Muzeum Sztuki Bonsai w Saitama
Omiya Bonsai Village to zdecydowanie najspokojniejsza dzielnica w Saitama. Znajduje się zaledwie dwie stacje kolejowe od centrum miasta. W tej dzielnicy funkcjonują liczne szkółki bonsai, a w przy prywatnych domach można też podziwiać piękne egzemplarze tych drzewek. Jednak największą atrakcją jest zdecydowanie muzeum sztuki bonsai.
Powstanie centrum bonsai w tej dzielnicy Saitama związane jest z tragicznymi wydarzeniami. W 1923 roku doszło do trzęsienia ziemi w Tokio. W związku z tym właściciele licznych szkół bonsai musieli poszukać korzystniejszego miejsca. Wybór padł na wioskę Omiya ze względu na dobrą glebę i czysta wodę. Rozpoczęcie funkcjonowania centrum bonsai w Omiya datuje się na rok 1925. W 2010 roku otwarto Omiya Bonsai Art Museum. Celem muzeum jest edukacja zwiedzających w uprawie i pielęgnacji bonsai. Można skorzystać z audio przewodników w języku angielskim, które pozwalają na poznanie wszelkich szczegółów związanych ze sztuką bonsai. Poza tym w całej wiosce jest około sześciu szkółek bonsai. Można je zwiedzić, kupić drzewka, ale absolutnie nie wolno robić zdjęć.
Zobacz wideo: Do zobaczenia w Bolonii
Saitama The Railway Museum
Innym ciekawym obiektem wartym zobaczenia w Saitama jest muzeum kolejnictwa założone w 2007 roku. Można w nim zobaczyć wiele eksploatowanych wcześniej w Japonii lokomotyw i wagonów, a także poznać historię kolejnictwa w Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzięki licznym symulatorom zwiedzający dowiedzą się, jak zmieniała się technologia na tym obszarze. Mimo dość krótkiej historii, muzeum w Saitama może pochwalić się bardzo dużą kolekcją pojazdów. Można obejrzeć stare lokomotywy spalinowe i elektryczne, a nawet wycofane już z użytkowania superszybkie shinkanseny. Wiele z tych eksponatów dopuszczonych jest do zwiedzanie od środka, możliwe jest też obejrzenie ich od dołu. Bardzo ciekawe są również symulatory prowadzenia lokomotywy, w tym unikatowy symulator lokomotywy parowej. W kawiarni na dachu można śledzić ruch pociągów, ponieważ muzeum mieści się pomiędzy liniami Takasaki JR i Tohoku oraz Joetsu i Hokuriku Shinkansen. W tym samym miejscu znajduje się jest też plac zabaw dla dzieci, a także mini pociąg, z którego mogą skorzystać zwiedzający muzeum.
Chram Hikawa – główna świątynia w Saitama
Oficjalna nazwa tej świątyni brzmi Musashi Ichinomiya Hikawa, co w tłumaczeniu na język polski oznacza najwyższą świątynię Musashi. Była ona główną siedzibą wyznawców Shinto w dawnej prowincji Musahi i obejmowała swoim zasięgiem dzisiejsze Wielkie Tokio. Świątynia to cały kompleks budynków, gdzie oprócz sanktuarium umiejscowionych jest wiele budynków pomocniczych, które giną w bardzo bujnej zieleni. Do świątyni prowadzą dwa wejścia. Od południa jest to długi trakt, który kończy się bramą torii. Od północy dojść można mostkiem przerzuconym przez staw. Z tej strony wejście na dziedziniec wyznacza dwupiętrowa Brama Romona. Po przejściu na dziedziniec można dojść do głównej sali (hoden), sali modlitw (haiden) i sali tanecznej (maiden). Świątynia jest główną siedzibą wyznawców Hikawa w Japonii, gdzie czci się boga morza i burzy. Sanktuarium rozbudowywane było przez wiele lat, a jego obecne budynki pochodzą z 1940 roku. Najwięcej osób odwiedza świątynię podczas hatsumomo, czyli pierwszej wizyty w sanktuarium w nowym roku.
Saitama Prefectural Museum – spotkanie z historią Japonii
Muzeum Historii i Folkloru Prefektury Saitama umiejscowione jest w parku Omiya. W trakcie jego zwiedzania można zapoznać się z historią Japonii, ze szczególnym uwzględnieniem prefektury Saitama i dawnej prowincji Musashi. W muzeum znajdują się eksponaty i artefakty z epoki Jomon (od 13000 do 300 r. p.n.e.), ale także dużo młodsze przedmioty z epoki Edo (1603–1867). W kolekcji muzeum Saitama znajdują się prawdziwe skarby narodowe, a także obrazy przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii Japonii. Odwiedzający mogę też dowiedzieć się, jak zmieniał się krajobraz w prowincji Musashi. W muzeum prezentowane są również wystawy czasowe na różnorodne tematy.
Zobacz także:
- Walczą ze stereotypami. "Słyszałam, że kobiety na motocyklu to są babochłopy"
- Gosia Baczyńska na Arab Fashion Week. "Pokaz zrobił wrażenie"
- Młodzi mistrzowie świata w karate sportowym. "To nie sama walka, to sztuka"
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: pongnathee kluaythong/Getty Images