Rasy królików domowych – charakterystyka najpopularniejszych

Rzuciła pracę, by opiekować się królikami
króliki
Źródło: Estelle Jung / EyeEm / Getty Images

Poszczególne rasy królików domowych różnią się między sobą wielkością, umaszczeniem, rodzajem sierści, kształtem głowy, wielkością uszu, kończyn i ogólnymi proporcjami sylwetki. Głównym kryterium podziału jest masa ciała. Wyróżnia się króliki miniaturowe, małe, średnie i duże.

  • Rasy królików miniaturek
  • Królik rasy baran
  • Królik rasy lew
  • Królik rasy rex
  • Królik rasy teddy
  • Królik rasy angora

Rasy królików mają różne przeznaczenie. Oprócz miniaturek, które są przede wszystkim naszymi domowymi pupilami, w Polsce występują rasy królików mięsnych oraz te, z których pozyskuje się skórę i futro – najczęściej są to króliki małych ras.

Zobacz też: Jakie są rasy chomików i czym się różnią?

Rasy królików miniaturek

Wszystkie rasy królików miniaturek mają status zwierząt towarzyszących. Ich masa ciała – w zależności od rasy – waha się od 0,7 do 1,5 kg. Długość ciała sięga do 40 cm, a długość uszu – 7,5 cm. Od tych założeń oczywiście zdarzają się odstępstwa. Miniaturki żyją ok. 10 lat. Najchętniej podejmują aktywność nocą i wcześnie rano. Hodowlę królików miniaturek rozpoczęto na początku XX wieku. Celem było uzyskanie zwierzęcia niewielkich rozmiarów, które będzie dobrym towarzyszem człowieka. Rasy królików miniaturowych doskonale się przyjęły i obecnie są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Tak jak wszystkie rasy królików pochodzą od dzikiego przodka.

Królik rasy baran

Królik miniaturka rasy baran wygląda bardzo niewinnie, ale w gruncie rzeczy jest wesoły i rozbrykany. Cechą charakterystyczną tych zwierząt są długie, leżące i miękkie uszy. Ponieważ są bardzo delikatne, królika nie wolno za nie podnosić, gdyż można mu w ten sposób zrobić krzywdę. Króliki rasowe baranki osiągają masę ciała od 1,5 do 1,9 kg. Mają skłonność do otyłości, dlatego opiekun powinien dbać o właściwą dietę i zapewnić swojemu podopiecznemu dużo ruchu, np. na wybiegu. Stosunkowo nową rasą są baranki teddy – długowłose. Budowa ich ciała jest taka sama jak u typowego baranka.

Królik rasy lew

Cechą charakterystyczną królika rasy lew jest dłuższa sierść w okolicach karku, która tworzy wrażenie lwiej grzywy. Włos na tułowiu jest krótki, a ogonek zakończony pędzelkiem. Waga tej rasy waha się od 0,8 do 1,2 kg. W stosunku do innych królików lewki mają krótsze uszy. Grzywa wymaga regularnego czesania. Rasa powstała ze skrzyżowania angory z belgijskim karłem. Króliki te mają delikatne kości, rozwinięty pyszczek i zaokrąglone ciało.

Królik rasy rex

Królik miniaturka rasy rex powstał przez przypadek w teksańskiej hodowli dużych reksów. W jednym z miotów narodził się mały króliczek, którego hodowczyni postanowiła skrzyżować z karłem holenderskim i to właśnie ta para jest protoplastą miniaturowych reksów. Królik rasy rex ma miękkie, gęste futro złożone z włosów puchowych i okrywowych o długości od 18 do 21 mm. Waga tej rasy dochodzi do 2 kg. Reksy różnią się od innych ras królików miniaturek proporcjami ciała, które odziedziczyły po dużych rasach królików . Mają wyraźnie zaznaczoną szyję, szerokie czoło i odstające uszy. Są przyjaźnie nastawione do człowieka i bardzo ciekawskie.

Królik rasy teddy

Karzełek teddy wyglądem przypomina pluszowego misia. Całe jego niewielkie ciało pokrywa długa, gęsta i miła w dotyku sierść. Jak w przypadku wszystkich odmian długowłosych, królika rasy teddy należy regularnie szczotkować – co najmniej dwa razy w tygodniu, a sfilcowaną sierść najlepiej wyciąć. Typowe cechy tej rasy to krótkie, walcowate ciało, prawie niewidoczna szyja, szeroka głowa, zaokrąglone biodra, krótkie, małe i szczupłe kończyny oraz charakterystyczne wole występujące u obu płci. Uszy królika mają długość od 4 do 7,5 cm, są zaokrąglone i mocno owłosione, oddzielone od siebie długimi włosami. Waga dorosłego osobnika wynosi od 800 do 1700 g. Samice tego gatunku wykazują silny instynkt macierzyński. Odmianą tej rasy są długowłose baranki teddy.

Królik rasy angora

To jedna z najstarszych ras królików miniaturowych. Charakteryzuje się długim futrem, które wymaga codziennej pielęgnacji ze strony człowieka – królik rasy angora sam sobie nie radzi z tym zadaniem. Dawniej był traktowany wyłącznie użytkowo jako rasa królika futerkowego . Obecnie jest również jednym z gatunków domowych pupili. To jedna z trudniejszych w hodowli rasy królików miniaturek . Wymaga codziennego szczotkowania sierści oraz wycinania sfilcowanego włosia. W celu ułatwienia sobie i królikowi zabiegów pielęgnacyjnych można pupila ostrzyc. W przypadku angor bardzo ważna jest także odpowiednia dieta. Ze względu na długi włos w układzie pokarmowym tego królika mogą się tworzyć bezoary – dostarczanie podopiecznemu właściwych składników pokarmowych wspiera ich usuwanie. Niestety, do sierści często przyklejają się także odchody królika, co też trzeba wziąć pod uwagę podczas codziennej pielęgnacji. Waga dorosłego osobnika sięga 1,5 kg. Pod względem charakteru króliki rasy angora są bardzo przyjazne i towarzyskie. Nie sprawiają problemów przy szczotkowaniu ani innych zabiegach.

Zobacz też: Popularne zwierzęta domowe – gryzonie

Decydując się na zakup królika, pamiętaj, że oprócz dobrze wyposażonej klatki powinien on mieć do codziennej dyspozycji również wybieg. Dla dobrego samopoczucia tego zwierzątka bardzo ważna jest możliwość swobodnego skakania.

Zobacz też:

Zobacz film: Zaadoptuj królika. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie