Choć kazachstański Szymkent to miasto przemysłowe, znajduje się w nim wiele wartych zobaczenia miejsc i zabytków. Na szczególną uwagę zasługują również jego okolice i położone wokół miejscowości. Co warto zobaczyć, odwiedzając południowy Kazachstan?
Kazachstan – zapomniany kraj Azji Środkowej
Kazachstan nie należy do popularnych kierunków turystycznych. Słynne kazachskie stepy mają niepowtarzalny klimat, ale potrafią znużyć swoimi pustymi przestrzeniami i często monotonnymi krajobrazami. Z tego też powodu odwiedzający Kazachstan turyści na swoje podróżnicze cele obierają zazwyczaj takie miejsca, jak znajdujący się we wschodniej części kraju Kanion Szaryński czy okolice wielkiego jeziora Bałchasz. Popularnymi ośrodkami turystycznymi są także większe miasta, jak Karaganda, Ałmaty, Szymkent czy stolica Kazachstanu Astana. Mimo to Kazachstan wciąż stanowi kraj nieco zapomniany przez turystów, którzy na swoje wakacyjne kierunki obierają częściej sąsiadujące z Republiką Chiny lub znajdującą się nieopodal Mongolię.
Co warto zobaczyć w mieście Shymkent?
Położony w południowej części Kazachstanu Szymkent to miasto typowo przemysłowe. Rozwinęło się w nim przede wszystkim górnictwo, hutnictwo ołowiu i przemysł maszynowy, ale także włókienniczy, chemiczny i skórzany. Szymkent jest również miastem uniwersyteckim oraz ważnym kazachstańskim ośrodkiem kulturalnym. Choć nie jest typowo turystyczną miejscowością, znajduje się w nim wiele wartych odwiedzenia miejsc i zabytków. Przede wszystkim warto przespacerować się zarówno głównymi ulicami miasta, jak i bocznymi uliczkami i dzielnicami mieszkalnymi. W przewodnikach i informacjach turystycznych znaleźć można specjalne mapki przedstawiające trasę poprowadzoną obok najważniejszych w mieście pomników i monumentów, których w Szymkent nie brakuje (np. Pomnika Niepodległości czy sowieckiej statuy Kaldayakova) W trakcie spaceru warto wybrać się na Wielki Bazar, znajdujący się w centralnej części miasta. Zakupić na nim można regionalne wyroby oraz skosztować tradycyjnej kazaskiej kuchni. Od zgiełku miasta odpocząć można w pełnym bujnej roślinności i dzieł sztuki parku Dendro lub w parku Abay, gdzie podziwiać można nietuzinkowy pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej kazachskich żołnierzy.
Południowy Kazachstan, czyli co zwiedzić w okolicy Szymkent?
Pełen różnorodnych miejsc noclegowych Szymkent stanowi idealną "bazę wypadową" dla tych, którzy pragną zwiedzić południowy Kazachstan. Rejon ten to prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek pośród wyjątkowej, dzikiej natury. Nieopodal Szymkent znajdują się dwa leżące na granicy z Uzbekistanem ważne ośrodki przyrodnicze: Park Narodowy Sairam-Ugam oraz Rezerwat Przyrody Aksu-Zhabagly. Przez obydwa poprowadzone zostały liczne szlaki turystyczne, biegnące przez najpiękniejsze miejsca parków, bogate w liczne punkty widokowe i miejsca do obserwacji zwierzyny. Mieszkają w nich m.in. kozice górskie, wilki, jelenie i niedźwiedzie. Kierując się na północny-zachód od Szymkent, znaleźć zaś można jeden z ważniejszych zabytków Kazachstanu – Mauzoleum Chodży Ahmada Jasawiego. Wzniesione z rozkazu Timura mauzoleum dla sufickiego mistyka powstało w XIV w., ale do dziś zachowało swój pierwotny wygląd. Zabytek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w całej Azji Środkowej. Z Szymkent z łatwością można dostać się również do położonej o dwie godziny drogi samochodem stolicy Uzbekistanu – miasta Taszkient. Stanowi ono najważniejszy ośrodek przemysłowy i kulturalno-naukowy kraju, a zwiedzić w nim warto przede wszystkim liczne islamskie budynki sakralne. Taszkienckie meczety to bowiem prawdziwe perły architektoniczne, zasługujące na szczególną uwagę.
Zobacz także:
- Szkolne wpadki dzieci i rodziców. "Dostałem kiedyś trzy dwóje na jednej lekcji"
- Mama Ani Przybylskiej wspomina córkę: "Mam czasem takie wrażenie, jakby wyjechała i wróci"
- "(Od)wagi dzieciaki!" - akcja społeczna Dzień Dobry TVN. Pomagamy rodzicom zadbać o zdrowie najmłodszych
Zobacz wideo: Powrót do pracy po urlopie
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF