Jakie są najczęstsze choroby chomika i jak się objawiają?

Chomik
Choroby chomika
Źródło: Mordilla-net/Pixabay
Chomiki to jedne z ulubionych zwierzątek domowych dorosłych oraz dzieci. Często uważane są za członków rodziny – tak jak pies lub kot. Gdy zachorują, wymagają szczególnej uwagi i troski. Jakie są najczęstsze choroby chomika i jak je rozpoznać?

Jeśli zaobserwujesz zmiany w zachowaniu lub wyglądzie swojego pupila, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Choroby chomika najczęściej objawiają się brakiem energii, apatią, bezruchem czy mętnym spojrzeniem. Zmiany w wyglądzie zwierzęcia zwykle dotyczą jego sierści, która staje się rzadka i matowa. Na co chorują chomiki?

Choroba mokrego ogona u chomika

Choroba mokrego ogona u chomika zazwyczaj atakuje młode chomiki syryjskie lub dżungarskie. Przyczyną choroby może być zbyt szybkie oddzielenie zwierzęcia od matki, czyli nadmiar stresu. Choremu gryzoniowi doskwiera biegunka, a na ogonie i tułowiu pojawia się substancja o nieprzyjemnym zapachu. Choroba mokrego ogona u chomika objawia się także drętwieniem i sztywnieniem łapek oraz wygięciem grzbietu w łuk. Zwierzę może wydawać piskliwe odgłosy.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Choroba mokrego ogona u chomika syryjskiego lub dżungarskiego może doprowadzić do jego śmierci już w pierwszej dobie po wystąpieniu objawów. Ważne jest ich szybkie rozpoznanie i natychmiastowe udanie się do weterynarza. Leczenie polega na podaniu gryzoniowi antybiotyków i leków przeciw biegunce. Chory chomik syryjski lub dżungarski może łatwo zarazić inne zwierzęta, gdyż choroba ta jest zakaźna. Niezbędne będzie wyczyszczenie i odkażenie klatki oraz sprzętów, z którymi pupil miał styczność.

Choroby oczu u chomików

Choroby oczu u chomika bywają szczególnie groźne i niebezpieczne. Nieleczone przerzucają się na oczodół, a następnie do mózgu. Jakie objawy dają te choroby u chomika? Niepokój może zacząć wzbudzać częste i wielogodzinne mrużenie oczu przez gryzonia. Chore zwierzę będzie łzawiło i zamykało powieki. Częstym skutkiem infekcji jest także sączenie się ropnej wydzieliny z oczu. Niestety, właścicielom trudno jest rozpoznać powyższe objawy i reagują dopiero wtedy, gdy gałka oczna zrobi się wypukła i pojawi się na niej strupek.

Jest to już zaawansowane stadium choroby oczu chomika i nie ma szansy na uratowanie zakażonego oka. Można ocalić życie pupila i jego drugie oko, zabierając go jak najszybciej do weterynarza. Chomicze choroby mogą skończyć się tragicznie, dlatego warto się regularnie przyglądać, czy z pupilem wszystko w porządku.

Choroby u chomika – nowotwór

Najczęściej ofiarami nowotworów u chomików padają samice. Rak atakuje różne części organizmu gryzonia. Niestety, jeśli nowotwór zaatakuje organy wewnętrzne, leczenie prawie zawsze okazuje się bezskuteczne. Objawami tej choroby chomika jest wypadanie sierści, apatia i osłabienie. Gdy nowotwór rozwija się w układzie rozrodczym gryzonia, może dodatkowo wystąpić krwawienie z genitaliów. Wczesne wykrycie nowotworowej choroby chomików dżungarskich, syryjskich czy Roborowskiego może uratować im życie, dlatego każdy objaw trzeba jak najszybciej zgłosić lekarzowi weterynarii. 

Chomiki – choroby skóry 

Choroby skóry u chomika również występują bardzo często. Spowodowane mogą być zwykłą alergią, zakażeniem bakteriami, grzybami czy roztoczami. Zazwyczaj ich przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja gryzonia. Choroby skóry u chomika najczęściej objawiają się wypadaniem sierści, podrażnieniem i łuszczeniem się skóry oraz pojawianiem się licznych strupków. Zachowanie zwierzątka również może wzbudzić niepokój.

Chory chomik zachowuje się nadpobudliwie, intensywnie się drapie i biega po klatce tam i z powrotem. Choroby skóry u chomika są dla niego uciążliwe, dlatego należy zgłosić się ze zwierzęciem do weterynarza i zastosować się do jego wskazówek.

Chomik – choroby przenoszone na ludzi

Chomiki to miłe zwierzątka domowe, często traktowane jak członkowie rodziny. Niestety, jak każdemu zdarza im się zachorować. Należy pamiętać o tym, że choroby chomików bywają zaraźliwe nie tylko dla innych zwierząt, ale także dla ludzi. Chory chomik syryjski, dżungarski lub Roborowskiego może zarazić człowieka na przykład pasożytami, takimi jak tasiemce, nicienie czy pchły. Chomiki mogą być również nosicielami salmonellozy, leptospirozy i bakterii Escherichia coli .

Ważne, aby zachować środki ostrożności i przestrzegać zasad higieny podczas kontaktu ze zwierzętami. Choroby przenoszone przez chomiki mogą być niebezpieczne dla ludzi, dlatego należy dbać o czystość ich otoczenia i dokładnie myć ręce po każdej zabawie z pupilem.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości