta na zaangażowaniu wielu zmysłów".
Ojcowski Park Narodowy otrzymał dotację z Unii Europejskiej na realizację projektu „Inwestycja odtworzeniowa zabytkowej...
Posted by Ojcowski Park Narodowy on Monday, April 7, 2025
Dom Nietoperza w Ojcowskim Parku Narodowym - kiedy otwarcie?
Twórcy Domu Nietoperza planują, by odwiedzający mogli przemieszczać się po jego wnętrzach, takich jak kuchnia czy sypialnia, co pozwoli im lepiej zrozumieć życie i zwyczaje nietoperzy, przedstawione w odniesieniu do znanych ludziom codziennych przestrzeni.
Nowe centrum edukacyjne ma być skierowane do różnorodnej publiczności - od grup szkolnych, przez indywidualnych turystów, po studentów. Część jego przestrzeni zostanie też przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Oprócz funkcji edukacyjnej, obiekt ma pełnić rolę miejsca spotkań i szkoleń dla pracowników parku, przewodników, wolontariuszy oraz ekspertów zajmujących się nietoperzami (chiropterologów). Uroczyste otwarcie placówki planowane jest na 2028 rok.
Nietoperze w Ojcowskim Parku Narodowym - te zwierzęta są symbolem parku
Nietoperze są symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego, ich wizerunek widnieje nawet w jego godle. Z 26 gatunków tych ssaków występujących w Polsce, aż 21 zaobserwowano właśnie na terenie OPN, z czego 19 spędza tu zimę. To miejsce wyjątkowo sprzyja ich bytowaniu, ponieważ obecne tam bujne lasy, wapienne ostańce, obfitość owadów i liczne jaskinie tworzą idealne warunki do życia i hibernacji tych zwierząt.
Najpowszechniej spotykanym przedstawicielem tej grupy w Ojcowie jest podkowiec mały. Oprócz niego można tu natknąć się m.in. na podkowca dużego, nocka dużego, nocka rudego, orzęsionego, łydkowłosego, Brandta, wąsatka i Alkatoe, a także na mroczka późnego, gacka brunatnego czy mopka zachodniego.
Od lat 90. XX wieku liczebność nietoperzy w parku systematycznie rośnie. To zasługa zarówno odnowy naturalnego środowiska - m.in. eliminacji szkodliwych pestycydów - jak i troskliwej ochrony miejsc zimowego spoczynku tych niezwykłych ssaków.
Więcej na tvn24.pl.
Zobacz także:
- Nietoperze w Polsce – gatunki, pożywienie i występowanie
- Ojcowski Park Narodowy – najpiękniejsze szlaki turystyczne
- Zimowe liczenie nietoperzy. Ile gatunków możemy spotkać w Polsce?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages, Facebook