Chomik europejski może wyginąć już za 25 lat. "Dieta wpływa na kondycję, również płciową"

Chomik jedzący ziarenko
Chomik europejski zagrożony wyginięciem. Może się to stać w zaledwie 25 lat
Źródło: Yajie Wang-Campagne/GettyImages
Chomik europejski, jedyny krytycznie zagrożony gatunek ssaka w Polsce, staje w obliczu wyginięcia. Naukowcy ostrzegają, że do 2050 roku zniknie on z całego euroazjatyckiego obszaru występowania. Jakie są przyczyny tej sytuacji? Dlaczego ten gatunek jest tak ważny dla ekosystemu?

Światowy Dzień Chomika

12 kwietnia przypada Światowy Dzień Chomika. Warto przy tej okazji pochylić się nad problemami jednego z gatunków tego sympatycznego gryzonia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dawid Popończyk
Chomik europejski - fascynujący mieszkaniec łąk i pól - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Chomik europejski zagrożony wyginięciem

Chomik europejski, uznawany za jedyny krytycznie zagrożony gatunek ssaka w Polsce, stoi w obliczu całkowitego wyginięcia na przestrzeni najbliższych 25 lat - ostrzegają eksperci. Alarmujące prognozy dotyczą nie tylko Polski, ale całego euroazjatyckiego obszaru jego występowania.

Z okazji przypadającego 12 kwietnia Światowego Dnia Chomika, prof. dr hab. Joanna Ziomek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przypomniała w rozmowie z PAP, że areał zajmowany przez te gryzonie w Polsce zmniejszył się aż o 75% w porównaniu z latami 80. XX wieku. W przeszłości chomiki były eliminowane przez ludzi jako szkodniki upraw, dziś jednak głównym zagrożeniem jest monotonność ich pożywienia. Dieta ograniczona niemal wyłącznie do zbóż drastycznie wpływa na ich kondycję i zdolności rozrodcze.

- Ekosystem powinien być bardziej bogaty. Potrzebne są takie rośliny, z których chomik może brać białko; dzikie rośliny, z których może czerpać witaminy i minerały. Dopiero różnorodna dieta wpływa dobrze na kondycję, co oczywiście wiąże się również z kondycją płciową - wyjaśniła naukowczyni.

Chomik europejski jest kluczowy dla bioróżnorodności

Chomik europejski pełni istotną funkcję w ekosystemach, będąc zarówno wskaźnikiem ich kondycji, jak i tzw. gatunkiem parasolowym. Zanik populacji chomika to sygnał, że kryzys dotyka także inne elementy przyrody.

- Ochrona chomika europejskiego i jego siedliska będzie również ochroną innych gatunków, zarówno roślin, jak i zwierząt żyjących w danym środowisku - zaznaczyła prof. dr hab. Joanna Ziomek.

Naukowcy podkreślają, że szansą na ratunek jest przede wszystkim edukacja - informowanie o wartości tego gatunku oraz o jego istotnym miejscu w sieci życia. W niektórych rejonach, jak np. na Wyżynie Lubelskiej, podejmowane są już konkretne działania, takie jak stawianie znaków ostrzegawczych: "Uwaga na chomika". W ratowanie tych małych gryzoni angażują się naukowcy, organizacje pozarządowe oraz prywatne osoby, które promują wiedzę o zagrożonym gatunku i wspierają jego ochronę oraz badania.

Zobacz także:

Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
Wypełnij ankietę dla dziendobry.tvn.pl
podziel się:

Pozostałe wiadomości