Annecy to wyjątkowe miasto we Francji, często określane mianem alpejskiej Wenecji dzięki obecności licznych mostów i kanałów. Położone jest nad krystalicznie czystym jeziorem o tej samej nazwie. Oprócz malowniczej lokalizacji wyróżnia się urokliwą, pełną klimatu zabudową.
W starożytności w pobliżu dzisiejszego obszaru miasta znajdowała się rzymsko-galicyjska osada, jednak w VI w. została ona opuszczona. Kolejny gród powstał nad rzeką Thieu, nazwano go wówczas "Nowe Annecy". W XVI w. miasto stało się ważnym ośrodkiem kontrreformacji, do którego uciekali katolicy przed genewskimi kalwinistami. W młodości w Annecy przebywał m.in. Jakub Rousseau, a atmosfera uniwersyteckiego miasteczka utrzymuje się tu do dziś.
Wyprawy w góry
Wyprawy w góry
Jezioro Annecy – krystalicznie czysta woda w sercu Alp Sabaudzkich
Polodowcowe jezioro Annecy znajduje się w samym sercu Alp Sabaudzkich. To drugie co do wielkości jezioro we Francji. Dzięki temu, że spływają do niego źródlane wody z alpejskich szczytów, jest jednym z najczystszych jezior w Europie. Znajduje się na wysokości 447 m n.p.m., a najwyższy górski szczyt w okolicy sięga 2351 m n.p.m. Jezioro Annecy w 2008 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można je podziwiać, przebywając również w kilku innych miejscowościach.
Annecy – co warto zobaczyć w alpejskiej Wenecji?
Do największych turystycznych atrakcji w Annecy można zaliczyć przepiękne stare miasto, które przecinają kanały oraz czarujące ulice z arkadami. Pobyt warto rozpocząć od spaceru po moście Zakochanych, a następnie przejść w kierunku usytuowanego na małej wysepce le Palais de l'Isle. To wybudowany w XIII w. pałacyk, który miał dawniej stanowić więzienie oraz siedzibę sądu. Stamtąd warto podążyć w kierunku pobliskiego wzgórza, gdzie mieści się zabytkowy zamek Annecy.
W alpejskiej miejscowości znajduje się wiele kościołów, ponieważ była ona ważnym ośrodkiem kontrreformacji. Warto przejść się zatem do katedry św. Piotra z XVI w., do której przeniesiono siedzibę biskupstwa genewskiego – sam biskup został wypędzony wówczas przez kalwinistów z Genewy. W środku można podziwiać wiele dzieł stworzonych w okresie baroku, a także XIX-wieczne organy. Godny uwagi jest również gotycki kościół św. Maurycego, poświęcony patronowi miasta. Reprezentuje on styl flamboyant, czyli nurt w architekturze pełen bogatych elementów imitujących kształt płomieni. Do interesujących miejsc należy także bazylika Nawiedzenia, która powstała w XX w. Stanowi miejsce pochówku św. Franciszka Salezego, który jest wyjątkowo mocno czczoną postacią wśród tutejszych katolików. Z tarasu bazyliki rozciąga się wspaniały widok na miasto.
Jak spędzić czas w otoczeniu jezior i górskich szlaków? Aktywny wypoczynek w Annecy
Oprócz samego jeziora w Annecy znajduje się kilkanaście kameralnych plaż. Tam z kolei wiele osób uprawia sporty wodne, poczynając od pływania i nurkowania poprzez kajakarstwo i żeglarstwo aż do nart i rowerów wodnych. Warto jednak pamiętać, że większość plaż pokryta jest kamieniami oraz trawą. Po samym jeziorze pływają łabędzie, a w ramach rozrywki można wybrać się statkiem na minirejs. Okolica ta jest otoczona również gęstą siecią ścieżek rowerowych.
Niedaleko jeziora znajdują się liczne szlaki górskie, a w dobrych warunkach pogodowych można zauważyć szczyt Mont Blanc. Aby poobserwować go z innej, wyższej perspektywy, należy dojechać najpierw do miejscowości Chamonix, a następnie wjechać kolejką górską na szczyt pobliskiej góry Aiguille du Midi.
W okolicy znajdują się również wodospady – Cascade d'Angon, pod którymi można samodzielnie przejść. Zachwyceni będą także miłośnicy alpejskiej fauny, którzy mogą za darmo wejść do rezerwatu zwierząt górskich – Parc animalier Grande Jeanne. Warto spróbować także słynnej lokalnej kuchni – tutejsze smaki zostają w pamięci na całe życie. Wiosną i latem, kiedy wszystko wokół kwitnie, warto spędzić czas na powietrzu, w jednej z lokalnych kawiarenek.
Co roku, latem, odbywa się również Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych. W 2016 r. z tej okazji w Annecy pojawiło się wielu Polaków, ponieważ Polska została gościem honorowym festiwalu. Dzięki temu widzowie mogli zapoznać się z cenionym na całym świecie, bogatym dorobkiem polskiej animacji.
Zobacz także:
- Uroki Lindos, starożytnej osady na Rodos
- Słowacki Raj. Co warto zobaczyć? Szlaki i atrakcje
- Wodospad Kamieńczyka – odkryj jego wszystkie tajemnice
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Stephane COUTTEEL/Getty Images