Newsy

Loty do Ukrainy zostały wstrzymane. Przestrzeń powietrzna nad krajem została zamknięta

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Samolot na lotnisku

Wszystkie loty do Ukrainy z Polski zostały odwołane. Zarówno LOT, jak i inne linie lotnicze odwołały swoje rejsy. W związku z rosyjską inwazją przestrzeń powietrzna dla lotnictwa cywilnego nad terenami Ukrainy została zamknięta. 

Wszystkie loty do Ukrainy zostały wstrzymane

Jak poinformowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej: "W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Ukrainą dla cywilnych statków powietrznych, samoloty, które leciały w tym kierunku, zostały bezpiecznie przekierowane. Aktualnie nie odbywają się wloty na i z Ukrainy". Spółka PLL LOT odwołała wszystkie rejsy z Polski do Ukrainy, także linia Wizz Air zablokowała te połączenia. 

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ALERTY RCB
ALERTY RCB
wideo 2/2

Wydany został NOTAM o zamknięciu ukraińskiej przestrzeni powietrznej dla lotów cywilnych. Jest to depesza wydawana dla wszystkich użytkowników statków powietrznych oraz osób mających związek z lotnictwem. Z angielskiego Notice to AirMan, czyli zawiadomienie dla lotnika, w skrócie NOTAM. 

W swoim oświadczeniu, linia Wizz Air, napisała: "z uwagi na bieżące wydarzenia na Ukrainie i zamknięcie przestrzeni powietrznej, Wizz Air z przykrością informuje naszych klientów, że linia lotnicza musi tymczasowo zawiesić wszystkie operacje lotnicze w kraju. Pasażerowie z rezerwacją lotów przylatujących lub odlatujących z Ukrainy mogą znaleźć więcej informacji na wizzair.com lub za pośrednictwem infolinii: 00380 893 202 532. Bezpieczeństwo naszych pasażerów i załogi pozostaje naszym priorytetem i mamy nadzieję, że sytuacja na Ukrainie wkrótce się poprawi". 

Samoloty omijają strefę powietrzną Ukrainy

EASA - Europejska Agencja Bezpieczeństwa lotniczego ostrzegła linie lotnicze, aby zachowały szczególną ostrożność w przestrzeni powietrznej w promieniu 100 mil (czyli 185 km) morskich od granicy białorusko-ukraińskiej i rosyjsko-ukraińskiej. Ponadto, zaapelowała o unikanie lotów nad samą Ukrainą. W związku z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji ze środy na czwartek (23-24 lutego) Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych.

Jak poinformowała PAŻP, wszystkie samoloty, które leciały w kierunku Ukrainy zostały bezpiecznie przekierowane. Dodała także, że monitoruje sytuację i na terenie polskiej przestrzeni powietrznej bezpieczeństwo jest zapewnione. Służby techniczne i operacyjne funkcjonują normalnie.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Hans-Peter Merten/Getty Images

Pozostałe wiadomości