samolot

  samolot

  Australijski przewoźnik zapowiedział, że uruchomione zostanie bezpośrednie połączenie z Sydney do Londynu. Byłby to najdłuższy lot pasażerski na świecie - podróż ma trwać 20 godzin. Kiedy pierwsze loty? Jaki przewoźnik planuje tak długie podróże?

  Ukraińscy przywódcy już od dłuższego czasu proszą o zamknięcie przez NATO nieba nad Ukrainą. Spowodowałoby to całkowity zakaz lotów nad krajem. W tym czasie Rosja wprowadza strefę z zakazem lotów nad Donbasem. 

  W Polsce są tylko dwie kobiety, które pełnią funkcję koordynatora ruchu naziemnego. Jedną z nich jest 27-letnia Joanna Filipek pracująca na łódzkim lotnisku. - W ogóle nie czuję, że pracuję. Każdy samolot, który stratuje, ląduje sprawia mi ogromną satysfakcję - mówi

  Szacuje się, że jedna na cztery osoby boi się latać samolotem. Jedni już na samą myśl o rejsie wpadają w panikę, inni - przez całą podróż nerwowo zaciskają pięści. Dlatego w Dzień Dobry Wakacje zapytaliśmy pilota, Dominika Pundę, czy faktycznie jest się czego obawiać.

  Stewardessy w większości linii lotniczych wyglądają podobnie. Ich znakiem charakterystycznym są spódnice, buty na obcasie, dopasowane marynarki, koszule z rozpiętym guzikiem i chustki zawiązane pod szyją. Okazuje się jednak, że część z nich ma dość takich stylizacji. Z tego powodu jeden z podniebnych przewoźników zdecydował się na odmianę ich wizerunku. To początek wielkich zmian.

  Strach przed lataniem może przyjmować różne formy – często jest to obawa przed nagłą awarią, niewykrytą usterką czy złą pogodą, która może wpłynąć na przebieg lotu. Lęk ten dotyczy wielu osób, choć znaczna większość z nich nigdy nie miała do czynienia z wyżej wymienionymi doświadczeniami. Nazwa, która określa strach przed lataniem, to awiofobia. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitej rezygnacji z podróży samolotami lub ogromnego stresu w sytuacji, gdy lot jednak okaże się konieczny.