Sport i fitness

Młodzi mistrzowie świata w karate sportowym. "To nie sama walka, to sztuka"

Sport i fitness

Autor:
Martyna
Trębacz
Młodzi mistrzowie świata w karate sportowym
Dzień Dobry TVNMłodzi mistrzowie świata w karate sportowym

Wielki sukces odnieśli polscy zawodnicy na Mistrzostwach Świata w karate sportowym, które zakończyły się niedawno w Rumunii. Ewa Godlewska i Gabriel Gabler zdobyli złote medale w swojej kategorii wiekowej. Skąd wziął się pomysł na trenowanie karate? Co jest w tym sporcie najważniejsze? Jakie mają plany? O tym wszystkim młodzi mistrzowie świata opowiedzieli w Dzień Dobry TVN, gdzie pojawili się razem ze swoim trenerem Jackiem Chałupką.

Od przedszkolaka do mistrza świata

Podczas Mistrzostw Świata w karate sportowym, które odbyły się w dniach 23-26 września w Rumunii, młodzi reprezentanci Polski odnieśli ogromne sukcesy. 13-letnia Ewa Godlewska w swojej kategorii wiekowej zdobyła tytuł mistrzyni świata. Ze złotym medalem wrócił także 11-letni Gabriel Gabler. Oboje na co dzień trenują w grójeckim Klubie Dojo Karate Grójec IKA Poland.

Oboje mają na swoim koncie również inne sukcesy. W 2019 roku Ewa została mistrzynią Europy, a młodszy o dwa lata Gabriel wywalczył wówczas brązowy medal. Jak to się stało, że zainteresowali się karate?

- Karate miałam już w przedszkolu. Tak mi się spodobało, że postanowiłam kontynuować i już od szkoły zaczęłam chodzić na dodatkowe treningi – wspominała Ewa.

W przypadku Gabriela inspiracją byli filmowi bohaterowie. - Mnie zainteresowało karate z filmów takich jak "Karate Kid", filmy z udziałem Bruce'a Lee i Jackie Chana – powiedział młody sportowiec.

Zdaniem trenera Jacka Chałupka, aby trenować karate, potrzebny jest waleczny charakter.

- Karate wywodzi się z Japonii, a dokładniej z Okinawy. Tu w Polsce wydaje się, że to jest odległy kraj i można usłyszeć wiele egzotycznych historii o mistrzach karate. Myślę, że to przyciąga do tego sportu - stwierdził trener.

Jak zauważył Gabriel, karate to coś więcej niż sport. - Dla mnie karate jest fajne, bo to nie jest sama walka, to sztuka – podkreślił 11-latek.

Młodzi mistrzowie karate – jakie mają plany?

Złote medale wywalczone podczas mistrzostw świata czy Europy są ogromnym sukcesem, jednak aby go osiągnąć, potrzeba wiele wysiłku. Konieczne są regularne treningi i samodyscyplina. W przypadku złotych medalistów treningi odbywają się nawet codziennie.

- To są żmudne treningi. Teraz, oglądając te medale, cieszymy się, bo jesteśmy na szczycie, natomiast jeżeli wejdziemy od kuchni, często jest zmęczenie, łzy. Musieliśmy się przygotowywać do tych mistrzostw w Rumunii w wakacje, a to jest bardzo ciężki okres dla młodego człowieka. Staramy się trenować codziennie plus indywidualne treningi w sobotę, czasami w niedzielę – zaznaczył trener Jacek Chałupka.

Mimo spektakularnych sukcesów, młodzi mistrzowie nie spoczywają na laurach i już przygotowują się do kolejnych startów. Zarówno Ewa jak i Gabriel mają jasno sprecyzowany cel: marzą o udziale w kolejnych Mistrzostwach Świata.

- Wszyscy na nas patrzą, oglądają i musimy ten poziom próbować utrzymać. Będzie to ciężkie, bo to także zmiana strefy czasowej – dodał szkoleniowiec.

Następne Mistrzostwa Świata w karate sportowym odbędą się w dniach 23-27 czerwca 2022 roku na Florydzie.

Zobacz także:

Autor:Martyna Trębacz

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości