Światowy Dzień Chomika
12 kwietnia przypada Światowy Dzień Chomika. Warto przy tej okazji pochylić się nad problemami jednego z gatunków tego sympatycznego gryzonia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chomik europejski zagrożony wyginięciem
Chomik europejski, uznawany za jedyny krytycznie zagrożony gatunek ssaka w Polsce, stoi w obliczu całkowitego wyginięcia na przestrzeni najbliższych 25 lat - ostrzegają eksperci. Alarmujące prognozy dotyczą nie tylko Polski, ale całego euroazjatyckiego obszaru jego występowania.
Z okazji przypadającego 12 kwietnia Światowego Dnia Chomika, prof. dr hab. Joanna Ziomek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przypomniała w rozmowie z PAP, że areał zajmowany przez te gryzonie w Polsce zmniejszył się aż o 75% w porównaniu z latami 80. XX wieku. W przeszłości chomiki były eliminowane przez ludzi jako szkodniki upraw, dziś jednak głównym zagrożeniem jest monotonność ich pożywienia. Dieta ograniczona niemal wyłącznie do zbóż drastycznie wpływa na ich kondycję i zdolności rozrodcze.
- Ekosystem powinien być bardziej bogaty. Potrzebne są takie rośliny, z których chomik może brać białko; dzikie rośliny, z których może czerpać witaminy i minerały. Dopiero różnorodna dieta wpływa dobrze na kondycję, co oczywiście wiąże się również z kondycją płciową - wyjaśniła naukowczyni.
Chomik europejski jest kluczowy dla bioróżnorodności
Chomik europejski pełni istotną funkcję w ekosystemach, będąc zarówno wskaźnikiem ich kondycji, jak i tzw. gatunkiem parasolowym. Zanik populacji chomika to sygnał, że kryzys dotyka także inne elementy przyrody.
- Ochrona chomika europejskiego i jego siedliska będzie również ochroną innych gatunków, zarówno roślin, jak i zwierząt żyjących w danym środowisku - zaznaczyła prof. dr hab. Joanna Ziomek.
Naukowcy podkreślają, że szansą na ratunek jest przede wszystkim edukacja - informowanie o wartości tego gatunku oraz o jego istotnym miejscu w sieci życia. W niektórych rejonach, jak np. na Wyżynie Lubelskiej, podejmowane są już konkretne działania, takie jak stawianie znaków ostrzegawczych: "Uwaga na chomika". W ratowanie tych małych gryzoni angażują się naukowcy, organizacje pozarządowe oraz prywatne osoby, które promują wiedzę o zagrożonym gatunku i wspierają jego ochronę oraz badania.
Zobacz także:
- "Zwolnij, chomiki!" - dlaczego takie znaki pojawiają się w Polsce? "Diament naszych polskich pól i łąk"
- Jakie są rasy chomików i czym się różnią?
- Jak wygląda chomik dżungarski i jakich warunków do życia potrzebuje?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Yajie Wang-Campagne/GettyImages