projekty

  Większość osób, które wybierają miejsce do życia, decyduje pomiędzy mieszkaniem w bloku a domem na przedmieściach. Bohaterka reportażu oraz goście zaproszeni do naszego studia postanowili wyjść poza ten schemat.

  Jak zaprojektowany musi zostać dom, by osoba niewidoma czuła się w nim komfortowo? Odpowiedź na to pytanie starały się znaleźć studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ich praca została wyróżniona drugą nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym "Home for The Blind".

  Justyna Petelicka jest projektantką z Kielc, która przez lata musiała ciężko pracować na swój sukces. Dziś jej twórczość znajduje uznanie u największych gwiazd. - Moda ewidentnie wybrała mnie. Ja tylko podążam za tym, co lubię, co umiem robić - mówi twórczyni.

  Jak wyglądała jego droga do sukcesu?

  Ola Mirecka to utalentowana projektantka i artystka wizualna. Od kilku lat mieszka w Danii, gdzie zajmuje się projektowaniem zestawów LEGO. Jak trafiła do królestwa najsłynniejszych klocków świata? Jakie inne pasje realizuje? Czy tęskni za Polską? Sprawdźcie, co powiedziała.

  Małgorzata Gajos zaprojektowała m.in. wnętrze wozu dla polskiej misji w Afganistanie, ruchomy stół oraz tron dla Dalajlamy. Niezwykła architektka ma na swoim koncie wiele nietypowych realizacji. Z czego jeszcze słynie?

  O projektach 19-letniej Magdaleny Nowak zrobiło się głośno, gdy spotkały się z uznaniem prestiżowych magazynów modowych, takich jak Vogue Portugalia, L’Officiel Baltic, Fashion Magazine Polska. Młoda projektantka bardzo szybko osiągnęła sukces, o który wielu przedstawicieli tego zawodu stara się latami. Nie zamierza jednak zwalniać tempa. Uzdolniona nastolatka opowiedziała nam o swoich planach i marzeniach, zdradziła też jak wyglądają kulisy jej pracy.

  Urodziła się w Warszawie, dzieciństwo spędziła w Jerozolimie, by ostatecznie, w wieku 12 lat, po śmierci ojca, przenieść się do Brighton w Wielkiej Brytanii. W latach 60. stworzyła kultowy dom mody "Biba", który jako pierwsza "sieciówka", swoimi projektami podbił wkrótce angielskie ulice. W londyńskiej Bibie bywali i ubierali się Twiggy, Rolling Stonesi, David Bowie, Freddie Mercury czy Brigitte Bardot. Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy modową rewolucjonistkę - Barbarę Hulanicki.

  Budżet obywatelski lub partycypacyjny to sposób na zaangażowanie lokalnej społeczności w rozwój danej miejscowości. Zobaczcie jakie inwestycje udało się sfinansować z pomocą tych pieniędzy. Nasi goście Marcin Gerwin, Robert Buciak i Maciej Czapliński powiedzieli nam m.in. w jaki sposób i gdzie można zgłaszać swoje projekty oraz jak wygląda droga od pomysłu do realizacji.

  Do swoich stylizacji wykorzystała projekty Katarzyny Miciak, która po 15 latach zamieniła liczydło na maszynę do szycia. W trakcie spotkania z Zosią Ślotałą Kasia wyznała, że jest obecnie szczęśliwa, ponieważ w końcu może realizować swoje marzenia, chociaż uważa, że praca w zawodzie księgowej nie była czasem straconym. Dlaczego postanowiła zmienić swoją ścieżkę kariery? Czy początki w nowym zawodzie były trudne? W jaki sposób walczy o klienta?

  Dorota Cieszyńska to kolejna osoba, która odpadła z programu Project Runway. Zdaniem jurorów nie poradziła sobie z kolejnym zadaniem, czyli uszyciem suknii ślubnej. Czy Dorota się z tym zgadza? Co dał jej udział w programie? Co o projektach Doroty powiedział Tomasz Ossoliński? I co uszyła dla prowadzącej Dzień Dobry TVN Doroty Wellman? Podoba Wam się ta propozycja?

  Dziś Zofia Ślotała postanowiła zająć się ... spodniami. Czy można projektować niebanalne ubrania nie posiadając wykształcenia w tym kierunku? Zobaczcie flagowe projekty Damiana Nowackiego!

  Pani Justyna Kozłowska i pani Katarzyna Moś ze swojego hobby uczyniły biznes. Zaczęły produkować torebki z folii bąbelkowej... Ile kosztują i jak powstają takie torebki? Czy Dorota Wellman lubi strzelać z bąbelków? ;)