Od 1 stycznia 2017 roku Polacy nie muszą posiadać wizy do Kazachstanu, jeśli podróżują w celach turystycznych lub biznesowych. Zniesienie wiz do Kazachstanu spowodowało znaczący wzrost zainteresowania krajem. Nasi rodacy coraz chętniej odkrywają ten zagadkowy region świata.
Kazachstan – wiza i inne ważne informacjePodróżując do Kazachstanu na okres krótszy niż 30 dni, obywatele Polski nie mają obowiązku posiadania wizy. Dotyczy to wyjazdów w celach turystycznych oraz biznesowych, natomiast jeśli naszym celem jest nauka, działalność misyjna, praca lub służbowy przejazd w transporcie międzynarodowym, w każdym z tych przypadków wymagana jest wiza do Kazachstanu. Dokumenty należy złożyć w ambasadzie znajdującej się w Warszawie. W wyjątkowych okolicznościach pozwolenia na wjazd oraz pobyt wydawane są na lotniskach Ałmaty i Astana. Wymaga to wielu formalności, dlatego zaleca się załatwienie wszystkich spraw wizowych w ambasadzie tego kraju jeszcze przed wyjazdem.
Nie uzyskamy pozwolenia na wjazd w przypadku przekroczenia granicy koleją, samochodem lub samolotem na lotniskach innych niż Ałmaty i Astana. Aby otrzymać wizę, paszport musi mieć minimum 6-miesięczny okres ważności, licząc od daty planowanego wjazdu na terytorium kraju oraz posiadać co najmniej jedną wolną stronę. Wymagana jest jedna fotografia, wniosek wizowy oraz inne dokumenty (zależne od tego jakiego rodzaju będzie nasza wiza ). Ambasada Kazachstanu znajduje się w Warszawie. Wizy na okres dłuższy niż 30 dni uprawniające do więcej niż jednego wjazdu, wydawane są po otrzymaniu tak zwanego "poparcia wizowego", które wydawane jest przez Departament Służby Konsularnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kazachstanu.
Obywatele krajów OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), w tym Polski, są zwolnieni z obowiązku meldunkowego na terenie Kazachstanu. Musimy jednak otrzymać dwie pieczątki oraz karteczki imigracyjne. Na lotnisku wypełniamy specjalny druk, dzięki któremu dostaniemy drugą, prostokątną pieczątkę stanowiącą zaświadczenie o meldunku. Choć wizy do Kazachstanu zostały zniesione, kierowcy przejeżdżający przez ten kraj, jeśli nie zatrzymują się w żadnej miejscowości dłużej niż 5 dni, muszą zgłosić się do najbliższego posterunku policji imigracyjnej, aby zameldować swój pobyt. Takie zgłoszenie ważne jest 3 miesiące. Akredytowane hotele również mają możliwość meldunku, jednak przed wybraniem obiektu hotelowego należy sprawdzić, czy ma on takie uprawnienia.
Jeśli zgubimy lub zniszczymy kartki imigracyjne, należy jak najszybciej (maksymalnie do 3 dni roboczych) złożyć oświadczenie do Instytutu Spraw Wewnętrznych, który po weryfikacji wyda nam duplikaty. 30-dniowa wiza upoważnia nas do podróżowania po kraju z kilkoma wyjątkami. Turyści odwiedzający Kazachstan muszą starać się o specjalne pozwolenie umożliwiające wspinaczkę górską na terenach przygranicznych. W proces załatwiania tego dokumentu zaangażowane są firmy turystyczne. Przemierzając Kazachstan bez wizy samochodem, musimy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Warto wiedzieć, że lokalni kierowcy rzadko respektują przepisy prawa, drogi są bardzo kiepskiej jakości i w zdecydowanej większości pozbawione oznakowania. Kolejną sprawą jest paliwo. Należy unikać lokalnych stacji, gdyż w większości oferują one benzynę o bardzo kiepskiej jakości. Niestety, tankując na dużych stacjach, również nie możemy być pewni jakości paliwa.
Kazachstan systematycznie znosi wizy, pomimo iż infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta. Szczególnie cenią sobie ten kraj osoby, które chcą uciec od nowoczesnych technologii i życia w internecie. Pamiętajmy: jeśli planujemy odwiedzić Kazachstan, wiza na lotnisku jest bardzo trudna do otrzymania i wydawana wyłącznie w szczególnych przypadkach. Należy bezwzględnie przestrzegać daty wyjazdu z kraju, gdyż nielegalny pobyt może skutkować grzywną w wysokości około 300 euro, zakazem wjazdu na terytorium kraju, a nawet aresztem. W przypadku pytań o wizy oraz inne dokumenty, konsulat Kazachstanu w Warszawie udziela wszystkich niezbędnych informacji, a także udostępnia wzory pism. Biznesowa wiza uprawniająca do wielokrotnego wjazdu przez okres jednego roku kosztuje około 170 euro.
Zobacz także:
- Oni opuścili nas w 2021 roku. Ich role filmowe i piosenki pozostaną na zawsze. Kto zmarł w tym roku?
- Agata Młynarska wspomina zmarłego tatę. "Zalewa mnie fala tęsknoty za tym, co nie wróci"
- Marek Dyjak o ostatnim krążku i przyjaźni z Januszem Palikotem. "Będę śpiewał do końca życia, jeśli choroba mi na to pozwoli"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Bilal Arslan/Getty Images