Co decyduje o tym, że to miejsce jest tak wyjątkowe? Ojcowski Park Narodowy położony jest w obrębie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przez cały jego teren przebiega droga asfaltowa, dlatego bez problemu można zabrać tam nawet dzieci w wózkach. Ojcowski Park Narodowy można też zwiedzać z psem – to doskonałe miejsce dla czworonoga do wybiegania się. Park charakteryzuje się pięknymi, niespotykanymi formacjami skał wapiennych o różnej wielkości i najróżniejszych kształtach. Skały w tym miejscu nazywane są ostańcami, ze względu na ich dużą odporność na erozję, a co za tym idzie, również imponujący wiek – pochodzą z okresu jury. Przez Ojcowski Park Narodowy przepływa rzeka Prądnik, która nadaje okolicy jeszcze większy urok.
Wyprawy w góry
Ojcowski Park Narodowy – szlaki
Przez Ojcowski Park Narodowy przebiega kilka szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych. W przypadku rowerów istnieje jednak kilka wyjątków. Zakaz rowerowy obowiązuje na następujących szlakach:
- niebieskim – od Bramy Krakowskiej do Góry Chełmowej;
- zielonym – od kas zlokalizowanych przy Jaskini Ciemnej do zjazdu do Doliny Prądnika;
- czarnym – od stawów rybnych do Jaskini Łokietka.
Poruszanie się szlakami Ojcowskiego Parku Narodowego i okolic wymaga odpowiedniego przygotowania – należy pamiętać o wygodnym obuwiu, wodzie do picia i tabliczce czekolady dla wzmocnienia sił. Jura Krakowsko-Częstochowska to wspaniałe miejsce na zorganizowanie obozu wędrownego, który przechodził będzie właśnie przez Ojcowski Park Narodowy. Szlaki piesze dają tutaj wiele możliwości. Na wędrówkę dobrze jest przeznaczyć ok. 5 dni, zaczynając od Rynku Głównego w Krakowie, a kończąc na Jasnej Górze w Częstochowie.
Ojcowski Park Narodowy – szlak czerwony
Najsłynniejszy jest szlak czerwony, który kiedyś był nazywany Szlakiem Orlich Gniazd. Zaczyna się już w Krakowie i prowadzi przez Giebułtów, Prądnik Korzkiewski, Ojców, Młynnik, Pieskową Skałę i Sułoszową. Szlak wiedzie 14 km przez teren Ojcowskiego Parku Narodowego, poprzez dolinę rzeki Prądnik do Bramy Krakowskiej.
Wzdłuż szlaku znajdują się najważniejsze w Ojcowskim Parku Narodowym atrakcje: Źródło Miłości, Źródło św. Jana, Chata Pustelnika w skale Sukiennice, willa "Pod Koroną", skałka Igła Deotymy, kościół i pustelnia św. Salomei, Maczuga Herkulesa, Zamek w Pieskowej Skale, młyny z XIX wieku oraz plantacja brzóz ojcowskich.
Szlak żółty w Ojcowskim Parku Narodowym
Trasa szlaku rozpoczyna się w Krzeszowicach i prowadzi przez Szklary, Wierzchowice, Murownię, Dolinę Prądnika, Dolinę Sąspowską, Sąspów i Pieskową Skałę. Wiedzie przez liczne dolinki jurajskie. Na teren Ojcowskiego Parku Narodowego wchodzi obok domu pomocy społecznej, skąd przechodzi do Bramy Krakowskiej, a następnie w stronę ujścia potoku Sąspówka. Dalej przechodzi malowniczą Doliną Sąspowską, która leży pomiędzy górami Chełmową i Złotą. Na dnie doliny widać soczyście zielone łąki. Niezwykłe wrażenie robią w Ojcowskim Parku Narodowym jaskinie, widoczne na zboczach gór. Po drodze warto zwrócić uwagę na malowniczy Wąwóz Jamki i Żródło Harcerza. Dalej szlak przechodzi przez Sąspów, Kalinów, by zakończyć się w Pieskowej Skale.
Szlak niebieski – Ojcowski Park Narodowy
Trasa: Rudawa – Dolina Będkowska – Jerzmanowice – Czajowice – Ciasne Skałki – Brama Krakowska – Ojców – Grodzisko – Skała – Tarnawa – Glanów – Wolbrom – Ogrodzieniec – Mstów.
Szlak ten jest zwany szlakiem Warowni Jurajskich. Na teren Ojcowskiego Parku Narodowego wkracza się od jego zachodniej granicy, poprzez końcowy odcinek Czajowic, wąwóz Ciasne Skałki, do Bramy Krakowskiej. Warto tutaj zwrócić uwagę na widok na Górę Koronną. Szlak ten łączy się z czerwonym w Dolinie Prądnika, poprzez Ojców, Grodzisk i Skały. Przez Ojcowski Park Narodowy przebiega 9 km szlaku.
Ojcowski Park Narodowy – szlak czarny
Szlak czarny rozpoczyna się w Grocie Łokietka i wiedzie przez Chełmową Górę, Jonaszówkę, Ojców, Złotą Górę, Kaliski, Młynnik, Słoneczną Górę, Herianówkę, stawy i Pieskową Skałę. Po terenie Ojcowskiego Parku Narodowego biegnie przez 9 km. Początek szlaku jest przy Grocie Łokietka. Można dotrzeć do niej z przystanku w Czajowicach lub z parkingu zlokalizowanego we wsi. Po zwiedzeniu groty podąża się wzdłuż oznaczeń szlaku, aż do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim. Wybierając szlak niebieski, dochodzi się do Bramy Krakowskiej, a następnie do Ojcowa. Podążając szlakiem czarnym, idzie się skałą Jonaszówka, z której roztacza się piękny widok na Ojców i ruiny zamku. Dalej szlak wiedzie do wzgórza zamkowego, a z niego na parking w Złotej Górze, gdzie warto odpocząć. Na chwilę opuszcza Ojcowski Park Narodowy, aby przejść przez wieś Wola Kalinowska. Kilkukilometrowa wędrówka prowadzi ponownie w granice parku, gdzie mija się Młynnik, Słoneczną Górę, przysiółek Herianówka, Wielmoże, stawy, by na koniec trafić pod Zamek w Pieskowej Skale.
Zobacz także:
- Korona Ziemi – złoty medal, o którym marzy każdy alpinista
- Larisa – miasto w Grecji. Co warto w nim zobaczyć?
- Karaganda – co warto wiedzieć o tym mieście?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: sanzios85/Getty Images