Chomiki są bardzo popularnymi zwierzętami domowymi. Cieszą się zainteresowaniem rodzin z małymi dziećmi. Należy jednak pamiętać, że gryzonie nie są najlepszymi towarzyszami dzieci, gdyż są aktywne przede wszystkim nocą. Jakie są popularne rasy chomików.
Zobacz też: Popularne zwierzęta domowe – gryzonie >>>
Mimo iż chomiki są często naszymi domowymi towarzyszami, ogólna wiedza na ich temat jest mała. Wciąż nie wiemy, jakie są rasy chomików. Znamy tylko te najbardziej popularne.
Zwierzęta domowe i dzikie
Zwierzęta domowe i dzikie
Rasy chomików
Jakie są rasy chomików? Przede wszystkim jest ich bardzo dużo. Rodzina chomikowatych jest rozbudowana i liczy ponad 300 gatunków, które występują w różnych odmianach. W większości poszczególne rasy chomików żyją na wolności. Z reguły prowadzą samotniczy tryb życia. Dotychczas udało się udomowić pięć gatunków z nich. Oto rasy chomików domowych:
Zobacz też: Rasy królików domowych – charakterystyka najpopularniejszych >>>
- chomik syryjski,
- chomik dżungarski,
- chomik Roborowskiego,
- chomik zabajkalski (zwany też chomikiem Campbella lub mandżurskim),
- chomik chiński.
Jedynie chomiki rasy syryjskiej osiągają rozmiary ciała od 15 do 18 cm. Pozostałe udomowione gatunki to tzw. chomiki karłowate.
Jaką rasę chomika wybrać?
Jeszcze do niedawna najchętniej wybieranym gryzoniem domowym był chomik syryjski. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się chomiki karłowate. Poszczególne rasy chomików różnią się między sobą rodzajem włosia, umaszczeniem i charakterem. Cechy wspólne to nocny tryb życia, zamiłowanie do samotności – chomiki są terytorialne, więc niezbyt dobrze odnajdują się w stadzie – oraz duża aktywność.Chomiki karłowate potrzebują więcej ruchu niż większe od nich chomiki syryjskie. Te ostatnie natomiast nawiązują lepszą więź z człowiekiem.
Zobacz też:
>>>
Chomik syryjski
Żyje około 2–3 lat, osiąga do 18 cm długości, a waży od 85 do 150 g. Najczęściej spotykane umaszczenie to jasnobrązowa okrywa grzbietu i biały brzuszek, ale można spotkać także inne odmiany kolorystyczne: kremowe, czarne, czarno-białe, a nawet trójkolorowe, jak biało-brązowo-czarne. Pod względem typu włosia rozróżnia się cztery odmiany chomików syryjskich:
- Short hair – chomik krótkowłosy, najczęściej spotykany,
- Long hair – chomik długowłosy,
- Satin hair – chomik o lśniącym, gładkim włosie,
- Rex hair – chomik długowłosy, o kręconej strukturze sierści.
Chomiki rasy dżungarskiej
Ich cechą charakterystyczną jest ciemna pręga na grzbiecie i szaro-białe umaszczenie. Chomiki rasy dżungarskiej są mniejsze od syryjskich – osiągają do 9 cm długości. Dożywają średnio do 2 lat. Są bardzo aktywne, zwinne i szybkie. Dla dobrego samopoczucia niezbędne są im zabawki, takie jak kołowrotek, tunele i ścianki wspinaczkowe. Ponieważ są płochliwe, ich klatka powinna stać w spokojnym miejscu. Bardzo ważny jest dla nich również domek, który będą mogły wykorzystywać jako kryjówkę.
Chomiki rasy Roborowskiego
To najmniejszy udomowiony gatunek chomika. Maksymalna długość ciała to 4,5 cm. Średnia długość życia – 3,5 roku. Chomiki rasy Roborowskiego mają futerko w piaskowym kolorze, które delikatnie zmienia odcień w zależności od pory roku – latem ma lekko czerwony połysk, a zimą szary. Brzuch, łapki i pyszczek są białe. Chomik Roborowskiego jest bardzo zwinny i szybki. Potrzebuje codziennej stymulacji poprzez zabawę.
Chomiki zabajkalskie (Campbella, mandżurskie)
Ze wszystkich ras chomików hodowlanych chomiki zabajkalskie wykazują największą czupurność. Samce oswajają się łatwiej, samice na ogół wykazują agresję w stosunku do człowieka. Nie są zbyt kontaktowe, bezpieczniej jest się ograniczyć do ich obserwacji. Podobnie jak chomiki dżungarskie mają charakterystyczną ciemną pręgę na grzbiecie i białe brzuszki. Występują w różnych umaszczeniach, m.in. w odmianie albinotycznej, czyli białej z czerwonymi oczami. Można znaleźć także chomiki tego gatunku o umaszczeniu żółtym z czerwonymi oczami. Długość ich ciała sięga maksymalnie do 12 cm, dożywają do ok. 2 lat.
Chomiki chińskie
Są towarzyskie i łatwo się oswajają, a ponadto bywają aktywne również w dzień. Nie znaczy to, że będą dobrymi towarzyszami dla dzieci. Ze względu na swą kruchość, delikatność i niewielkie rozmiary każdy upadek może się skończyć dla nich tragicznie. Ich cechą charakterystyczną jest długi, nieowłosiony ogon, dzięki któremu z łatwością mogą się wspinać oraz bezpiecznie schodzić z pewnej wysokości – w przeciwieństwie do chomików innych ras. Długość ich ciała sięga do ok. 12 cm, a długość życia do 3 lat. Mają wypukłe oczy, ciemną pręgę na grzbiecie, a umaszczenie jest najczęściej jasnobrązowe z białym brzuszkiem.
Czy istnieją chomiki rasy panda?
Określenie chomiki rasy panda to chwyt marketingowy w gruncie rzeczy nie ma takiej rasy. Umaszczenie czarno-białe jest charakterystyczne dla odmiany black banded chomika syryjskiego oraz odmiany merle chomika dżungarskiego. Moda na czarno-białe chomiki doprowadziła do szerzenia się niehumanitarnych praktyk – farbowania chomików przez nieuczciwych sprzedawców. Należy zwrócić na to uwagę i przeciwstawiać się tego typu procederowi, gdyż jest on bardzo niebezpieczny dla zdrowia chomików.
Decydując się na zakup chomika, pamiętaj, że to zwierzę aktywne głównie nocą, mające specyficzne wymagania. Trzeba je spełnić, aby zapewnić mu dobre życie.
Zobacz też:
- Karma dla chomika – jaką wybrać? Sprawdź, co jedzą chomiki
- Czym charakteryzuje się chomik syryjski? Zasady hodowli
- Jak wygląda chomik dżungarski i jakich warunków do życia potrzebuje?
- Czy da się oswoić chomika, żeby nie gryzł? Poznaj skuteczne metody
- Chomik dżungarski panda i syryjski panda – hodowla, oswajanie, żywienie
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Getty Images