Karaganda – co warto wiedzieć o tym mieście?

mapa Kazachstanu
Karaganda – co warto o nim wiedzieć?
Źródło: dk_photos/Getty Images
Karaganda leży w Kazachstanie, jest stolicą obwodu karagandyjskiego. Na terenie miasta działa wiele szkół wyższych, uniwersytet oraz siedziba Związku Polaków w Kazachstanie. Jest to ważny ośrodek wydobycia węgla oraz ośrodek przemysłowy.

Karaganda utożsamiana jest przede wszystkim z zagłębiem węglowym. Nie jest to miasto typowo turystyczne, jednak znajdzie się w nim kilka miejsc, które turysta z ciekawością obejrzy, np. Katedra Matki Bożej Fatimskiej, muzea czy pomniki zlokalizowane w różnych częściach miasta.

Zobacz wideo: Podróże samolotem i nie tylko

Podróże samolotem i nie tylko 

Źródło: Dzień Dobry TVN
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Kazachstan – Karaganda

Kazachstan to Państwo położone w większej części w Azji Środkowej, a także w Europie Wschodniej. Kazachstan powstał w 1991 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego, ma dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego i graniczy z pięcioma państwami. Państwo podzielone jest na 3 miasta wydzielone i 14 obwodów. Jednym z nich jest obwód karagandyjski, którego stolicą jest Karaganda. Obwód karagandyjski jest największym obwodem w Kazachstanie. Jego powierzchnia zajmuje 428000 km2, a zamieszkuje go ok. 1,375 mln ludzi. Obwód ten nie graniczy z żadnym państwem, jednak z niemal każdym innym obwodem. W obwodzie karagandyjskim wyróżnia się dziewięć regionów: Abaj, Aktogaj, Bukar Żyrau, Karkarały, Nura, Osakarow, Szet, Ułytau, Żargaarka. Karaganda jest zagłębiem węgla kamiennego. W mieście działa również wiele firm i fabryk zajmujących się przemysłem maszynowym, chemicznym, spożywczym, a także przemysłem budowlanym. Działa tu uniwersytet powstały w latach 70. XX wieku, a także Związek Polaków w Kazachstanie. W Karagandzie znajduje się również siedziba katolickiej diecezji.

Historia Karagandy

W połowie XIX wieku na terenie dzisiejszego miasta zaczęły pojawiać się osady. Było to związane przede wszystkim z wydobyciem węgla kamiennego, które na tych terenach odbywało się na dużą skalę. Wydobywany węgiel kamienny zaopatrywał znajdującą się niedaleko hutę miedzi, a później zaopatrywano nim nawet regiony Uralu. W latach 30. XX wieku Karaganda otrzymała prawa miejskie i została ustanowiona centrum obwodu. W czasie II wojny światowej nadal była ważnym ośrodkiem wydobywczym – Niemcy, którzy zajęli Donieckie Zagłębie Węglowe (wschodnia Ukraina – region również bogaty w złoża węgla kamiennego, a także soli kamiennej), zdecydowali się na przeniesienie maszyn z tego regionu właśnie do Karagandy.

Zobacz wideo: Kryzys w Kazachstanie

Kryzys w Kazachstanie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Karaganda – miejsca, które warto zobaczyć

W centrum miasta znajdują się Plac Niepodległości i Prospekt Buchar. Katedra poświęcona Matce Boskiej Fatimskiej to jedno z miejsc, które warto zobaczyć w Karagandzie. Na całym świecie jest 14 diecezji, których patronką jest Matka Boża Fatimska. Znajdują się one m.in. w Portugalii, w Mozambiku czy w Indiach, ale także na terytorium dawnego Związku Radzieckiego – w Karagandzie właśnie. Angelo Sodano, legat papieski, chciał aby katedra ta stała się centrum życia duchowego całego regionu karagandyjskiego. Na fasadzie świątyni zobaczyć można figurę Niepokalanego Serca Maryi. W Karagandzie znajduje się również Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Główna część kościoła została zbudowana w Omsku i przewieziona. Kościół, a w zasadzie kaplica, jest drewniana i zachwyca swoim klimatem. Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Karagandzie, jest Muzeum Pamięci Ofiar Politycznych Represji w Dolince. Jest to miejsce bardzo przygnębiające, które ukazuje, jak wiele osób straciło życie przez represje komunistyczne. W mieście znajduje się również wiele pomników, m.in. Gwiazda Niepodległości, Pomnik Kosmonautyki, Pomnik Ofiar Represji Politycznych, Statua Abai Kunanbayev, popiersie Zhambyla Żabajewa, pomnik Mustafino czy Kanysza Setpayeva. W największym mieście obwodu karagandyjskiego nie mogło zabraknąć również meczetu. W Karagandzie stoi największy w Kazachstanie meczet katedralny. W Karagandzie znajduje się również zoo. Jego stan nie jest najlepszy, jednak jest tu sporo pięknych zwierząt, m.in. duże ilości lam czy wielbłądów. Spacerując po targu w Karagandzie, dostrzeże się całe mnóstwo rzeczy sprowadzanych z Chin, jednak można znaleźć tu perełki – typowo regionalne wyroby, np. czapki z szynszyli czy popularne w Kazachstanie skarpety z sierści psa. Chociaż Karaganda nie jest typowym turystycznym miastem, można zobaczyć tu ciekawe miejsca. Spacerując po mieście, często można natknąć się na licznie zamieszkującą te tereny Polonię.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości