Styl życia

Polka projektuje najsłynniejsze klocki na świecie. "Jeden z jej zestawów okazał się bestsellerem"

Styl życia

Autor:
Martyna
Trębacz
Reporter:
Szymon Brózda
Pracuje w królestwie najsłynniejszych klocków świata

Ola Mirecka to utalentowana projektantka i artystka wizualna. Od kilku lat mieszka w Danii, gdzie zajmuje się projektowaniem zestawów LEGO. Jak trafiła do królestwa najsłynniejszych klocków świata? Jakie inne pasje realizuje? Czy tęskni za Polską? Sprawdźcie, co powiedziała.

Polka projektantką klocków LEGO

Ola Mirecka pochodzi z Warszawy i jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych oraz Royal College of Art, czyli prestiżowej uczelni artystycznej w Londynie. Polka jest również jurorką programu LEGO MASTERS emitowanego na antenie TVN. Zawodowo zajmuje się projektowaniem zestawów najsłynniejszych klocków świata – LEGO.

- Wyjechałam z Polski w 2010 roku na studia do Londynu. Pracowałam przez moment jako asystentka malarza. Przez przypadek zobaczyłam, że jest ogłoszenie pracy w LEGO i po jakimś miesiącu dostałam maila z odpowiedzią – zdradziła Ola Mirecka.

Główna siedziba LEGO znajduje się w Billund w Danii. Tam też mieści się biuro, w którym na co dzień pracuje Ola.

- Specjalizuję się w budowaniu, czyli wymyślaniu tych zestawów. Bardzo lubię dopracowywać te modele do końca. Jak pierwszy raz zobaczyłam swój zestaw na rynku, to było niesamowite uczucie, bo czułam, że coś co ja doprowadziłam do ostatecznego kształtu teraz jest dostępne we wszystkich sklepach na całym świecie – powiedziała Ola.

Jak przyznaje, projektowanie klocków LEGO odbywa się poprzez zabawę. Dzięki temu może na chwilę powrócić do czasów dzieciństwa.

- Jako mała Ola miałam bardzo dużo różnych marzeń i najbardziej chciałam nie zapomnieć tego, jak to jest być dzieckiem – wyjawiła.

Polka ma na swoim koncie projekt, który odniósł ogromny sukces na świecie.

- Pracowałyśmy razem nad zestawem Wesołego Miasteczka. Ola wręcz bawiła się projektowaniem. Stworzyła pojazd Hot-Dog, dzięki temu zestaw okazał się bestsellerem. Kiedy jesteś projektantem musisz mieć w sobie cząstkę dziecka, Ola ją ma- powiedziała Fenella Charity, projektantka.

Zestawy tworzone przez LEGO są testowane w różnych warunkach, tak aby można było potwierdzić ich trwałość na przestrzeni lat.

- Te modele są testowane w piekarnikach, żeby sprawdzić, czy na przykład po dwóch latach, gdyby stały na parapecie, to czy nadal wszystkie klocki będą się ze sobą trzymały. Konstrukcja jest zawsze skrupulatnie badana – powiedziała.

Pasje i życie prywatne

Ola przeprowadziła się do Danii 7 lat temu. Obecnie mieszka 100 km na północ od Billund. Praca w LEGO nie jest jej jedynym zajęciem. Polka jest także projektantką ubrań i ceramiki, a także artystką wizualną. Od zeszłego roku zajmuje się także projektowaniem i wykonywaniem nagród. Prócz intensywnego życia zawodowego, Ola spełnia się także prywatnie. Od trzech lat, wraz ze swoim partnerem Rasmusem, są rodzicami córeczki, Elmy.

- Najłatwiej było mi pokochać Danię odkąd poznałam Rasmusa. Stałam się częścią jego rodziny, poznałam wszystkie tradycję i całą kulturę. Zrozumiałam Danię w taki sposób w jaki ona funkcjonuje i w tej chwili jestem bardzo zakochana w tym kraju – powiedziała.

Swojego partnera po raz pierwszy spotkała w Berlinie, w jednym z lokalnych barów.

- Od samego początku byłem nią zafascynowany. Była bardzo uśmiechnięta. Ma piękny uśmiech i patrzy na świat bardzo pozytywnie – stwierdził Rasmus Laurvig.

Choć Ola na stałe mieszka w Danii i do Polski przyjeżdża tylko co jakiś czas, to ma stały kontakt ze swoimi bliskimi.

– Tęsknię za moją rodziną. Trudno jest wychowywać dziecko z dala od swojej rodziny – przyznała.

Mimo rozłąki z rodzicami i rodzeństwem, Polka czuje się szczęśliwa. Jak sama przyznała, jest w dobrym momencie swojego życia i cieszy się, że może robić to co kocha.

Zobacz także:

Autor:Martyna Trębacz

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości