Najstarszy niedźwiedź żyjący w Pirenejach został ponownie ojcem. Stanowi on gwarancję zachowania populacji niedźwiedzi brunatnych. Wiadomość o nowym potomku jest też dobra z punktu różnorodności biologicznej. Dlaczego?
Dalsza część tekstu pod wideo:
Najstarszy niedźwiedź został ojcem
W mediach pojawiła się radosna nowina. Najstarszy niedźwiedź brunatny żyjący w Pirenejach w północno-wschodniej części półwyspu iberyjskiego został ponownie ojcem. Nere ma 28 lat. Co ciekawe, średnia długość życia niedźwiedzia brunatnego przebywającego w warunkach naturalnych wynosi około 30 lat, co odpowiada wiekowi około 80 lat u człowieka.
- Mimo podeszłego wieku "obecność Nere w Pirenejach stanowi gwarancję zachowania populacji niedźwiedzi brunatnych" - powiedział Roberto Hartasanchez ze stowarzyszenia ochrony dzikich zwierząt Fapas w rozmowie z katalońskim dzienniku "La Vanguardia".
Gwarancja zachowania populacji niedźwiedzi
Nere "zamieszkał" w Pirenejach w ramach trwającej od połowy lat 90. reintrodukcji gatunku na tych terenach, a osobniki były sprowadzane ze Słowenii. W ubiegłym roku potwierdzono dwa młode, których ojcem jest 28-letni niedźwiedź. Eksperci zaznaczają, że wiadomość o nowym potomku jest dobra również z punktu różnorodności genetycznej. Dlaczego?
Do tej pory prawie 90 proc. młodych pochodziła od Pyrosa, osobnika sprowadzonego ze Słowenii w 1997 r. do francuskich Pirenejów, który zmarł w 2017 r. w wieku 28 lat.
Według danych francuskiej Agencji ds. Różnorodności Biologicznej w 2024 r. w Pirenejach naliczono co najmniej 96 niedźwiedzi brunatnych, a w ostatnich latach ich liczba regularnie rosła. Pomimo tego agencja podkreśliła, że długoterminowe przetrwanie gatunku w Pirenejach pozostaje niepewne.
Zobacz także:
- Poznajcie Romulusa, Remusa i Khaleesi - "wskrzeszone" wilcze rodzeństwo. "Obecnie śpią i wyją"
- Koziołek sarny utknął w ogrodzeniu. Ratunek nie przebiegł zgodnie z planem
- Widzisz takiego ptaka w lesie? Pod żadnym pozorem go nie ruszaj
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/pedrosala