Zamek Orawski uchodzi za jeden z najciekawszych i najładniejszych zamków na Słowacji, a także w całej Europie. Nic więc dziwnego, że ciągną tutaj rzesze turystów, a sam zamek określa się mianem cudu natury.
Zamek Orawski został zbudowany na wapiennej skale o wysokości 112 metrów. Przez wiele wieków czyniło to z niego bardzo trudną do zdobycia twierdzę. Było to szczególnie ważne właśnie w Dolinie Orawy, przez którą biegł jeden z najważniejszych szlaków handlowych i militarnych Europy.
Zamek Orawski – zamek na skale
Zamek Orawski położony jest w dolinie, która charakteryzuje się zielonymi stokami gór oraz pionowymi skałami, opadającymi właściwie prosto do nurtu płynącej w pobliżu Orawy. Skała, na której został zbudowany Zamek Orawski, jest pod tym względem wyjątkowa. Nie opada ku rzece i składa się z gładkich ścian, które wydają się nie do zdobycia. Skała ta należy do Pienińskiego Pasa Skałkowego, ciągnącego się od Małych Karpat do Rumunii.
Zobacz wideo: Kot podróżnik
Historia Zamku Orawskiego
Zamek Orawski pojawia się w pisemnych zapisach w XII wieku. Najstarsze zapisy historyczne świadczą, że pierwotnie był on majątkiem królewskim. Nie wiadomo, kto wybudował twierdzę. Wiadomo natomiast, że król Węgier w 1241 roku przejął go we władanie i ustanowił w Zamku Orawskim swojego kasztelana. Zamek był niegdyś także siedzibą żupana orawskiego. Na przemian przechodził z rąk króla do rąk bogatych ziemian.
Przez setki lat mieszkali tutaj przede wszystkim rycerze oraz hrabiowie, których zadaniem było zarządzanie majątkiem zamkowym oraz (niejednokrotnie) całym obszarem Orawy. W XV stuleciu władał nim na przykład Piotr Komorowski, Polak, żupan Orawy i Liptowa. Musiał on jednak w 1474 roku sprzedać zamek królowi Węgier po wyjątkowo niskiej cenie. Była to kara za popieranie polskiego pretendenta do tronu węgierskiego – Kazimierza Jagiellończyka.
Zamek Orawski wielokrotnie stawał się przedmiotem targów i sporów między królem węgierskim a wysoką szlachtą i arystokracją. W połowie XVI wieku zamek podarowano Franciszkowi Thurzonowi, którego następcy władali Zamkiem Orawskim aż do II wojny światowej. To właśnie rodzina Thurzonów odpowiada za wysiłek restauratorski, który pozwolił odtworzyć budowlę po poważnym pożarze, który wybuchł w XIX wieku. Już w 1868 roku urządzono tutaj jedno z najstarszych muzeów na Słowacji (która wówczas wchodziła w skład Austro-Węgier). Ostatnie prace budowlane przed przejściem Zamku Orawskiego w ręce państwa przeprowadził na przełomie XIX i XX wieku József Pálffy.
Zamek Orawski – zwiedzanie
Zamek Orawski na Słowacji ostatnią i największą rekonstrukcję przeszedł w latach 1953–1968. Obecnie tworzy zespół zamkowy o zmienionym kształcie. Jest to kompleks architektoniczny o bogatych zbiorach przedmiotów artystyczno-historycznych. Zachowała się część wnętrz budowli z okresu gotyku, renesansu i romantyzmu. Najlepiej zachowane jest wnętrza kaplicy w wyposażeniem z 1752 roku.
Zwiedzanie Zamku Orawskiego możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem. Rozpoczyna się ono przed renesansową bramą, która prowadzi na dziedziniec dolnego zamku. Uwagę zwraca kaplica ze stiukowymi stropami oraz renesansowe epitafium Jerzego Thurzona.
Na drugim dziedzińcu znajdują się zabudowania średniego, gotyckiego zamku. Tutaj także znajdują się najciekawsze, oryginalne eksponaty, które stanowią jedną z atrakcji Zamku Orawskiego.
Zamek Orawski w Orawskim Podzamczu przyciąga jednak uwagę przede wszystkim ze względu na najwyższą część zamku, wzniesioną na wąziutkiej skale. To najstarsza część zamku, do której wiedzie 880 schodów. Piękne widoki można podziwiać z tarasu znajdującego się 100 m nad ziemią.
Zamek Orawski – cena biletów, godziny otwarcia
Godziny otwarcia Zamku Orawskiego:
- 9.30 – 15.00 w okresie od stycznia do marca,
- 8.30 – 17.00 w maju,
- 8.30 – 17.30 w czerwcu,
- 8.30 – 18.00 w lipcu i sierpniu,
- 8.30 – 17.00 we wrześniu,
- 8.30 – 16.00 w październiku,
- 9.30 – 15.00 w listopadzie i grudniu.
Dodatkową atrakcją jest możliwość nocnego zwiedzania Zamku Orawskiego. Grupy prowadzą przewodnicy mówiący w języku słowackim lub angielskim. Dla polskich turystów przygotowano natomiast specjalną aplikację z opisami w języku polskim.
Ceny biletów są uzależnione od wybranej trasy:
- trasa główna: bilet normalny – 7 euro, ulgowy – 3,50 euro
- trasa krótka: bilet normalny – 5 euro, ulgowy – 2,50 euro
- duża trasa (trasa główna + trasa krótka): bilet normalny – 10 euro, ulgowy – 5 euro.
Istnieje także możliwość wykupienia biletu rodzinnego.
Zamek Orawski – dojazd
Zamek Orawski leży 10 km na północ od Dolnego Kubina. Twierdza znajduje się około 25 km od granicy w Chyżnem. Dojazd z Zakopanego do Zamku Orawskiego zajmuje około 1,5 godziny. Żeby dotrzeć do zamku, należy zjechać z nowej obwodnicy. Jadąc do Zamku Orawskiego, warto wybierać jednak drogi wojewódzkie, ponieważ na Słowacji płaci się nie tylko za autostrady, lecz także za drogi ekspresowe.
Zobacz także:
- Polka oczarowała jedną z najlepszych na świecie agencji modelek: "Wysłałam im zdjęcie z legitymacji"
- Polka projektuje najsłynniejsze klocki na świecie. "Jeden z jej zestawów okazał się bestsellerem"
- Polska aktorka robi karierę w Bollywood. Zdradziła, jak wygląda praca na planie w Indiach
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: phbcz/Getty Images